Etiketler:
 1. sevgi10

  sevgi10 Üye Üye

  Kayıt:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  374
  Beğenilen Mesajlar:
  7
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  Balıkesir

  Bahar Çocuklarin DoĞal Merak Duygusunu GelİŞtİrebİlİr...

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında sevgi10 tarafından paylaşıldı.

  Doğal merak, kişinin pek çok kaynaktan duyu organları vasıtasıyla aldığı verileri ihtiyaca göre kullanmayı sağlayan; dikkat, karar verme, inisiyatif kullanma, dürtü kontrolü gibi zihinsel faaliyetlerden (yönetici işlevlerden) biridir. Kişinin sahip olduğu bütün özellikler gibi doğal merak da ancak uygun çevre ve eğitim ile istenilen şekilde gelişir. Doğal merak, bilimsel düşüncenin gelişmesinde, bilimde ve teknolojide ileriye gitmede etkili olan yöntemlerden biri olduğu kadar tefekkür etme, ibret alma ve hikmete ulaşma gibi yollarla kişinin manevi ilerlemesinde de etkilidir. Bu sebeple doğal merakın aileler tarafından geliştirilmesi büyük önem arz etmektedir.
  İçinde bulunduğumuz bahar aylarının diğer mevsimler gibi doğal merakın geliştirilmesinde önemli bir yeri vardır. Tabiattaki değişimi en canlı ve neş’e verici bir şekilde gözlemlediğimiz bu mevsim, çocukların anlatılanları en fazla dikkatle dinleyebildikleri bir mevsimdir. Bu hususta şunlara önem verilmelidir: Çocuğun doğal merakının ortaya çıkması için önce “neden”, “niçin” sorularını sorması ve bu sorular sorulduğunda üşenmeden araştırmasının öğretilmesi. Merak ettiği konuyu hangi kaynaktan öğreneceğinin bilinmesi. Çocuğun düşüncelerinin netleşmesi ve iyi yönlendirilmesi için sorularının dinlenmesi. Çocuk soru sorduğu zaman yeterli vakit verilemiyorsa başka zaman o soruların hatırlatılarak cevap bulmasına yardımcı olunması. Bu konuda birkaç örnek şunlar olabilir:

  Bitkilerdeki büyüme ve gelişmenin daha iyi anlaşılması için tohumun, fidenin büyümesi, çiçek ve meyve tomurcuklarının incelenmesi, topraktaki vitamin ve minerallerin kökler yoluyla, hava ve ışığın yapraklar vasıtasıyla nasıl değişime uğradığını ve besin şeklinde canlılara yararlı hale geldiğini görmesinin sağlanması.

  Canlılardaki farklılıkların gözlenmesi ve sınıflandırma; mesela: yaprak, çiçek ve meyvelerin şekil, renk, lezzet koku, yararları gibi (benzer ve farklı yönleri ve bunların nedenleri açısından gösterilmesi). Diğer canlıların; karınca arı, böcek, kuşlar, sürüngenler, kelebek ve memelilerin benzer ve farklı yönleri, özellikleri, doğal denge içindeki yerlerinin gösterilmesi. Hayvanlar alemindeki iş bölümünün, paylaşımın, sevgi şefkat, acıma, yardımlaşma, fedakârlık gibi özelliklerin bütün canlılarda hangi şekillerde bulunduğunun örneklerinin verilmesi. Bunlar için kitap, CD gibi kaynaklardan yararlanıp mümkünse doğal ortamda da canlı olarak gösterilmesi. Bunun için piknik yerlerinde karıncaların incelenmesi, varsa ürkütmemeye dikkat ederek kuş yuvalarının uzaktan gözlenmesi.

  Yumurtlayan ve yavrulayan hayvanların gelişimlerinin izlenmesi. Bu konuda çiftlikler, kuş, at, koyun vb. gibi hayvanların yetiştirme yerleri; hayvanat bahçeleri gezip görmek ve bilgi almak için çok uygun yerlerdir. Fiziki olaylara merakın artması için uçurtma yapılıp uçurtulması, havanın, yer çekiminin vb. öğretilmesi. Helikopter, uçak gibi taşıtlarla doğal olarak uçan kuşların benzerlikleri ve ilişkilerinin gösterilmesi. Uçan balonun normal balondan farkının ne olduğunun düşündürülmesi ve daha sonra anlatılması. Bu şekilde maddenin farklı halleri, farklı gazların farklı özgül ağırlıklarının olduğu gibi konuları anlamasına temel oluşturulması. Bu konuda kaynak kitaplara ulaşılması.

  Deniz, dere kenarında kâğıttan vb. kayıklar yapıp yüzdürerek hangi cisimlerin battığı, hangi cisimlerin yüzdüğü ve bunlar vasıtasıyla suyun kaldırma kuvveti, özgül ağırlık gibi temel konuların çocuğun yaşına göre öğretilmesi ve bu gibi konularda daha çok gözlem yapması. Varsa şelalelerin izlenmesi, baharda derelerin suyunun neden arttığı, dağların tepelerindeki karların nereye gittiği, içme sularının yeryüzüne nasıl çıktığı vb. konularda çocuğun düşünmesinin sağlanması.

