1. NuRoVSkİ

  NuRoVSkİ Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  30 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.006
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ankaradan bı adet meleğim:)

  bahar hastalıklarından koruyun...

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında NuRoVSkİ tarafından paylaşıldı.

  Çocuğu bahar hastalıklarından korumak için
  Bahar aylarında sık görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarının çocuklara bulaşmasını önlemek için hangi tedbirleri almak gerekiyor?

  Pediatri Doktoru Ayla Kamburoğlu Yüksel'e göre, bahar aylarında üst solunum yolu hastalıklarına neden olan virüslerin çocuklara bulaşmasını önlemenin en etkin yolu; çocuğun hasta kişilerle temasını engellemek. Yüksel, çocukları bahar hastalıklarından korumak için alınacak tedbirleri şöyle sıraladı:

  Isı ve nem değişikliklerinin olduğu bahar aylarında en sık çeşitli virüslerin neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonları görülür. Rhinovirüs, RSV, Influenza ve Adenovirüsler rastlanılan etkenlerden bazılarıdır. Bu virüsler genellikle burun akıntısı, hapşırık, öksürük, halsizlik, hafif ateş şeklinde belirtilerle seyreden üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olurlar. Psödokrup (yalancı difteri) diye adlandırılan klinik tabloya yol açarak, ses kısıklığı, kuru ve boğuk tarzda öksürüklere neden olabilen Parainfluenza tiplerine de rastlanabilir. Allerjik hastalıkların bir kısmı (saman nezlesi gibi) bahar aylarında artış gösterebilir. Çocukları, belirtilen üst solunum yolu enfeksiyonlarından korumak için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, hasta kişilerle temasın önlenmesidir. Bu amaçla kapalı ve kalabalık ortamlara girilmekten kaçınılmalıdır. Okul içinde bulaşmayı en aza indirmek veya önlemek amacıyla hasta çocuğun okula gönderilmemesinde büyük yarar vardır. Bir çocukta bulaşıcı bir hastalık tespit edildiğinde okulun haberdar edilmesi gereklidir. Böyle bir durumda, varsa okul doktorunun veya hemşiresinin önerileri alınmalıdır.

  SINIFLAR HAVALANDIRILMALI, ELLER İYİ YIKANMALI
  Sınıfların düzenli havalandırılması, çocukların ortak kullanım alanlarında hijyen koşullarına dikkat edilmesi önemlidir.


  Tüm hastalıklardan korunmada el yıkamanın çok önemli rolü vardır. Doğru el yıkama bulaşıcı hastalıkların yaygınlaşmasını önemli ölçüde azaltır.
  Hastalık ortaya çıktığında çocuk doktorunun görüşleri alınmalıdır. Klinik tablonun farklılığına göre önerilen tedavi de farklı olacaktır. Üst solunum yolunun virüs etkenli enfeksiyonlarında semptomatik tedavi yeterli olmaktadır. Ateşin düşürülmesi, tıkalı burun yollarının açık tutulması, sıvı alımının arttırılması önerilmektedir.
  Baharla gelen hastalıklardan korunmada önerilen bir medikal tedavi bulunmamaktadır. Ancak, allerjik hastalıkların orataya çıkmasını önleyen veya allerjiye bağlı yakınmaların şiddetini azaltabilen koruyucu ilaçlar doktor kontrolünde kullanılabilir. Grip aşıları, uygun mevsimde, uygun görülen çocuklara, doktor kontrolünde yapılabilir.


   
 2. sadakat

  sadakat Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  29 Ocak 2010
  Mesajlar:
  90
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  bahardaki salgın hastalıklardan korunmak gerekiyor gerçekten de
   
bahar hastalıklarından koruyun... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kalp hastalarına bahar uyarısı, kalp hastalıkları

  kalp hastalarına bahar uyarısı, kalp hastalıkları

  damar kasılması damarlarda kasılma el kasılması damarların Kalp hastalığına bahar uyarısı Uzmanlar, ani hava değişikliklerinde koroner damarlarda kasılmalar olabileceğini belirterek kalp hastalarını dikkatli olmaya çağırıyor. Ani hava değişikliklerinde koroner damarlarda kasılmalar olabileceği belirtilerek,kalp hastalarının giyimlerine dikkat etmeleri gerektiği söylendi. Uzmanlar ilkbaharın,...
 2. Dislerinizi koruyun

  Dislerinizi koruyun

  •Turp diş etlerini güçlendirir. •Adacayi toz haline getirilip diş temizliğinde kullanılır. Dişleri sağlamlaştırır, bembeyaz yapar. •Ahududu çiçeği kaynatılıp ılık su ile yapılan ağız banyosu, diş eti iltihaplarına iyi gelir. • Ayçiçek yağı içilmez ama gargara olarak kullanıldığı zaman ağızdaki zararlı bakteri ve molekülleri giderir. Vücudun zehirlerden temizlenmesine yardımcı olur....
 3. Çocuklarda bahar hastalıklarına dikkat...

  Çocuklarda bahar hastalıklarına dikkat...

  Dikkat edilmesi neler bu konuda, ve cocuklarinizi bahar hastaliklarina karsi nasil korursunuz burda Meleklerim... Çocukları belirtilen üst solunum yolu enfeksiyonlarından korumak için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hasta kişilerle temasın önlenmesidir. Bu amaçla kapalı ve kalabalık ortamlara girilmekten kaçınılmalıdır. Okul içinde bulaşmayı en aza indirmek veya önlemek amacıyla...
 4. Bahar Geldi Gözlerinizi Koruyun!

  Bahar Geldi Gözlerinizi Koruyun!

  Bu konu; Bahar Geldi Gözlerinizi Koruyun haberi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, nihayet soğuklar bitti, bahar geldi. Her ne kadar mart kapıdan baktırıp kazma kürek yaktırsa da önümüz sıcak. Hatta değişen iklimlerle birlikte ani bir sıcaklık artışının içine gireceğimiz söyleniyor. Hayırlısı olsun., Baharla birlikte alerjisi olanlar bilirler, gözler kaşınır, hapşuruk...

Sayfayı Paylaş