1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Bal Possumu (Tarsipes)

  Konu, 'Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>

  BAL POSSUMU (Tarsipes)  Güney Batı Avustralya'nın sevimli hayvanıdır. Uzunluğu, kuyruk dahil 17 -18 santim kadardır. Gri renkli sırtında üç siyah çizgi ve ayaklan donuk bir kızılımsı kahverengidir.
  «Bal possumu» nun vücudu sanki sürdüğü hayata göre şekil almıştır. Uzun ve sivri burnu ile uzun dili, boru çiçeklerinin içine burnunu sokup çiçektozu çalmasına elverişlidir. Bol miktarda bal da yer. Ufak ve kuvvetsiz olan dişleri yumuşak böceklerden daha katı şeyler yemesine elverişli değildir.
  Birçok küçük kuskuslar gibi bu da gündüzleri uyur ve geceleri harekete geçer. Umumiyetle nerede çiçek ve çiçek açmış ağaç varsa, oralarda bulunur.
  Son derece çevik bir hayvandır. Kuyruğu ile incecik bir dala asılarak alt daldaki bir çiçeğin içine burnunu soktuğu" çok görülmüştür. Bu sevimli hayvan ne yazık ki esirlik hayatına dayanamaz.

  Erkeğinden biraz daha iri olan dişi «bal possumu» bir defada bir ilâ dört yavru doğurur. Bunları taşımak için geniş bir kesesi vardır. Yuvasını yüksek otların, yahut çay ağaçlarının arasında yapar. Bazen terkedilmiş bir kuş yuvasıyla yetindiği de olur.

   
Bal Possumu (Tarsipes) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. balinaymışım

  balinaymışım

  yaa bu bölüm iyi oldu sağol m.c. dünden berii sinir olduğum bir gerçek var evet haklı olabilerler :noidea:ama ne yapayımm killoluyum sağolsun arkadaşım beni balinaya benzettı dünden beri bu söz beiii çıldırttı :scared:
 2. Balta

  Balta

  Ağaç kesmekte kullanılan keskin balta can yakmaya, geçim işlerinde çetinliğe; Odun baltasıyla yaş ağacı kesmek şerre, belaya duçar olmaya; kış mevsiminde kuru odun kesmek yahut parçalamak mal ve paraya, sıhhat ve afiyete delalet eder. (Toprak baltası iççin Bakınız; Kazma.)Rüyada balta görmek, sıkıntıda olunan konuda yardım geleceğini, hastalık varsa, tekrar sağlığına kavuşacağını belirtir....
 3. Balina

  Balina

  rüyada yavru balina görmek rüyada yavrusu görmek balinalarda yavru bakımı karaya vurmuş Balina büyük ama beraberinde sorumluluklar da getiren kısmet olarak yorumlanır. Balinanın yanında durmak veya beraber yüzmek, önemli bir işin başına geçileceğini işaret eder. Balinanın üstünde olduğunu gören kişi de tanınmış ve başarılı bir yönetici olur.Rüyada balina görmek, o yil içinde çok büyük...
 4. Baldır

  Baldır

  Rüyada baldir görmek, insanin ömür ve geçiminde güvenip inandigi ve dayandigi yerdir. Baldirinin demirden yapilmis oldugunu görmek, ömrünün uzun olacagina; sirçadan yapildigini görmek ecelinin yakin bulunduguna; bir erkek bir ka-dinin baldirini görüp, onu tanimis olsa, çok yakin birisi ile veya ta-nidigi bir kadin ile evlenecegine delalet eder.
 5. Bal

  Bal

  Dindar insan için dinin özünü ve ruhunu anlamaya, salih amele, Dünya ehli için zahmetsiz kazanca ve külfetsiz ganimete, Bal, insanın eşiyle arasındaki muhabbete, İnsanlar tarafından kıskanılmaya, onlardan gelecek sıkıntıya, Süzülmüş ya da ateşte eritilmiiş bal itimat edilir bilgiye, insanı ilahi rızaya kavuşturacak hidayete, doğumu yaklaşan çocuğa, şiddetten sonra feraha, zekatı verilerek...

Sayfayı Paylaş