1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.258
  Beğenilen Mesajlar:
  2.402
  Ödül Puanları:
  113

  Bakteriyel Menenjit Bulaşıcımıdır?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  bakteriyel menenjit nedir,bakteriyel menenjit belirtileri,bakteriyel mennejit tedavisi,bakteriyel memenjit hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  Yaşa ve altta yatan bazı hallere göre değişir.Toplumsal kaynaklı yetişkin menejitinde S.pneumoniae, N.menengitidis, L.monocytogenes en sık rastlanan etkenlerdir.
  Tanı
  Klinik bulgular genellikle yetkili olsa da kesin tanı ve etyolojik ayırım için mutlaka BOS incelemesi ve kültürü yapılmalıdır.

  - Yaymada lenfosit hakimiyeti ve kültürde üreme olmaması, erken dönem veya etkin tedavi uygulanmamış bakteriyel menejitte görülebilir.

  - Epidemiyolojik özelliği ve hastayla yakın temasta olanların profilaksisi gerektiğinden meningokoksik menejitin erken tanısı önemlidir; 2 dakikada basitce yapılabilecek metilen boyamasıyla lökositler içinde ve dışında diplokokların görülmesi veya latex aglütinasyonda müsbetlik.

  - Bakteriyel menejitler akut başlangıçlıdır; hızla menenjit bulguları belirir. Tüberküloz, fungal, leptospiral ve protozoal menejitlerde ise genellikle belirtiler ilk günde siliktir, yavaş gelişerek ileri safhalarda belirginleşir.
  Tedavi
  Bakteriyel menenjit düşünülen hastaya BOS alındıktan hemen sonra (30 dk içinde) uygun IV ampirik antibiyotik tedavisine başlanmalıdır.

  - Penicilin G (4x6 milyon Ü perfüzyon) veya Ampicillin (4x3gr) + Cefotaxim (4x2-3gr) veya Ceftriaxone (2x2)

  - Penicillin alerjisi varsa bu kombinasyon yerine Chloramfenicol (4x1gr) + TMP/ SMX
  (3x160/800 mg)

  - 50 yaşından büyüklerde veya otit, sinüzit,diabet, alkolizm varlığında Vancomycin (2x1g) + Rifampicin (1x600mg) + Ampicillin + Cefotaxim veya Ceftriaxone.

  - Kafa yada spinal cerrahi veya travması; Vancomycin+Ceftazidime (3x2g) veya Pefloxacin, Pseudomonas üremişse Amikacin (2x600mg ÝV 15mg/gün intratekal ) ilave edilir.

  Dexametazon’un yetişkinlerde yararı tartışmalıdır; ancak kafa içi basıncı çok artmışsa ve BOS yaymasında bol bakteri görülmüşse(antibiyotik başlamadan 20 dakika önce ) verilebilir.Dozu 2x12-24mg 2 gün.
  IV sıvı ve beslenmeye geçilmeli.
  Solunum yollarının açık kalmasına dikkat edilmeli.
  Beyin Ödemi, DIC (özellikle menengokoksik menenjitte) gibi komplikasyonlar için yakın takip.
  Labaratuvar
  Göz dibi muayenesinden sonra LP yapılmalı; steril 3 tüpe 2’şer ml BOS alınır;

  1.Makroskobik muayene.

  2.Biyokimya; protein glikoz ( aynı anda kan şekerine de bakılır) ve klor.

  3.Lokosit sayısı ve tipi.

  4.BOS yaymalarýnda metilen, Gram, ARB ve çini mürekkebi (kriptokok için) boyamaları yapılır.

  5.BOS kültürü; kanlı, EMB, çukulatamsı ve Lövenstein besiyerlerine ekim.

  6.BOS’ta latex aglütinasyon testiyle antijen (sadece S.pneumoniae, H.influenzae tip B, N.menegitidis ve B grubu streptokoklar tesbit edilir) araştırılır.

  -Eğer göz dibinde belirgin staz varsa, sadece birkaç damla BOS alınarak kültür ve boyamalar yapılır. BOS’un bulanık olması ve mikroskopide lökosit görülmesi akut bakteriyel menenjit lehinedir.

  -Menejit kaynağı olabilecek odaklardan (boğaz, sinüs, mastoid vb) boya ve kültürler alınır.

  -Kan kültürü, tam kan periferik yayma, tam idrar, rutin biyokimya

  -Akciğer ve paranasal sinüs filmi,gerekirse kranial tomografi veya MRI.

  -Menenjitlerin bildirimi zorunludur.
   
Bakteriyel Menenjit Bulaşıcımıdır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Obezlik bulaşıcıymış

  Obezlik bulaşıcıymış

  Obezlik bulaşıcıymış ABD'de yapılan bir araştırmada, obezliğin "toplumsal olarak bulaşıcı" olduğu belirlendi. Yapılan kapsamlı araştırmada, toplumsal ilişkilerin obezlikte şaşırtıcı biçimde güçlü rol oynadığı belirtilerek, ailesi ya da yakın arkadaşları şişman olanlarda obezlik olasılığının daha fazla olduğu kaydedildi. Araştırmayı kaleme alanlardan California Üniversitesi...
 2. bulaşıcı hastalıklar

  bulaşıcı hastalıklar

  Hepatit B Enfeksiyonu -------------------------------------------------------------------------------- Hepatit-B enfeksiyonu nedir ? Hepatit-B virüsünün neden olduğu, birincil olarak karaciğerde iltihap ve karaciğer hücre hasarıyla seyreden bir hastalıktır. Hepatit-B virüsü; karaciğere yerleşir. Yalnız insanlarda hastalık yapabilen bir DNA virüsüdür. Virüsler dışında :-):-):-):-)bolik...
 3. Bakteriyel Vajinit

  Bakteriyel Vajinit

  bakteriyel vajinozis İlk defa 1955 yılında tanımlanan ve Haemophilus vaginalis adı verilen bir bakterinin yol açtığı vajinal enfeksiyondur. Etkene Gardnerella vajinalis adı da verilir. Cinsel ilişki ile bulaşabilir ancak bu konuda bilimsel bir görüş birliği yoktur. Halk arasında en çok görülen vajinal enfeksiyonun mantar enfeksiyonu olduğu sanılmasına rağmen gerçekte en sık bakteriyel...
 4. Genital Siğiller Bulaşıcımıdır?

  Genital Siğiller Bulaşıcımıdır?

  genital siğil nedir,genital siğil neden çıkar,genital siğilin nedenleri,genital siğil tedavisi,genital siğil hakkında bilgiler Genital siğiller cinsel yolla bulaşan papilloma virüslerin neden olduğu, genital bölgede görülen siğillerdir. Genital siğillere sık rastlanır ve kötü bir görüntüye neden olduğu, bakterilerle enfekte olduğu ve bağışıklık sisteminin bozuk olduğunu gösterebileceği için...
 5. Menenjit sebepleri nelerdir ?

  Menenjit sebepleri nelerdir ?

  Menenjit, beyin ve omuriliği saran zarların iltihaplanmasıdır. İltihaplanma nedeniyle zar etrafında sıvı toplanması olur ve buna bağlı rahatsızlıklar ortaya çıkar. Menenjit genellikle virüslerin sebep olduğu enfeksiyonlara bağlı olarak gelişse de, bakteri ve mantarların yol açtığı menenjit enfeksiyonları da görülür. Kimyasal reaksiyonlar, ilaç alerjileri ve bazı kanser tiplerinde de menenjit...

Sayfayı Paylaş