1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  Bakımsız su depoları sağlığı tehdit ediyor

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  Standart dışı yapılan veya bakımı ihmal edilen depoların, su ile bulaşan tifo, dizanteri, akut bağırsak ve bulaşıcı sarılık gibi hastalıklara zemin hazırladığı bildirildi. [​IMG]Adana Hıfzıssıhha Enstitü Müdürü Yılmaz Çanga, su kirliliğinin karşılaşılan en önemli çevre sorunlarından biri olduğunu söyledi. Çanga, kirliliğin en bariz şekilde görüldüğü yerlerin başında ise her konut ve iş yerinde bulunan su depolarının geldiğini belirtti.
  Su depolarının yöneticiler ve konut sakinleri tarafından çoğu zaman kaderine terk edildiğini ifade eden Çanga, "Şehir suyu çok güzel olabilir, ancak senelerce hiçbir bakımı yapılmayan depolar bu güzellikleri, bir anda hastalığa çevirebilir" dedi.
  Suda bulunacak bir patojenik etkenin hızla çoğalarak on binlerce kişiye enfekte olabileceğini söyleyen Çanga, şöyle konuştu:
  "Su depolarının düzenli olarak temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi, güvenli içme ve kullanma suyu temininde en önemli basamaklardan birisidir. Depolarda zamanla suda çözünmeyen katı partiküller, algler ve mikroorganizmalar çoğalmaya başlayabilir. Suyunuzun geldiği kaynağın temiz olması, depolarınızda zamanla oluşacak kirlenmeyi ortadan kaldırmaz. Kirli depolardan içilen su, su yoluyla bulaşan tifo, paratifo, dizanteri, akut bağırsak enfeksiyonları, bulaşıcı sarılık gibi hastalıklara zemin hazırlar."

  Depo kirliliğinin en temel göstergesinin suyun bulanıklığı olduğunu belirten Adana Hıfzıssıhha Enstitü Müdürü Yılmaz Çanga, depo bakımının 6 ay veya bir yıl aralıklarla mutlaka yapılması gerektiğini söyledi.
  Yükseklerdeki karların erimeye başladığı nisan ve mayıs aylarının temizlik için en ideal aylar olduğunu ifade eden Çanga, "Depo temizliği, uygun dezenfeksiyon ve belirli aralıklarla yaptırılacak bakteriyolajik ve kimyasal su analizleri, söz konusu hastalıkları korumak için mutlaka yaptırılmalı" dedi.
  İl müdürlüğü olarak kentte yaptıkları araştırmalarda, 4 bin 800 civarında abonenin şebeke suyu harici, kendi imkanlarıyla açtıkları kuyuları kullandıklarını da tespit ettiklerini kaydeden Çanga, klorlama işlemine tabi tutulmayan bu suların önemli hastalık riski oluşturduğunu bildirdi. (netgazete)
   
Bakımsız su depoları sağlığı tehdit ediyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Termik Santral İnsan Sağlığını Tehdit Ediyor

  Termik Santral İnsan Sağlığını Tehdit Ediyor

  Afşin-Elbistan Termik Santrali çevre kirliliğine yol açıyor, insan sağlığını tehdit ediyor. Santralin çevresindeki beldelerde yaşayanlar, yetkilileri göreve çağırıyor. Santralin bacalarından yayılan külün her yanı kapladığına dikkat çeken yerel yöneticiler, önlem alınmazsa bölgede protesto gösterileri düzenleyeceklerini söylüyor. Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesine bağlı Çoğulhan Beldesi...
 2. Hava kirliliği sağlığı tehdit ediyor

  Hava kirliliği sağlığı tehdit ediyor

  Türkiye'de, ısınma amaçlı, düşük kalorili ve kükürt oranı yüksek kömürlerin yaygın kullanımı nedeniyle oluşan hava kirliliği akciğer fonksiyonlarında azalmaya yol açıyor. Artan enerji talebinin genellikle petrol ve kömür gibi fosil yakıtlarla karşılanması atmosferdeki karbondioksit miktarını artırıyor, hava kirliliği ise solunum yolu hastalıklarının yaygınlaşmasına neden oluyor. Zonguldak...
 3. ekmekteki katkı maddeleri sağlığı tehdit ediyor

  ekmekteki katkı maddeleri sağlığı tehdit ediyor

  e300 katkı maddesi ekmeğin içindeki maddeler ekmek katkı maddeleri nelerdir e300 nedir maddesi nedir Soframızdan eksik etmediğimiz ekmeğin içinde o kadar çok katkı maddesi varmış ki....Hepside birçok hastalığa sebep olacak türden... Ne yapmalıyız?Ekmek yerken sağlığımızdan olmamak için buyrun bilgilenin:) Bugünkü Katkılı Ekmek Ürünlerinde Kullanılabilen Katkı Maddeleri: Enzimler, E 300...
 4. Kirli su, sağlığı tehdit ediyor

  Kirli su, sağlığı tehdit ediyor

  kirli sudan bulaşan hastalıklar kirli su hastalıkları sulardan bulaşan hastalıklar Sudan geçen birçok hastalıklar vardır iyice yıkanmayan sebze ve meyveler sağlığı tehdit etmektedir Kirli ve iyice yıkanmamış besinler sonucunda bazı hastalıklarla karşı karşıya kalırız Bunun için nelere dikkat etmeli ve bu hastalıklara karşı ne gibi önlemler almalıyız? Uzmanlara göre bunun için alınacak...
 5. Hangi kırtasiye ürünleri sağlığımızı tehdit ediyor ?

  Hangi kırtasiye ürünleri sağlığımızı tehdit ediyor ?

  Hangi kırtasiye ürünleri sağlığımızı tehdit ediyor ? Bu konuda hayli rahatsızım...

Sayfayı Paylaş