Balkonunuz İçin Pratik ve Şık Dekorasyon Önerileri

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Balkonunuz İçin Pratik ve Şık Dekorasyon Önerileri
balkon dekorasyonu, balkon dekorasyon önerileri, balkon düzenlemeleri


Sevgili melekler, yazın evin en keyifli bölümlerinden birisi şüphesiz balkonlardır. Küçük de olsa büyük de olsa bir şekilde şirin bir hale getirmeye çalıştığımız, çiçek ya da objelerle hareket kattığımız balkonlarımızı nasıl dekore etmemiz gerektiği konusunda basit ve şık dokunuşlardan bahsedeceğiz sizlere...


2014-balkon.jpg
Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte içimizde ki kıpırtı da başladı. Balkonlarımızı keyif köşelerine dönüştürmek için çok geç olmadan hazırlıklara başlamalısınız. Ancak balkon dekorasyonunuza başlamadan önce balkonunuzun konumunu mutlaka gözden geçirin. Güneş nereden geliyor? Manzara hangi yönden daha güzel görünüyor veya hangi yönde rahatsız edici görüntüler var? vs. Örneğin istemediğiniz görüntülerden kurtulmak istiyorsanız şık paravanlar ilk tercihiniz olmalı. Ama tercih edeceğiniz bu paravanların havayı geçiren, rüzgarınızı kesmeyecek özellikte olmalarına dikkat edin.

Balkonunuzun dekorasyonunu hazırlarken küçük dahi olsa kendiniz için mutlaka bir keyif köşesi hazırlayın. Bu hazırlık esnasında balkonunuzun görselliği de çok önemli. Küçük aksesuarlar ve renkli mumlar yardımıyla şık bir balkon dekorasyonu hazırlayabilirsiniz.

Balkonunuza gelen güneşin yönünü tespit ettikten sonra balkonunuz için uygun olan gölgeliği seçin. Güneşi engellemek için ise balkonunuza uygun olan tente, perde ya da şık bir şemsiye tercih edebilirsiniz.

Bitkiler ise balkonların vazgeçilmezi. Yazın keyifli günlerini geçireceğiniz balkonunuzda çeşitli bitki ve çiçeklere yer vererek daha huzur verici bir ortam oluşturabilirsiniz. Örneğin srdunyaları ya da saksı güllerini tercih edebilirsiniz.

Balkonunuza sıcak ve sevimli bir hava vermek için zemininde dış mekana uygun halı ya da kilimlerden faydalanabilirsiniz. Bu hem size kullanım kolaylığı sağlayacak hem de balkonunuza oturma odası sıcaklığı verecektir.

Balkon dekorlarında kolaylıkla katlanabilir renkli sandalye ve masalaları tercih ederek sabah kahvaltılarınızı ve akşam yemeklerinizi balkonunuzda yemenin tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle küçük balkonlarda açılır kapanır sandalye ve masa modelleri az yer tutacağından çok daha kullanışlı olacaktır.

Kullanacağınız değişik aydınlatmalar ise geceleri balkonunuza bambaşka bir hava katacaktır. Zemine yakın noktalardan tavana doğru loş ve ufak spot aydınlatmalar veya çiçeklerin arasına belli noktalarda değişik ebatlarda yerleştirilmiş mumlar geceleri çok farklı bir atmosfer yaratacaktır.

Balkon zemin döşemelerinde halı ve kilimlerin dışında ahşap görünümlü kaplamalar, çim halılar ya da çeşitli ebatlarda çakıl taşları gibi doğal görünümlü malzemeleri tercih ederek balkonlarınızı daha doğal bir görünüme kavuşurabilirsiniz.
 
Geri
Üst