Etiketler:
 1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  baharatların zararları var mıdır ?

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Melekler, sizler de iyi bilirsiniz ki yemeklerin tadı baharatlarla çıkar. Ben de mutfağımda bol bol baharat kullanırım. Kaş yaparken göz çıkarmayalım, acaba diyorum baharatların zararları da var mı?

   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  Baharatların Faydaları Zararları ve Çeşiştleri
  Yemeklere çeşni vermek, lezzetini artırmak için kullanılan, biber, tarçın, hardal gibi maddeler, aslında birer besin değildir; bu bakımdan, vücuda hiçbir faydası yoktur; yalnız, bunların iştahı kamçılamak gibi etkileri vardır ki, bu bakımdan faydalı sayılabilir.

  Geniş anlamında düşünülürse, yemeğe tat, koku veren maddelerin hepsine baharat denilebilir; bu arada, dereotu, maydanoz, soğan, sarımsak, defne yaprağı, nane de baharat arasında sayılabilir. Yalnız, genel olarak, baharat denince akla, daha çok, bahar, tarçın, karabiber, kırmızıbiber. karanfil, zencefil, vanilya. hardal gelir. Bunların çoğu bir bitkinin ya tohumu, ya mey vasi, ya çiçeği, ya yaprağı, ya da kabuğudur.

  Baharatın Zararları

  Dereotu, maydanoz, soğan, sarmı-sak. nane, kekik, defne yaprağı, vanilya gibi olanlar sağlık bakımından zararsızdır. Yalnız, hardal, biber, karanfil, zencefil gibileri tahriş edici maddelerdir: bunlar mideyi, böbreği, karaciğeri yorar, çok kullanılması zarar verir. Hele sindirim sistemi bozuk olanlar, midelerinde. barsaklannda yara, iltihap, ülser bulunanlar, basur çekenler baharattan kaçınmalıdırlar.

  Zayıf, iştahsız kimseler, yukarıda saydıklarımız gibi bir hastalıkları, bozuklukları yoksa, yemeğin lezzetini artırmak, böyiece iştahı açmak . bakımından, aşırı gitmemek şartıyla, yemeklerinde baharat kullanabilirler. Şişmanlar, çok yemek yiyenler ise. her hangi bir hastalıkları olmasa bile, az yemek zorunda oldukları için, iştahlarını açmak yoluna meşeler daha iyi etmiş olurlar.

  Öte yandan, dürüst çalışmıyan bir takım lokantalar, yemeklerinin, özellikle etilerinin bayatlığını belli etmemek için bol baharat, kullanırlar; bunu da unutmamalı, o gibi yerlerde baharatlı yemeklerden kaçınmalıdır.

  Baharat, mide, karaciğer ve bağırsaklardan başka, sinir sistemi, dolaşım sistemi üzerinde de birtakım kötü sonuçlar doğurabilir. Bütün bunlardan dolayı, sağlam kimseler bile baharatı elden geldiği kadar az kullanmalıdırlar.

  Baharat, çoğunlukla, sıcak ülkelerde yetişen bitkilerden elde edilir. Bunlardan acı, keskin kokulu yağlar da çıkarılır; bu yağlar kokucu-lukta, dokuma, sabun yapımında kullanıldığı gibi, bazı ilâçların bileşimine de girer. Ayrıca, hardal gibi bazılarından hekimlikte doğrudan doğruya da yararlanılır.
   
baharatların zararları var mıdır ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Açlık Otunun Zararları Var mı ?

  Açlık Otunun Zararları Var mı ?

  Açlık otunun zararları Açlık otu zararlı mı Açlık otunun yan etkileri Alternatif tıp tedavisinde kullanılan şifalı bitkilerden açlık otunun zararları olup olmadığını merak ediyorsanız, buyrun makalemizden öğrenelim melekler :) Açlık otları, bileşik yapraklı, çoğunlukla sarı çiçekli, baklaya benzeyen yassı, odunumsu ve sert meyveli bitkilerdir. Bu meyvelerinin içinde, rengi kırmızımsı...
 2. Adaçayının Zararları Var mı ?

  Adaçayının Zararları Var mı ?

  Adaçayının zararları Adaçayı zararlı mı Adaçayı ve zararları hakkında bilgi Herşeyin azı karar, çoğu zarar melekler biliyorsunuz. Ve de sağlıklı olan bir çok besini tüketmek de bazı durumlarda sakıncalı olabiliyor. Bu makalemizde adaçayının zararları var mı sorusunun cevabını arayacağız :tik: Adaçayı, memleketimizde fazlaca tüketilen bitkisel bir çaydır. Hamile bayanların ve emziren...
 3. Kızlar Nescafe'nin Zararları var mı varsa ne?

  Kızlar Nescafe'nin Zararları var mı varsa ne?

  Ben gün de bir kaç kupa Nescafe içiyorum alışkanlık olmuş içmediğimde baş ağrısı yaşıyorum ve niyeyse çok gergin oluyorum acaba Nescafe'nin Zararları var mı varsa Nescafe'nin Zararları nelerdir?
 4. pembe maskenin zararları var mı

  pembe maskenin zararları var mı

  Ben az önce pembe maskenin faydaların ısordum ama zararlarını sormayı unutmuşum.Herhangi bir zararı olur mu pembe maskenin ?
 5. Vitamin Haplarının Zararlarından Haberiniz Var mı?

  Vitamin Haplarının Zararlarından Haberiniz Var mı?

  vitamin haplarının zararları, vitamin hapları, vitamin içmenin zararı Sevgili melekler, özellikle bisiklet, kayak ve koşu gibi dayanıklılık gerektiren sporlarla ilgilenenler başta olmak üzere, zaman zaman kendimizi yorgun hissettiğimizde çoğumuz C ve E vitamini içeren halara sarılırız. Oysa uzmanlar özellikle dayanıklılık gerektiren sporlarla uğraşanların C ve E vitamini haplarından uzak...

Sayfayı Paylaş