Etiketler:
 1. hatiss

  hatiss Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  2 Kasım 2010
  Mesajlar:
  542
  Beğenilen Mesajlar:
  86
  Ödül Puanları:
  0

  Balık Yemeyi Seven Hamile Melekler Buraya Bazı Balıklar Gebeler İçin Tehlikeli

  Konu, 'Gebelik' kısmında hatiss tarafından paylaşıldı.

  gebelikte balık tüketimi,gebelikte hangi balık tüketilmeli,


  Gebelik döneminde bazı balık türlerinden tüketmek tehlikeli olabilir.Balık herkesin severek yediği bir besin kaynağıdır üstelikte bildiğimiz gibi çok faydalı bir besindir ve bol miktarda omega içerir ama bununla birlikte gebelik döneminde bazı balık türlerinden tüketmek bebeğimize zarar verebilir.Peki ama bu kadar faydalı olan balık gebelikte bebeğimize neden zarar verir şimdi bunu öğrenelim.

  [​IMG]

  Bazı balıklar hamileler için tehlikeli..


  Hamilelik kadınları zorlu ve her hareketlerini kontrol etmeleri gereken bir döneme sokuyor. Yasaklarla dolu bu dönemde yenilen balığa da dikkat..

  ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bazı balık türlerinin yenilmesinin, hamile olan ya da olması muhtemel kadınlar ve çocuklar için sakıncalı olduğunu açıkladı.

  Fazla miktarda civa içerdiği belirtilen köpekbalığı, büyük uskumru, kılıç ve kiremit balıklarının, doğacak çocukta merkezi sinir sistemine hasar verebileceği ve beynin gelişmesini yavaşlatabileceği bildirildi. Ancak yakın zamanda bu balık türlerini yiyen kadınların paniğe kapılmaması gerektiği, tehlikenin bu türlerin uzun dönem sürekli tüketilmesiyle oluşabildiği kaydedildi.

  Farklı balık cinslerinin, farklı dozda civa içerdiğine işaret eden araştırmacılar, hamile olan ya da olması muhtemel kadınlara, haftada 355 gramdan fazla balık yememelerini salık veriyorlar.

  Araştırmacılar, hamile kadınların, sürekli aynı cins balığı yememeleri gerektiğini belirtiyorlar.

  FDA kurulu, ton balığının da uyarı listesine alınması teklifine ise bu türde daha az civa bulunduğu gerekçesiyle karşı çıkarken, bir grup bilim adamı, konserve ton balığının da zararlı olabileceğini ifade ediyor ve bazı eyaletlerde hamile kadınların, haftada 198 gramdan fazla ton balığı yememeleri konusunda uyarıldığına dikkat çekiyorlar.

  FDA nın ton balığını uyarı listesine almamasını sürpriz olarak nitelendirenh halk sağlığı uzmanlarından Carolina Smith DeWaal, ton balığının da büyük balıklar kategorisinde bulunduğunu, büyük balığın yediği küçük balıklardan ve sudan bir civa türünü depoladığını kaydetti.

  FDA yetkilileri ise uyarı listesine alınan dört balık cinsinin, ton balığından üç kat fazla civa içerdiğini belirttiler.
   
Balık Yemeyi Seven Hamile Melekler Buraya Bazı Balıklar Gebeler İçin Tehlikeli konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Balık

  Balık

  Balıkları ırmak ya da denizden çıkarmak ganimetle, Canlı ve taze balık bakire kadınla, suda balık avlamak sevinçli haberle, taze balık avlamak hayır ve fayda, küçük ve çok balık avlamak elden çabuk çıkacak dünyalıkla, ölmüş deniz balığı ham hayallerle taabir edilir. Bulanık suda ve kuyudan balık avlamak üzüntü ve günaha, Su üzerinde çalışan kimsenin yatağında balık görmesi suda boğulmasına,...
 2. Bazı balıklar yılanlardan daha zehirli

  Bazı balıklar yılanlardan daha zehirli

  Dünyada 1.200 adet zehirli balık türü yaşıyor ve her yıl 50.000 kişi zehirli balıklar tarafından zehirleniyor. Zehirli balık ısırması ciltte basit kızarıklıktan ölüme kadar varabiliyor. Zehirli balıkları, yılanlardan daha tehlikeli kılan ise habitatları. Zehirli balıklar yılanlardan çok geniş bir coğrafyaya yayılıyor. Zehirli balıklar kurbanını dağlarda küçük bir derede veya okyanusun...
 3. bir melek balığım var:)

  bir melek balığım var:)

  balığıma isim koymak istiyorum balık isim koyma balığa koyma balık isimleri balığımın ad demir kendisi dişi ama zeban iye benziyo:huhe: ,
 4. balıklar

  balıklar

  akvaryumda bitki neden canlıdır
 5. melek balığım

  melek balığım

  benim melek balığım hastalandı insanların kullanıdığ antibiyotikten versem olmazmı

Sayfayı Paylaş