Balina ve yunuslar neden intihar eder

büşra.shid

büşra.shid

Yeni Üye
Üye
Balina ve yunuslar neden intihar eder
balina ve yunuslar neden intihar eder balina ve yunuslar hakkında bilgiler bilinmeyenler araştıralım öğrenelim
Meleklerim,hayvanlar alemi içinde en sevimli hayvanlardan olan balina ve yunuslar ne yazık ki intihar eden hayvanlar.Bunu duymuştum ama işin bilimsel sebeplerini de bilmek gerek.Bu konuyla ilgili sizlere tavsiyem "The cove" adında belgesel filmi izlemeniz yönünde.Buyrun faydalanın melekler..

yunus31vm1-9b.jpg


Balina ve yunuslar deniz memelileri sınıfı içinde yer alırlar. Bunlar suda yönlerini, yarasalardakine benzer biçimde yaparlar. Çünkü su içinde çok fazla uzak görülemez. Özelikle de bulanıklık durumlarında. Bu canlılar, karadan denize geçtiklerinden yön bulma duyularını ekolokasyon sistemleri aracılığıyla yaparlar. Ekolokasyon, bu canlıların çıkardıkları çok yüksek frekanslı ses dalgalarının, etraflarındaki cisimlere çarpıp geri dönmesi yardımıyla yönlerini bulması olayı. Yani bu hayvanlara bir bakıma ses dalgalarıyla görür diyebiliriz. Kafalarının ön tarafında bulunan bir organ sayesinde çevrelerine sürekli ses dalgaları gönderirler ve yansımalardan etraflarındaki cisimlerin nerede olduğuna dair bilgi edinirler. Örneğin, kutup bölgelerindeki balina ve yunuslar buz altında uzun süre kalırlar ve sayıları az olan atmosferle bağlantı yerlerini bu organları aracılığıyla belirlerler ve hava alma gereksinimi o şekilde karşılarlar.
Balina ve yunuslar bazen çok uzun göç yaparlar. Göç sırasında da yönlerini bulurken ekolokasyon becerilerini kullanırlar. Ancak, bazı durumlarda dünyanın manyetik alanı içinde değişmeler olabiliyor. Bu durum hayvanların yönlerini şaşırmasına neden oluyor ve kara kısmını açık deniz sanıyorlar ve gelgitin de etkisiyle kumlara kadar çıkabiliyorlar. Kurtarma çalışmaları sırasında denize kadar ulaştırılabilenler de sık görülen birşey de bir süre gidip tekrar karaya çıkmaları. Bunun yanında eğer hayvanların ekolokasyon organlarında hastalık varsa (enfeksiyon, virüs bulaşması gibi) yine yön tahmini yapamazlar ve karaya çıkabilirler. İntihar etme olayı yabani yaşamda görülmez. Yani doğada gereksiz bir iş hiçbir zaman yapılmaz.

Balina ve yunusların intiharını ticarete dönüştürmüş ülkeler var ve bu hayvanların etlerini insanlara satıyorlar yemeleri için.Yukarıda söylediğim filmi izlerseniz bu vahşi katliam içinizi acıtacaktır inanın bana.Bir canlının yaşamı kesinlikle bu kadar menfi duygulara kurban edilmemeli,haksız mıyım melekler??
 
best_dream

best_dream

Hamiş Melek
ay yazık bu hayvanlara ya.Nasıl kıyıyorlar anlamıyorum.Çok hain acımasız insanlar var.
 

Benzer İçerikler

Üst