1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.620
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Bakır Eşyaların Bakımı Nasıl Yapılır?

  Konu, 'Bilmedikleriniz' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  İnsanlar tarafından ilk çağlardan bu yana kullanılan madenlerden bakır, sanayi sektöründe kullanılan olan ham maddeler arasında yer alır. İnsanlar bakırı günlük yaşamlarında süs eşyası, el sanatları ve özellikle mutfak eşyası yapımında kullanır.

  Bakır eşyalarda, açık ortamda uzun süre kaldığında bulunduğu bölgenin hava şartlarına göre yüzeysel oksitlenme ve paslanma ya da aşırı ısıtıldığında kararma olabilir. Bakır üzerinde meydana gelen bu bozulma sürecine korozyon ya da insanlar dilinde bakırın kararması denilir. Oluşan bu korozyonun çeşitli yöntemlerle temizlenerek bakırın eski haline getirilmesi mümkündür.


  Kararan ve parlaklığını yitiren bakır eşyalarınızı, bakır temizliği için özel olarak üretilen ticari solüsyonları kullanarak ya da evdeki temel malzemeleri kullanarak kolayca temizleyebilirsiniz. İşte en sık kullanılan yöntemler.
  < Konu Resmi..>


  Bakır Temizliğinin Önemi

  Bakır yüksek elektrik iletkenliği ile elektrik ve elektronik sektöründe, ısı iletkenliği sayesinde soğutma ve mutfak eşyası yapımında, paslanmaz özelliğinden dolayı kaplama malzemesi olarak kullanılır. Özellikle bakır kullanılarak yapılan mutfak eşyaları, dekorasyon ürünleri ve çeşitli ev aletleri zamanla hava ile temas ettiğinden kararır. Bu nedenle düzenli olarak temizliğinin yapılması ve eski görünümüne kavuşması sağlanmalıdır.

  Mutfak malzemesi olarak kullanılan bakır ürünlerin iç ve dış kısımlarının temizliğinin önemi insan sağlığı açısından çok önemlidir. Bakır mutfak malzemelerinin, kalaylanarak temizliğinin yapılması sağlığı olumsuz yönde etkilemesinin önüne geçer. Bakırın yüzeyi hassas olduğu için sert sünger ya da benzeri bir cisimle temizliğinin yapılmaması gerekir.

  Bakır temizlemek için çeşitli yöntemler uygulanır. Ayrıca bu konudaki hassasiyet kullanılan bakır malzemenin uzun ömürlü ve daha da önemlisi sağlıklı olmasını sağlayacağından oldukça önemlidir. Bakır temizleme yöntemleri:

  Kalaylanarak temizlenmesi

  En çok kullanılan yöntem olmakla birlikte sağlık açısından da önemlidir. Kalaylanan bakır çok parlak, temiz ve güzel bir görüntüye sahip olur. Ancak kimyasal yapısı nedeniyle görüntüsünü kaybeder ve tekrar kalaylanması gerekir.

  Kül ile temizlenmesi

  Kalay temizliğinde kullanılan en eski yöntemdir. Ancak kül, bakırın üzerindeki griliği alır, parlak gösterir. Ancak üzerindeki kalay tabakasını inceltir.

  Ketçap ile temizlenmesi

  Bakırın kızıllığını geri kazandırır ve içerdiği yağlar sayesinde güzel bir parlaklık verir.

  Bira ile temizlenmesi

  Doğal yapısı ile bakır eşyalara en az derecede zarar veren olan temizleme yöntemidir.  İnanması zor gibi görünse de ketçap, oksitlenmeleri temizlemek için mükemmel bir malzemedir. Bu yöntem küçük bakır yüzeylerin temizliği için idealdir. Kararan yüzeye ketçabı direkt olarak sürün. Birkaç dakika bekledikten sonra bir bez yardımıyla ovalayıp durulayın.

  Sofra tuzu ve sirke karışımı bakır üzerindeki oksitlenmeyi azaltır ve temizler. Sirke ve tuzu karıştırın. Yumuşak bir bez yardımıyla kararan bakırın üzerine uygulayıp, kararmalar gidene kadar ovalayın. Sonrasında durulayın ve temiz bir bez yardımıyla kurulayıp parlatın.

  Büyükçe bir tencereye 1 yemek kaşığı tuz ve 1 bardak beyaz sirke ekleyin. Temizlemek istediğiniz bakır eşyayı tencerenin içine yerleştirin. Karartılar yok olana kadar kaynatın. Soğuduktan sonra sıcak sabunlu su ile yıkayın. Durulayın ve temiz bir bez yardımıyla kurulayıp parlatın.

  Bir limonu ikiye ayırın. Kestiğiniz limon parçasıyla bakır eşyanın kararan bölümlerini ovalayın. Sıcak su ile durulayın. Temiz ve yumuşak bir bez yardımıyla kurulayıp parlatın.

  Bir limonun suyunu sıkın. Bir yemek kaşığı tuz ekleyip iyice karıştırarak macun kıvamına getirin. Yumuşak bir bez yardımıyla küçük parçalar alıp, bakırın kararan bölgelerini ovalayın.