  Piknikte ateş yakılıp ızgara yapıldığı takdirde odunun, kömürün nasıl yandığı, nasıl söndürüldüğü, üzerine kum atılan ateşin neden söndüğü vb. sorularla çocuğun fiziki olayları daha iyi anlamasının sağlanması.

  Bunlar anne-babaların çocuklardaki doğal merakı artırmak için çocuklarıyla yapabilecekleri pek çok gözlem ve bunlarla ilişkili sorabilecekleri pek çok sorudan birkaç tanesidir.

  Anne-babalar ansiklopedi okuma, belgeselleri izleme gibi yollarla ne kadar çok kendilerini geliştirirlerse çocuklarını da bu alanda o kadar çok geliştirebilir. Bu konuda kendisini yetersiz bulan anne babalar eğitimcilerle işbirliği yapabilir. Yapılan gözlemler sonucu sorulan soruların doğru cevaplarının bulunması için kütüphanelerde ve internette araştırma yapmaya teşvik edebilirler. Bu tür gözlemler çocuğun anlayacağı seviyede kelimelerin seçilmesiyle 3 yaşından sonra her çocukla yapılabilir ve her yaşta farklı olumlu gelişmelere temel teşkil eder.
  Konfüçyus da gözleme ve deneyerek öğrenmeye dayalı eğitimin önemini şu sözlerle vurgulamaktadır: “Söylenenleri unuturum, gördüklerimi hatırlarım, yaptıklarımı öğrenirim.”


   
 2. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Bahar Çocuklarin DoĞal Merak Duygusunu GelİŞtİrebİlİr...
  paylaşımın için teşekkürler canım...
  emeğine sağlık
   
Bahar Çocuklarin DoĞal Merak Duygusunu GelİŞtİrebİlİr... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuğun duygularını keşfedin

  Çocuğun duygularını keşfedin

  Çocuğuyla iletişim sorunu yaşayan ailelere uzmanlar, kendilerini onların yerine koymasını öneriyor Çocuğunuzun yerine kendinizi koymanızın, karşınızdakine 'hak vermek' anlamına gelmediğini ifade eden uzmanlar, önemli olanın onun gibi düşünüp, onun düşünce, algılama ve duygu dünyasını keşfetmek olduğunu belirtiyor. Uzmanlar; ebeveynlere çocuklarıyla sağlıklı bir iletişim kurabilmeleri için şu...
 2. Çocuğunuzun mizah duygusunu güçlendirin

  Çocuğunuzun mizah duygusunu güçlendirin

  Yıllar geçtikçe, mizah duygusu aile hayatını aydınlatır. Beraber gülmek bir iletişim yoludur fakat iyi bir mizah duygusu çocuğunuzu daha akıllı, daha sağlıklı ve zorluklarla daha kolay başa çıkabilir hale getirebilir. Bizler mizah duygusunun mavi gözler ya da büyük ayaklar gibi genetik şifremizin bir parçası olduğunu düşünme eğilimindeyiz. Oysa mizah duygusu çocuğunuzun doğduğunda sahip...
 3. Çocuklarda marka merakı

  Çocuklarda marka merakı

  Örneğin korkuları olan bir çocuk, canavar resimleri çizerek kendisini korkulacak bir karakterle özdeşleştirir. Böylece kendi korkularıyla baş etmeye çalışır. İstisnalar bir yana, kız çocukları için güzel oyuncak bebekler, erkek çocuklar için ise güçlü kahramanlar onların olmak istedikleri figürleri temsil eder. Kalem, silgi, defter kabı, suluk, çanta, ayakkabı, etek vs. her şeyin aynı marka...
 4. Çocuklarda bahar hastalıklarına dikkat...

  Çocuklarda bahar hastalıklarına dikkat...

  Dikkat edilmesi neler bu konuda, ve cocuklarinizi bahar hastaliklarina karsi nasil korursunuz burda Meleklerim... Çocukları belirtilen üst solunum yolu enfeksiyonlarından korumak için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hasta kişilerle temasın önlenmesidir. Bu amaçla kapalı ve kalabalık ortamlara girilmekten kaçınılmalıdır. Okul içinde bulaşmayı en aza indirmek veya önlemek amacıyla...
 5. çocuklarda öz saygıyı nasıl geliştirebiliriz?

  çocuklarda öz saygıyı nasıl geliştirebiliriz?

  Çocuklarda öz saygıyı,özgüveni geliştirmek elimizde.Ebeveynler olarak neler yapabiliriz? Ya da bazı şeyleri yapmazsak daha iyi olabilir. .:):) 1-Şartsız Sevgi Göstermek 2-Sinirli Olmanızdan Sorumlu Olduğunu Belirtmek 3-Açık İsteklerde Bulunmak 4-Dinlemeyi Öğrenmek 5-Çocuğun Duygularını Ciddiye Almak 6-Çocuğun Varlığını Kabul Etmek 7-Değerlendirecek Günlük Bir Şeyler Bulmak...

Sayfayı Paylaş