Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Bang hastalığı nedir?Tedavisi nelerdir?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  bu konu;bang hastalığı nedir,bang hastalığının tedavisi nelerdir hakkında bilgiler vermektedir
  İnek sütünde ve idrarında bulunan mikroplarla insanlara geçen, bir hastalık.Hastalık, çiğ süt içenlere ve hastalık mikrobu taşıyan sütlerden yapılmış yiyecekleri yiyenlere geçer.
  Hastalıktan korunmak için, sütten yapılan yiyeceklere dikkat etmek gerekir.Halsizlik,Baş, eklem, kas ve sırt ağrıları İştah ve kilo kaybıdır..Brusellozis hakkında genel bilgileri ayrıntılarıyla konumuzda bulabilirsiniz

  [​IMG]

  Brusellozis, daha çok koyun ve keçilerde hastalık yapan Brucella melitensis ile sığırlarda hastalık yapan Brucella abortus isimli bakterilerin insanlara bulaşması sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Brusellozis Bang hastalığı, Malta humması, dalgalı humma veya Akdeniz humması gibi isimlerle anılırken, halk arasında mal hastalığı, koyun hastalığı ve peynir hastalığı gibi isimlerle de bilinmektedir.


  Bulaşma Şekli


  Hasta hayvanlara ait sütlerin çiğ veya az pişmiş olarak içilmesiyle,
  Çiğ, kaynatılmamış veya pastörize edilmemiş sütlerden yapılan peynirlerin taze olarak yenmesiyle,
  Veyahut da bu sütlerden elde edilen pastörize edilmemiş tereyağı, krema ve kaymak gibi ürünlerin tüketilmesiyle bulaşır.
  Brusellozis, yavru atmaya sebep olduğundan, bu hayvanlara alt atıklara temas edilmesi durumunda, hastalık insanlara, deride olabilecek çatlak, sıyrık ve kesiklerden de bulaşabilmektedir,
  Ayrıca, hasta hayvanların vücut sıvılarına temas sonucunda da bulaşma olabilmektedir,
  Nadir de olsa solunum yolu ve cinsel yolla da bulaşma mümkündür,
  Ensık görüldüğü yerler, Risk altındakiler


  Kentlerde, pastörize edilmiş sütlerin ve teknolojik yöntemlerle elde edilmiş süt ürünlerinin tüketimi daha fazla olduğundan buralarda hastalık daha az görülür. Ancak, kırsal kesimlerde çiğ veya az pişmiş süt tüketimiyle, kaynatılmamış sütlerden yapılan peynirlerin taze olarak tüketilmesi gibi bir alışkanlık bulunduğundan brusellozis bu yerlerde daha yaygındır,
  Bunun yanı sıra, hayvancılıkla uğraşanlar, kesimhane çalışanları, et işleme tesislerinde çalışanlar, veteriner hekimler vb. risk altındaki insanlardır.


  Brusellozisin Belirtileri


  Hastalığın belirtileri, genel olarak bakterinin vücuda alınmasından 2-3 hafta sonra görülmeye başlamaktadır. Bu süre, biraz daha kısa veya uzun olabilir.


  Hastalığın en sık görülen belirtileri


  Halsizlik,
  Baş, eklem, kas ve sırt ağrıları
  İştah ve kilo kaybı,
  Akşama doğru 40-41 dereceye kadar yükselebilen, gece boyunca süren ve sabaha doğru şiddetli terlemeyle düşen ateştir.
  Brusellozisin Tedavisi


  Yukarıda verilen belirtilerin görülmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulursa gerekli lâboratuvar tetkikleri yapılmakta ve hastalık antibiyotiklerle tedavi edilmektedir.


  Ancak, brusellosis hastalığının tedavi edilmediği takdirde, yıllarca sürebileceği ve ölümlere sebep olabileceği de asla unutulmamalıdır.