  1 bardak beyaz sirke, 1 bardak tuz ve 2 çorba kaşığı un ile bulamaç kıvamında bir karışım hazırlayın. Temizlenecek bakır eşyanın kararan yüzeylerine bu karışımı kalınca bir tabaka halinde sürün. 1-1,5 saat bekletin. Süre sonunda ılık su ile durulayıp kurutun.

  Kararan bakır parçaları temizlemenin en iyi yollarından biri sülfamik asit kullanmaktadır. Sıvı halde bulunan sülfamik asit su içerisinde çözünen bir kimyasaldır. Lastik eldivenlerinizi giyin. Geniş bir kabın içerisine, talimatlarında belirtildiği şekilde sülfmik asiti su ile karışımı hazırlayın. Temizlenecek bakır eşyayı çözeltiye batırın. Karartılar temizlenince çözeltiden çıkarın. İyice durulayıp kurulayın Uyarı: Bakır eşyanın içerisindeki diğer metaller de bu işlemden etkilenebilir.

  Uzun süreli ve kalıcı parlaklık için, temizlik sonrasında bakır yüzeyleri doğal balmumu ile ovalayın.

  Bakır eşyaları kirlenmeye ve oksitlenmeye karşı düzenli aralıklarla temizleyin. Bunu yaparken soğuk ve nemli bir bez kullanın.

  Tüm uygulamaları sadece bakır yüzeye uygulayın. Kalay kaplanmış yüzeylere ya da içerisinde farklı metaller bulunan alaşımlara işlem yapmayın.


   
Bakır Eşyaların Bakımı Nasıl Yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Evdeki eşyalarla elektroskop nasıl yapılır?

  Evdeki eşyalarla elektroskop nasıl yapılır?

  elektroskop nasıl yapılır elektroskop nasıl yapılır video modeli yapılışı yapımı video Elektroskop nedir? Bir cismin yüklü olup olmadığını yüklü ise yükünün, cinsini bulmak için kullanılmaya yarayan araca Elektroskop denir. Elektroskop yüksüzken metal yapraklar kapalıdır. ( - ) yükle yüklenmiş bir elektroskobun topuzuna parmağımızla dokunursak, negatif yükler vücudumuz üzerinden toprağa...
 2. çuvaldan hediyelik eşya yapılışı

  çuvaldan hediyelik eşya yapılışı

  nikah şekeri yapılışı nazar boncuğu yapılışı nazar boncuğunun bebek şekeri çuvaldan hediyelik eşya yapımı Bu küçük şirin çuvalımızı hem evimizi süslemek hem de yakınlarımıza hediye etmek için hazırlayabiliriz. ÇİÇEKLİ ÇUVAL Gerekli malzemeler: 20 cm. uzunluğunda ve 8 cm. genişliğinde kesilmiş çuval. Kuru çiçek. Nazar boncuğu. Bir karış uzunluğunda ve ince lame kurdela....
 3. Evinizde Deri Eşyalar Seviyorsanız Tam Size Göre Bir Yer Deri Bakımı Nasıl Yapılır...

  Evinizde Deri Eşyalar Seviyorsanız Tam Size Göre Bir Yer Deri Bakımı Nasıl Yapılır...

  Deri Koltuk Bakımı Nasıl Yapılır Deri Koltuk Bakımı Önerileri Evinizde deri eşyaları seviyorsanız burası tam size göre ..Deri koltuklarınızı temizleme önerilerini sizinle paylaşmak istiyorum...Deri koltuklarınıza daha özenle ve tertemiz bir şekilde bakım yapmak istiyorsanız buyrun aşağıdaki bilgilerden istifade edin.... Deri Koltuk Bakımı Nasıl Yapılır Bu yazıda deri koltuk bakımı...
 4. Gümüş Eşya Bakımı Nasıl Yapılır?

  Gümüş Eşya Bakımı Nasıl Yapılır?

  gümüş eşya bakımı gümüş nasıl parlatılır gümüşlere bakım Sevgili melekler, genelde evde dekorasyon eşyası olarak kullandığımız gümüşlerimizi kulaktan dolma bilgilerle kendi kendimize parlatmaya çalışırız. Bunun için de diş macunu ya da sigara külü kullananlarımız olmuştur. Acaba bu maddeler gümüşlerimize zarar vermeden parlaklık sağlıyorlar mı? Bilinenin aksine parlatmak bir yana...
 5. Bakır Eşyalar Nasıl Temizlenir?

  Bakır Eşyalar Nasıl Temizlenir?

  bakır eşya temizliği, bakır eşyalar nasıl temizlenmeli, bakır eşyalar nasıl parlatılır Hemen hemen hepimizin evinde bulunan bakır eşyalar bazen zamanla karararak pek hoş olmayan bir görüntü teşkil eder. Bakır eşyalarınızın nasıl temizlenmesi konusun da bilgi sahibi olmak isteyen üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz için sizlere gereken bilgileri ve püf noktaları bu yazımız da paylaşıyoruz. Bakır...

Sayfayı Paylaş