bana yardımcı olun lütfen meleklerim:(

HURHUR

Yeni Üye
Üye
bana yardımcı olun lütfen meleklerim:(
e ile başlayan nesneler l ile başlayan nesneler l harfi e harfi i
Öncelikle herkese selam uzun bi aradan sonra tekrar geldim aranıza bugüne kadar nederdim varsa burada paylaştığımda hep yardımcı oldunuz hepinizide teşekkür ederim. buseferki derdimmmm .biz 1.sınıfabaşladık bir oğlum var 7 yaşında 1.sınıfolduk Allaha şükür öyle gitmicem sende okulda kal gibisorunlarla karşılaşmadım ama okuma ve yazma konusunda delirmeye başladım sabır dedim herşey dedim kendim ama olmuyo çocuk yazıo ama ezbere oku dediğimde eya a aya e diyoruz ne yapmam lazım onun unutmaması için öğrendiğini pekiştirioruz ama olmuyor varmı bildiğiniz metotlar neolur benle paylaşın yoksa sakin olmak için kastığım bütün kaslarım patlıyacak:grev:

Hurhurcuğum öncelikle sen de hoşgeldin, ben de uzun zamandır yoktum ortalıkta. Branşım sınıf öğretmenliği değil ama 1 sene 1. sınıf öğretmenliği de yapmıştım.
Şimdi, okullar 1. sınıflar için başlayalı henüz 1 ay oldu. İlk grup verilmişmidir bilmiyorum yani E,L,A,T grup harfleri... Öğretmeniyle irtibat halinde olmalısın bu şekilde giderse özel ders alması konusunda hassas davranabilirsin takipte ol olur mu? Ağır öğreniyorsa üstüne çok gidip sinirlenme ve ürkütme çocuğunu. Sürekli tekrar etmesi gerekiyor ama sabırla. Ek kaynaklar var kırtasiyelerde. Oyun içerikli, sesli resimli vs. Onlara da bakabilirsin. Dikkatini çekebilir ve birlikte çalışırken günlük hayattan benzetmelerle harfleri söyle ona. "
Doktora gidince boğazımızı gösteriyoruz ya hani oğlum, aaaaa de bakayım diyor ya onun gibi aç ağzını, şimdi de yaz bakayım yuvarlak göbüşlü bir harf bu, hadi yapalım beraber..." gibi...
Ya da şaşırdığımız da aaaaaa deriz ya...
Harfleri önce parmağıyla yazsın hayali olarak havada ve masanın üzerinde. Yerim ben onun minik parmaklarını bu arada: )
Her şeyden önemlisi sabırlı olman gerekiyor Hurhur. Öğretmeniyle sıkı sık görüş. Sınıfın gerisinde kalmışsa ne yapabileceğini sor canımcım. Allah yardımcınız olsun...

canım münzevim teşekkür ederim ay çok ihtiyacım ufacık bir bilgiye ya alfabemzizin suyumu çıktı biz abc die öğrendik neiş anlamadım elat bunlardan başlıolar uyuz uyuz işler off söylediklerini yapıcam canım çok sağol biraz öğretmenimizde pasif galibea aman ya nezormuş anne olmak sorumluluk almak offfffffffffffffff allah ömürlerini versin çocuklaırmızın herşey iyilikleri için çok sağol tekrar:asskim::ar4fd:

Rica ederim canımcım. İlk 2-3 ay biraz yorucu olacak ama sonra sende eğleneceksin. Çünkü oğluşun okumayı öğreniyor.: ) Bu çok güzel bir şey. Benim 30 yavrum vardı. Hepsinin okuma ve öğrenme hızı elbette aynı değildi ama öğrendiler. Zorlandık yorulduk ama sene sonu onlarla gurur duydum.
Yeni sistem aslında daha kolay daha pratik. Okul kitapları da pek yeterli değil, belki de ek kitap aldırmıştır öğretmenininiz. Aldırmadıysa kırtasiyelere bir bakarsınız. Oyun mutlaka olsun, eğlenceli hale getirirseniz çocuk daha istekli olacaktır. "Aferin" "çok güzel yaptın" "maşallah oğluma" gibi pekiştireçlerde kullan kendine güvensin canımcım, hırslansın.
at- ata- ta
et- ete- te
el-ele- le
al-ala-la
Şeklinde heceletebilirsin.
Sessiz harfleri verirken dikkatli olman gerekiyor biliyorsun. "l "harfini "le" ya "la" diye verirsen yanlış olur. Dilini damağına ve dişlerine yapıştırsın. Sesi çıkarabildiğinden emin olman gerekiyor. "l" derken boynunu yukarı doğru uzat yukarıya doğru yüksel mesela. Hani "l" harfi uzun ve ince ya, çağrışım yapsın ordan.: ) Sanki telefon çalıyormuş gibi "llllllllllll" : )
Hadi kolay gelsin.

Canımcım öncelikle merhaba 1. sınıflarda hiç derse girmedim ama Türkçe'nin doğru kullanılması için gereken şeyler elbetten ilköğretiem 1. sınıflar için de geçerliler .

İlk olarak eğer e'ler ve a'lar karışıyorsa yapman gereken şey içinde e ve aların çok kullanıldığı cümleler bulmak.Mesela birinde sadece eler olsun birinde sadece a lar olsun ki aradaki fark daha çok pekişsin.Bunları kelime kelime de yapabilirsin.İnternetten bulmak zor gelirse eğer kendin bu tarz cümleler kurabilirsin.

Bir de e harfi ve a harfiyle başlayan nesneler bulup bunları görsek olarak da göster oğluşuna.

"elma ,erik ,enginar,eldiven v.b. " , "armut,ayakkabı,alkış,at,ayı,ağır v.b. "

Bunları önce sen oku sonra nesne olarak göster sonra da oğluşuna okut.

Mesela kağıda bir elma yazıp eline de bir elma alıp hem kağıttakini okuturken hem de elmayı gösteririsen ister istemez alma değil elma diyecektir :)

Umarım başarılı olur canım.Ama daha çok erken sinirlenme sakın.Yanlış olduğunda sinirini belli etme "olmadı ama hadi bakalım tekrar yapalım "gibi şeyler söyle. Doğru olduğunda da "Aferin benim oğluma..." deyip yanağına bir öpücük kondur .Bu şekilde başarı elde edebileceğine eminim canımcım.

Oğluşunu yanacıklardan öpüyorum başarılar ...

ühü kızlar çok sağolun ya bugün dediklerinizi yaptım biraz ama ben şunuda beliertmeyi unuttum benim küçük sıpam 2yaşındayken hiperakivite tedavisi gördü işte bir nevi dikkat toplama tedavisi dikkatini halada tam vermiyor biraz işim zor olacak ama neyapayım dediğinz gibi oyunlarla yapmaya çalışıyoruz nekadar sabırlı olduğumda tartışılamaz :)bugün önce ben öğretmendim ona yazdırdım sonra aynı heceleri o okudu ben yazdım ben öğrenci oldum ve baana kızdı yalnış yazdığımda ceza bile aldım tw izlememe cezası :)şuan afedildim amahenüz dersimiz bitmiş değil ühüüüüüüüüü çok sağolun canlarım teşekkür ederim 2nizede çok öpüyorum sizleri

Geri