Bal Possumu (Tarsipes)

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Bal Possumu (Tarsipes)
tarsipes-rostratus02.jpg


BAL POSSUMU (Tarsipes)Güney Batı Avustralya'nın sevimli hayvanıdır. Uzunluğu, kuyruk dahil 17 -18 santim kadardır. Gri renkli sırtında üç siyah çizgi ve ayaklan donuk bir kızılımsı kahverengidir.
«Bal possumu» nun vücudu sanki sürdüğü hayata göre şekil almıştır. Uzun ve sivri burnu ile uzun dili, boru çiçeklerinin içine burnunu sokup çiçektozu çalmasına elverişlidir. Bol miktarda bal da yer. Ufak ve kuvvetsiz olan dişleri yumuşak böceklerden daha katı şeyler yemesine elverişli değildir.
Birçok küçük kuskuslar gibi bu da gündüzleri uyur ve geceleri harekete geçer. Umumiyetle nerede çiçek ve çiçek açmış ağaç varsa, oralarda bulunur.
Son derece çevik bir hayvandır. Kuyruğu ile incecik bir dala asılarak alt daldaki bir çiçeğin içine burnunu soktuğu" çok görülmüştür. Bu sevimli hayvan ne yazık ki esirlik hayatına dayanamaz.
Erkeğinden biraz daha iri olan dişi «bal possumu» bir defada bir ilâ dört yavru doğurur. Bunları taşımak için geniş bir kesesi vardır. Yuvasını yüksek otların, yahut çay ağaçlarının arasında yapar. Bazen terkedilmiş bir kuş yuvasıyla yetindiği de olur.
 
Üst