1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Bahar ayı doğurganlığı artırıyormu?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Doğurganlığın arttığı özel aylar var mı, yazın mı kışın mı hamileliğe yatkınlık artar? Genellikle bahar aylarında kadınların daha rahat gebe kalabildikleri söylenir ve bu tespit bazı çalışmalarda da istatistik olarak gösterildi. Ama biz kadınların herhangi bir ayı beklemeden, planlı olarak gebe kalmalarını öneriyoruz. Çünkü hayat sürprizlerle doludur ve bu sürprizler bazen acı olabilir. Bu yüzden gebelik; mevsim, yıl, doğum tarihi ve yükselen yıldız gibi özelliklere bakarak değil, sağlık şartlarına göre planlanmalı.* Hangi kadınlar fazla doğurgan, hangilerinin üreme kabiliyeti daha azdır?
  < Konu Resmi..>

  Normal bir kadın 28 günde bir adet olur ve bu adet 21 ila 35 gün arasında da olsa normal kabul edilir. Ancak çocuk sahibi olma açısından; adetler 28 günde ya da civarı bir süreçte olursa şans artar. Adetleri düzensiz olanlarda yumurtlama düzeni de bozuk olabileceği için doğurganlık şansı daha az diye düşünülebilir. Kadınlarda doğurganlığın en önemli faktörlerinden bir tanesi de yaştır. İdeal yaş 20-25 arası olarak kabul edilir. 30′lu ve özellikle n0′lı yaşlardan sonra çok ciddi şekilde gebelikle ilgili sorunlar başlayabilir. Ayrıca daha önce çocuk sahibi olan kadınların da tekrar gebe kalma şansları artar.  ANNELİĞİ ERTELEMEYİN
  * Bir kadının doğurganlığı nasıl anlaşılır?
  Bir kadının doğurganlığını anlamak için adetin üçüncü günü bakılan bazı hormon testleri vardır. Bunlar, kadının gebelik şansını ciddi şekilde bize belli eder. Kadının yaşı ve hormonlar dikkate alındığında, bize doğurganlığı ile ilgili bilgiler verilebilir. Kadının kilosunun ideale yakın olması, sigara içmemesi ve ailesinde kısırlık hikayesi bulunmaması gibi faktörler de şansını olumlu yönde etkiler.* Menopoza girmeden de bir kadının doğurganlığının bitmesi mümkün mü?
  Menopoz öncesi yani ‘premenopoz’ dediğimiz dönem bazı kadınlarda seneler önce başlayabilir; bu dönem 5 ve hatta 10 yıl olabilir. Adetler muntazam olmasına rağmen, yumurtlama olmaz veya kalitesiz yumurta nedeniyle gebe kalınamaz. Bu dönem, gerçek bir tuzaktır. Yaşı n1 olan ve muntazam adet olan bir kadın, her şeyin yolunda olduğunu zannedebilir. Fakat bakılacak olan hormon testlerinde, bazen çocuk sahibi olma şansının hemen hemen sıfıra indiği bile görebilir. Bu yüzden biz doktorlar, kesinlikle kadınlara çocuk sahibi olmayı ertelememelerini öneriyoruz. Ayrıca annenin menopoz yaşı, kız çocuklarına da geçebildiği için önemlidir. Annenin menopoza girme yaşı n0′ın altındaysa, kızlarının da menopoza girme yaşı hemen hemen aynı olur. Dolayısıyla bu yaştan yaklaşık 7-8 yıl önce çocuk sahibi olmayı planlamaları ve doğurmaları uygun olur.* Menopoz yaşından çok önce genç kızlık döneminde de doğurganlığın bitmesi mümkün mü?
  Erken menopoza giren hastaların önemli bir çoğunluğunda genellikle menopoz öncesi düzensiz adetler başlar. Bu nedenle bir genç kızın adet dönemindeki düzensizlik uzunca bir zaman sürüyorsa; mutlaka bir jinekoloğa giderek hormonal bir değerlendirmeden geçmesini öneriyorum. Kadının geçmişinde rahim ve rahim kanalları iltihabı varsa, bu da gebeliği olumsuz etkiler. Böyle durumlar, kanalları tıkayarak gebelik şansını azaltır.* Kilo faktörü, kadının doğurganlığını etkiler mi?
  Şişmanlık da gebelik şansını azaltan faktörler arasında. Kadınlar şişmanladıkça yani ideal kilolarından uzaklaştıkça, yağ dokusu hormon salgılar ve bu da yumurtlamayı bozar. Kilo arttıkça veya azaldıkça, yumurtlama yoldan sapabilir ve gebelik şansı azalır. Kadında hormonal bozukluklar da doğurganlığı azaltır. Bunların en başında tiroit gelir. Tiroidin az veya çok çalışması durumunda kadının doğurganlığı etkilenir. Şeker hastalığı da vücuttaki tüm faaliyetleri olduğu gibi doğurganlığı da etkileyebilir. Şeker hastalarında gebe kalmada güçlük çekilir, doğumlarda ise anomalilerin görülme riski artar.
   
Bahar ayı doğurganlığı artırıyormu? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bahar

  Bahar

  Bahar mevsimini görmek aşk hayatınızın güzel olacağı anlamına gelir. Bahar mevsimini görmek aşk hayatınızın güzel olacağı anlamına gelir. Rüyasında bahar açtığını gören kimse aşkta çok başarılı olur. Sevgiyle ilgili türlü sevinçler alır.
 2. doğurganlığınızın cazibesi

  doğurganlığınızın cazibesi

  Hiç aklınıza doğurgan olduğunuz için çekici olabileceğiniz gelir miydi? benim gelmezdi.. İngiliz bilimadamlarına göre, doğurganlığı yüksek kadınlar daha çekici görünüyor. İngiltere’deki St. Andrews Üniversitesi’ne mensup bir grup bilimadamı tarafından yapılan araştırmalar, erkeklerin, doğurganlığı ve östrojen seviyesi yüksek kadınları daha çekici bulduklarını ortaya koydu. Yapılan çalışmalar,...
 3. C ve A İle Bahar Havasında Bir Kış

  C ve A İle Bahar Havasında Bir Kış

  Modayı uygun fiyatlarda bizlere sunan C&A 2010/2011 Sonbahar-Kış koleksiyonuyla bahar havasında bir kış vaad ediyor...
 4. Mudo Nisan Ayı Boyunca Bahar İndiriminde!

  Mudo Nisan Ayı Boyunca Bahar İndiriminde!

  Bu sayfa; Mudo Nisan Ayı Boyunca Bahar İndiriminde konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, sevilen marka Mudo bahar indirimine girdi. 200 TL ve üzeri alışverişlerinize anında 50TL indirim sizleri bekliyor. Bu bahar indiriminden faydalanmak için fırsatı kaçırtmayın...
 5. Bahar Aylarında Doğurganlık Artıyor!

  Bahar Aylarında Doğurganlık Artıyor!

  doğurganlık nasıl arttırılır doğurganlık nasıl artar Sevgili melekler, artık ailenize bir bebeğin katılma zamanının geldiğini düşünüyorsanız bahar ayları harekete geçmek için tam zamanı. Eğer kış aylarında da bebek çalışmaları yapmış ve tutturamamışsanız bu sizi ümitsizliğe götürmesin. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre ılık havalarda kadınlar daha doğurgan oluyor.. Araştırmalar...

Sayfayı Paylaş