Bağışıklık sistemini güçlendiren öneriler

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Bağışıklık sistemini güçlendiren öneriler
Zayıf bir bağışıklık sistemi, sonbaharın ilk günlerinde havanın sıklıkla değişmesi, kapalı ortamlarda daha çok vakit geçirmeye başlamak gibi nedenlerle sizi birçok hastalığa karşı dirençsiz kılar. Soğuk algınlıkları, nezle, grip ve bunların tetiklediği sinüzit gibi tehlikelerden korunmak, hasta olsanız dahi hastalık sürecini daha güçlü bir şekilde atlatmak için bazı basit çözümler mevcut.

Uzmanların sıklıkla uyarıyor: Bağışıklık sistemini kimyasal yollarla ve hızlı bir şekilde güçlendirmeyi vaat eden ürünler, vücudunuzu ani değişikliklere sürükleyerek size aslında zarar veriyor. Oysa sisteminizin denge ve ahenk içinde olması gerekiyor. Bu nedenle doğal çözümler, hasta olmayı beklemeden uygulandığında hem vücudumuzu şaşırtmıyor hem de önleyici etkileri nedeni ile sizi daha sağlıklı kılıyor.

4.jpg


Günde en az 2 litre su ve meyve sebze tüketin
Sağlıklı bir yaşam sürmek için rutin olarak uygulamamız gereken şey, temelde dengeli beslenmek. Fakat bağışıklık sistemi söz konusu olduğunda bunun önemi daha da artıyor. Dengeli beslenmek, esasen mevsim sebze ve meyvelerinden günde 2 porsiyon tüketmek, diyetinizden lif açısından zengin yiyecekleri, tam tahılları, proteini eksik etmemek ve elbette günde en az 2 litre su içmek anlamına geliyor.

Kan şekerinde dengesizlik, tiroit gibi sağlık açısından özel durumlarınız varsa, size en uygun beslenme biçimi için mutlaka uzman bir diyetisyene danışın.Temiz hava alın
Düzenli egzersizin sağlık için daima tavsiye edildiğini bilirsiniz. Fakat havalar soğuduğunda iç mekânlarda daha çok zaman geçirmeyi tercih eder, hareketsiz kalırız. Bu hem bağışıklık sistemini hem de temiz hava almanızı engellediği için hastalıklara karşı sizi zayıflatır. Öte yandan, uzun saatler boyunca ter içinde kalana kadar koşmanız da gerekmiyor. Açık havada yapacağınız 30 dakikalık yürüyüşler ya da hafif egzersizler, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için yeterli.

Strese karşı dik durun
Stressiz bir hayat sürmek mümkün değil, önce bu hülyadan uyanmak gerekiyor. Fakat stresle başa çıkabilmek imkânsız değil. Özellikle de yoğun işlerde çalışıyor, baskı altında hızlı çözümler üretmeniz gerekiyorsa ve siz kendinize yardım etmek için bir şeyler yapmazsanız, hem fiziksel hem zihinsel sağlığınız gittikçe kötüleşiyor. Üstelik diğer her şartı sağlasanız bile stres tek başına bağışıklık sisteminizi zayıflatmayı başarabiliyor.

Stresi azaltmak için ruhsal ve fiziksel yapınıza özgü çözümleri kendiliğinizden üretebilirsiniz. Destek olarak, bağışıklık sistemini güçlendiren ekinezya çayı ya da papatya, nane, lavanta, adaçayı ve biberiye gibi sakinleştirici özellikteki bitki çaylarını tüketebilirsiniz. Sanılanın aksine doğru şekilde tüketildiğinde bu çaylar uyku yapmaz, yalnızca sizi yatıştırır.Soğan ve sarımsağı ihmal etmeyin
Anadolu yemek kültüründe sıklıkla kullanılan soğan ve sarımsağın, hastalıklara karşı direnç sağladığı ve pek çoğuna karşı koruduğu bilinen bir gerçek. Sonbahar ve kış ayları boyunca bu iki koruyucuyu yeterli miktarda tüketmek de sizi güçlendirecek ve direncinizi artıracaktır.

Geven otunu tüketin
Çin, Moğolistan ve Kore gibi Uzak Asya ülkelerinin geleneksel tıbbında yaygın olarak kullanılan bu odunsu bitki, ülkemizde kitre olarak da biliniyor. Çorbalara, sebze ve et yemeklerine eklenebilen geven otunun çayını demleyerek içmek de mümkün. Kurutulmuş yaprak değil, kök benzeri olduğundan kaynatılarak içilmesi gerekiyor; aynı zamanda süzme poşetler halinde de bulmanız mümkün.

Zerdeçalın kıymetini bilin
Çin ve Hint geleneksel tıbbının başta gelen baharatlarından olan zerdeçal, C vitamini ve potasyum kaynağı olmasıyla vücut hücrelerini hastalıklara karşı daha dirençli kılıyor. Yemeklere, salatalara, haşlanmış yumurtaya çok yakışan bu baharatı, her gün bir bardak süte 1 çay kaşığı karıştırarak da tüketebilirsiniz.
 
Üst