1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  Bağ-Kur'a borcu olanlar...

  Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  bağkur borç kapatma bağkur kapatma bağkuru kapama nasıl kapatılır Sevgili Melekler bilgisi olanlar biliyor, Bağ-Kur’a 5 yılın üzerinde borcu olan sigortalılarının borçlarının silinmesi uygulaması 5510 sayılı yasanın geçici 17. maddesinde düzenlenmiş. Söz konusu uygulama daha önce de 1479 sayılı yasanın ek 19. maddesinde değişik yıllarda farklı şekillerde düzenlenmiş. Söz konusu yasaya göre 30 Nisan 2008 tarihi itibarıyla 5 yılın üzerinde prim borcu olan Bağ-Kur sigortalıları bu borçlarını, kurumca çıkartılacak tebliğin yayımından itibaren 6 ay içerisinde ödememeleri durumunda, borçları silinecek ve bu dönemlere ilişkin sigortalılıkları da durdurulacaktır.

  Altı aylık süre geçti
  Yasada belirtilen tebliğ 14 Ocak 2009 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Söz konusu 6 aylık ödeme süresi de 1 Şubat 2009 itibarıyla başladı ve 3 Ağustos 2009 tarihi itibarıyla doldu. Bu altı aylık süre içerisinde 30.04.2008 tarihinden önceki dönemde 60 ayın üzeri dönem için borcu olanların ödedikleri tutarlar borçlarına sayılacak, ödemeye rağmen borçlu olarak kaldıkları süreler 5 yılın üzerinde süreyi kapsıyorsa borçları silinecektir. Söz konusu 6 ayda yaptıkları ödemelerle borçlu oldukları süre 5 yılın altına düşmüşse bu kişilerin borçları silinmeyecektir.

  Hiç ödemesi olmayanlar
  30 Nisan 2008 öncesinde tescili olup 5 yılı aşkın sigortalılık süresi olan ancak hiç ödemesi olmayan Bağ-Kur’luların sigortalılıkları tescil tarihi itibarıyla durduruldu ve borçları da silindi.
  Örneğin 04.10.2000 tarihinden itibaren Bağ-Kur’lu olan ve sigortalılığı halen devam eden bir kişinin, 3 Ağustos 2009 tarihine kadar hiç ödemesi yoksa sigortalılığı 04.10.2000 tarihi itibarıyla durduruldu. 04.10.2000-30.04.2008 tarihleri arası tahakkuk eden borçları silindi. Bu kişinin sigortalılığı devam ettiğinden 01.05.2008 tarihi itibarıyla tekrar sigortalılığı başlatılmış oldu.

  Ödemesi olanlar
  Ödemesi olanların ise ödemelerinin karşıladığı süre kadar sigortalılık süresi kazanmaları söz konusu. Ayrıca Bağ-Kur’a ibraz edilecek vergi, şirket ortaklığı ve oda kayıtlarına göre sigortalılık süreleri değişeceğinden sigortalıların gerekli belgeleri bir an önce dosyalarının bulunduğu Müdürlüklere ibraz etmeleri gerekiyor.

  Dolandırıcılara kanmayın
  Yukarıda belirttiğimiz üzere, hiç ödemesi olmayanların borçları Bağ-Kur tarafından otomatik olarak silinmiş durumda. Ödemesi olanların ise yaptıkları ödemeye göre ne kadar süre kazanacağı hesaplanarak sigortalılık süreleri düzeltilmekte.
  Tam bu noktada Bağ-Kur’luları dolandıran bazı kişiler borcunuzu sildireceğiz vaadinde bulunmakta ve kişilerin haksız yere paralarını almaktadırlar. Halbuki yapılan yasal bir işlemdir, Bağ-Kur’luların mutlaka dosyalarının bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerinden kendi işlerini takip etmeleri, bu şekilde aracı olmak isteyen kişilere kanmamaları gerekiyor.
  Borçlarınızı sildireceğiz ya da düşüreceğiz vaadiyle Bağ-Kur’lulardan para isteyen kişiler gerçekte herhangi bir işlem yapmamakta, bu konuda bilgi eksikliği olan vatandaşın bu eksikliğini kullanmaktadır.
  Sosyal Güvenlik Kurumu da Müdürlüklerine astığı duyurularda dolandırıcıların bu şekilde vatandaşı mağdur ettiğini, Bağ-Kur’luların borç sildireceğini yada borcu düşüreceğini beyan eden kişilere karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor.


  Bu öenmli bilgide bilginize sunulur.


   
Bağ-Kur'a borcu olanlar... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kredir Yurtlara Borcu Olanlar

  Kredir Yurtlara Borcu Olanlar

  CHP Adana Milletvekili Nevin Gaye Erbatur, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na borçlu olan öğrenci sayısını sordu CHP Adana Milletvekili Nevin Gaye Erbatur, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Türkiye’de resmi işsizlik oranının 1997 yılında yüzde 6,8...
 2. özellikle çok borcu olanlar okusun

  özellikle çok borcu olanlar okusun

  allahümme ya ganiyyü allahümme ya ganiyyu arkadaşlar insan bazen neye elini atsa kurur yada tüm aksilikler peş peşe gelir bittim dediğin anlar olur .O anlarda inşallah faydalanırsınz:) ÖZELLİKLE ÇOK BORCU OLANLAR Allahümme inniy e,üzu bike min,el -hemmi vel-hüzni ve e,üzu bike min,el aczi vel keseli ve e,üzu bike min,el cübni vel-buhli ve e,üzu bike min galebet,id-deyni ve kahri,ir-rical amin...
 3. SGK'dan Prim Borcu Olanlara Müjde !

  SGK'dan Prim Borcu Olanlara Müjde !

  Bu konu; sgk prim borcu olanlara müjde hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, eğer sgkya prim borcunuz varsa ve ödemek için geç kaldığınızı düşünüyorsanız müjdemizi isteriz. Sgk prim bıorscu olanlara 7 Kasım'a kadar ek süre verdi. İşte detaylar... Sosyal Güvenlik Kurumun'dan gelen Müjdeli Haber Yeniden yapılandırılan prim borcu ödeme süresi 7 Kasım'a kadar uzatıldı.Sosyal...
 4. kredi kartı borcu olanlar dikkat !

  kredi kartı borcu olanlar dikkat !

  kart borcu olanlar yeni fırsat kapısı,kart borcu olanlar gelen sms'lere dikkat ,kart borcu olanlar bankadan geldiğini sandığınız sms'lere aldanmayın,kart borcu olanlar ekstre borç mesajına dikkat,kart borcu olanlara önemli uyarı Kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısındaki artış dolandırıcılara yeni fırsat kapısı oldu. “Ekstre borç” başlığıyla bankadan gönderiliyormuş gibi kart...
 5. Sgk'ya borcu olanlara müjde !

  Sgk'ya borcu olanlara müjde !

  Ancak, bu durum uygulamada bir çok kişiyi mağdur etmekteydi. Hükümet yetkilileri, Bağ-Kur’luların bu sıkıntısına çözüm bulmak adına yeni bir yöntem geliştirdiler. Buna göre; esnaf, çiftçi, şirket ortağı gibi kendi nam ve hesabına çalışan Bağ-Kur’luların SGK’ya en fazla bir yıllık prim borçları olmaları halinde SGK’nın sağladığı ücretsiz sağlık yardım haklarından faydalanabilecekler. Bu...

Sayfayı Paylaş