Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  bakımlı el ve ayaklar

  Konu, 'El ve Ayak Bakımı' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  el tırnak kesimi tırnak kesim şekilleri düzgün kesimi nasıl olmalı küt Kusursuz ve bakımlı el ve ayaklar, kadın zarafetinin göstergesidir. Peki ya el ve ayakların güzelli i sa lıktan önemli mi? Uzmanlar, el ve ayak hijyenine dikkat edilerek dolaşım bozuklu u mantar ve eklem hastalıkları gibi birçok hastalı ın oluşumunu engellemenin mümkün oldu unu bildirdi.

  Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi Ana Bilim Dalı'ndan Ortopedist Dr. Cemal Kazımo lu, İHA muhabirine yaptı ı açıklamada, el ve ayakların insanların dış ortamla sürekli ilişki kurmasını sa layan vücudun çok önemli parçaları oldu unu vurgula****, "Tüm vücut kemiklerimizin sa lıklı olması için her şeyden önce kemik metabolizması için gerekli beslenme şekline özen gösterilmeli ve el-ayak hijyenine dikkat edilmelidir" dedi.

  Vücudun tüm yükünü taşıyan ayaklara özel bakım uygulamak gerekti ine dikkat çeken Kazımo lu, bunun özellikle şeker hastaları için hayati öneme sahip oldu unu belirtti. Ayakkabı seçerken ayak anatomisini zorlamayacak rahat ayakkabılar tercih edilmesi gerekti ini ifade eden Ortopedist Dr. Kazımo lu, "Ayak hijyenine yine çok dikkat edilmelidir. Tırnak kesimi düzgün yapılmalıdır. Ayak cildi, mantar ve di er birçok deri hastalıklarına yatkın cilttir. Temiz tutulması çok önemlidir. Aya ı terleten çorap ve ayakkabıları kullanmaktan kaçınarak mantarı engelleyebiliriz. Dolaşımı rahatlatmak için ara sıra bacak elevasyonu yani bacaklarımızı yukarı kaldırarak yapaca ımız egzersizler de faydalıdır" diye konuştu.

  Manikür ve pediküre dikkat

  Kazımo lu, uygunsuz ortamlarda yapılan manikür ve pedikürden do abilecek rahatsızlıklara karşı da şu uyarılarda bulundu:
  "Uygunsuz ortamlarda yapılan manikür ve pedikürden sonra, en sık olarak tırnak yata ı enfeksiyonu görülür. Yeterli sterilizasyonun sa lanmadı ı aletlerin kullanımı, enfeksiyon için zemin hazırlar. Yanlış tırnak kesimine ba lı olarak tırnak batması da gelişebilir. Kısacası, güzelleşmek u runa sa lı ımızdan olmamak için dikkat edilmeli"

  Ayak sa lı ı için her şeyden önce sıkı olmayan, rahat ve alçak topuklu ayakkabıların tercih edilmesini isteyen Dr. Kazımo lu, "Ayakkabının tabanı yumuşak olmalı. Ayak numarasına uygun ayakkabı giyilmeli. Kemik şeklini, çok dar ya da çok geniş ayakkabıların bozaca ı unutulmamalı. Aya ı terletebilen spor ayakkabılar çok uzun süre kullanılmamalı. Hijyen açısından da başkalarının ayakkabıları kesinlikle giyilmemeli" dedi.

  Ort. Dr. Cemal Kazımo lu, yüksek topuklu ayakkabıların, aya a binen yük da ılımını de iştirdi ini kaydederek, "De işen yük da ılımı, aya ın özellikle birinci parma ında -yani baş parma ında- olmak üzere belli yerlerinde aşırı zorlamalara ve deformiterlerin oluşmasına sebep olur. Bunun sonucunda ise ameliyat gerektiren çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir" diye konuştu.
  Ort. Dr. Cemal Kazımo lu, yaşlanmayla birlikte el ve ayaklarda karşılaşılan problemlerle ilgili olarak da şunları söyledi:
  "Yaşlanma ile beraber el ve ayaklarda karşılaşılan en sık problem, halk arasında kireçlenme olarak bilinen eklem dejenerasyonudur. Kemik kalitesinin azalmasına ba lı ortaya çıkan bir çok deformite, yaşlılarda sık karşılaşılan durumlardır. Bunların temelinde ise vücudun genel sa lı ı ile ilgili farklı problemler yatmaktadır. Yine de özenli bakım ve do ru ayakkabı seçimi ile bu tür dejenerasyonların bir kısmı önlenebilir"
   
 2. merve_69

  merve_69 Üye Üye

  Kayıt:
  14 Aralık 2007
  Mesajlar:
  164
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Şehir:
  Made in İsTanßuL
  Ce: bakımlı el ve ayaklar
  saolun efendim
   
bakımlı el ve ayaklar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. El Ve Ayak Anomalileri

  El Ve Ayak Anomalileri

  6 parmaklılık hastalığı 6 parmaklılık eksik parmak eksikparmakanamolisi el ve ayak kemikleri ELLER Üst ekstremitelerin bir kısmının ya da tamamının doğumdan (konjenital olarak) eksik olması, alt ekstremitelerin kısmen eksik olmasından daha yaygın bir sorundur. Doğan bir çocuğun yalnızca bir parmağının bir kısmı eksik olabileceği gibi tüm bir kolu da gelişmemiş olabilir. Tek elli olarak doğan...
 2. sağlıklı ve bakımlı ayaklar için ayak bakımı

  sağlıklı ve bakımlı ayaklar için ayak bakımı

  Sağlıklı ayaklara sahip olmak için öncelikle tırnakların dü*zenli olarak (tercihen küt) kesilip törpülenmesi gerekir. Törpüleme yapılırken tek yöne doğru yapılması tırnakların çat*lamasına mani olacaktır. Tırnakların altı fazla sert olmayan bir tırnak çubuğuyİa temizlenmelidir. İyi bir cilt kremi de ayakların nemlenmesini sağlayarak onların canlılığını koru*yacaktır. Haftada 1-2 kez kendinize...
 3. El ve Ayaklarda Şişmeler

  El ve Ayaklarda Şişmeler

  gebelik sorunları, el ve ayaklarda şişmeler, ağrılar, tavsiyeler, öneriler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Gebeliğin en çok şikayet edilen sorunlarından biri el ve ayaklarda oluşan şişliklerdir.Özellikle hamileliği yaz aylarında geçen melekler için bu durum oldukça sıkıntı vericidir. Gebelerde ödem, sık rastlanılan bir durumdur. Gebeliğin normal...
 4. Ellerde ve ayaklarda şişme

  Ellerde ve ayaklarda şişme

  ellerde ve ayaklarda şişme, kaşınma, ağrı, nedenleri, sebepleri, nasıl geçer, tedavisi hakkında bilgiler burada arkadaşlar Oldukça sık raslatanan bir sağlık sorunu, ellerde ve ayaklarda oluşan şişlikler ve bu şişliklerin yanı sıra meydana gelen kaşıntı ve ağrı... PEki bunların nedeni nelerdir ve nasıl tedavi edilmelidir; buyrun bu makalemizde bilgi sahibi olalım Melek'lerim. Vücudun...
 5. el ve ayakların şişmesi

  el ve ayakların şişmesi

  kan basıncı el ayak şişmeleri kızlar merhaba; hamileliğin sonlarına doğru özelikle ayaklarda ve ellerde şişme oluyor yaşıyan varmı arkadaslar onlem ıcın tuza azaltmak ,ayakta fazla kalmamak,ayakların altına yastık koyulup dınlendırılmesı onerılıyor

Sayfayı Paylaş