  Brusellozisden Korunmak


  Sütler çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmemeli, karıştırarak iyice pişirildikten sonra tüketilmeli veyahut da pastörize sütler içilmelidir.
  Peynirler kaynatılmış veya pastörize edilmiş sütlerden yapılmalıdır.
  Pastörize tereyağı, krema ve kaymak gibi süt ürünlerinin tüketilmesine özen gösterilmelidir.


  Çiğ, kaynatılmamış veya pastörize edilmemiş sütlerden yapılan peynirler taze olarak kesinlikle yenmemeli; bu şekilde yapılan peynirler, yapılmasından itibaren tuzlu suda (salamura) üç ay kadar bekletildikten sonra tüketilmelidir.
  Yavru atan hayvanların tüm atıklarıyla bu atıkların temas ettiği yem ve altlıklar çıplak el değmeden toplanmalı ve yakılarak bertaraf edilmelidir. Hayvan barınaklarının dezenfeksiyonu da sağlanmalıdır.
  Sık sık düşük ve ölü doğum yapan hayvanlar hemen bir veteriner hekime muayene ettirilmelidir.
  Risk altındaki kişiler gerekli koruyucu önlemlerin alınmasında (eldiven, önlük kullanılması gibi) titizlik göstermelidirler.
  Hastalıktan korunmanın en etkili ve kesin yolu hayvanların brusellozise karşı aşılanmasıdır.
   
Bang hastalığı nedir?Tedavisi nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Şeker hastalığı tedavisi nedir

  Şeker hastalığı tedavisi nedir

  şeker hastalığı, belirtileri, tedavisi, nedir, diyeti, nedenleri, testi, belirtileri nelerdir, belirtisi, Günümüz hastalıklarından biri olan şeker hastalığı tedavisi, verilen diyetlere uyulduğu taktirde ve yapılan testlere göre gayet iyi sonuçlar verebilir Melek'lerim. Bir yüz yıl önce şeker hastalığına yakalansaydınız, tıp dünyası henüz insülinden haberdar olmadığı için, saydığımız...
 2. Boğmaca Hastalığı Nedir ? Tedavisi

  Boğmaca Hastalığı Nedir ? Tedavisi

  hastalık, belirtileri, tedavisi, nasıl oluşur, boğmaca hastalığı hakkında bilgiler için buraya... Boğmaca; solunum yollarını tutan, bulaşıcılığı çokfazla olan bir hastalıktır. Etkeni bir çeşit bakteridir ve damlacık yolu ile bulaşır. Erişkinlerde daha hafif seyreden bir solunum yolu hastalığının boğmaca olduğu düşünül­mez ancak çoğunlukla enfeksiyon kaynağı bunlardır. Çocuklara...
 3. Klamidya Hastalığı Nedir ? tedavisi

  Klamidya Hastalığı Nedir ? tedavisi

  klamidya nedir klamidya, nedir, belirtileri, tedavisi, kısırlık, hakkında bilgiler için yazımıza buyrun arkadaşlar. Klamidya Hastalığı Nedir? Etkeni Chlamydia trachomatis olan bu hastalık, klinik açıdan gonoreye çok benzer… Mikrop vücuda girdikten sonra, kadında rahim boynuna erkekte idrar yoluna yerleşir ve bu bölgelerde iltihaplanma yapar. İlk belirtiler genellikle etkenle...
 4. Raynaud (Reyno) Hastalığı nedir?Tedavisi nelerdir?

  Raynaud (Reyno) Hastalığı nedir?Tedavisi nelerdir?

  bu konu;raynaud reyno hastalığı nedir,ellerdeki uyuşmanın sebepleri nelerdir hakkında bilgiler vermektedir Daha çok sinirli genç kadınlarda görülür...Önce parmakların beyazlaşması sonra morarması daha sonrada kırmızılaşması ,uyuşma ve karıncalanma şeklinde belirti verir.Başlangıçta kan akımı azaldıkça parmaklar solar ve beyazlaşır. Bir süre sonra parmaklar morarır.Raynaud hastalığının nedeni...
 5. epilepsi hastalığı tedavisi nedir

  epilepsi hastalığı tedavisi nedir

  epilepsi hastalığı tedavisi nedir

Sayfayı Paylaş