Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Banka kredisi ile ev ve araba almak caiz midir?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Zaruret olmasa da, ev nafakadan olduğu için, evi olmayanın kredi ile ev alması caiz olur, fakat zaruretsiz, araba veya ticaret için, kredi çekmemelidir. Dosya masrafı diye bir miktar para alınarak, faizsiz kredi veriliyorsa, böyle verilen krediyi de almak caiz olur.
  Sual: Her türlü alışverişte, kredi kartı kullanmak caiz midir?
  CEVAP
  Kredi kartı kullanmak caizdir. Kredi kartı ile bir malı taksitle daha pahalı almak da caizdir. Zaruretsiz kredi kartından nakit çekip faiz ödemek caiz değildir. Bir de, zaruret olmadıkça, kredi kartı borcunu vaktinde ödemeyip, kalanı için ceza ödemek caiz olmaz. Bunun gibi elektrik, su faturalarını da ödemeyip ceza vermek caiz değildir. Para bulamamışsa veya unutarak geciktirmişse günah olmaz.

  Faizle kredi çekmek
  Sual: Ev ve yiyecek gibi nafakaya dâhil olan şeyler için hariç, zaruretsiz kredi çekip faiz ödemek caiz olmuyor. Nafakaya dâhil olmayanların caiz olması için bir yol, bir çare yok mudur?
  CEVAP

  Zaruret olunca faizle de kredi çekmek caiz olur, çünkü (Zaruret, haramları mubah kılar) buyuruluyor. Öyle bir iş var ki, zarurete girer mi girmez mi bilinmiyorsa, böyle durumlarda, faizsiz para almanın birkaç yolu şöyledir: 1- Günümüzde kredi kartıyla alışveriş yapılıyor. Bir mal, taksitli olarak kredi kartıyla 500 liraya alınmışsa, bu malı başkasına 450 liraya satabiliriz.

  < Konu Resmi..>
  2- Kredi kartıyla bir altını taksitli olarak 500 liraya almışsak, başka kuyumcuya peşin olarak 450 liraya satabiliriz.

  3- Tahakkuk edecek faiz için, muamele masrafı, işlem ücreti, komisyon gibi bir şey denirse yine faizsiz alınmış olur, çünkü alışverişte, hediyede, yeminde, nikâhta, adakta niyete, maksada değil söze bakılır.

  4- Araba, iş yeri, makine gibi bir şey alırken, katılım bankası veya herhangi bir banka, almak istenilen şeyi kendisi alıp vadeli olarak daha pahalı satarsa, mesela 3 bin liralık malı, 4 bin liraya satarsa faiz olmaz, caiz olur.

  Yani dinimize uymak isteyene, bir çare bulunur.

  Nafaka ve faiz
  Sual: Din kitaplarında, (Nafaka, yiyecek, giyecek ve meskendir) diye bildiriliyor. Bunların birini temin edemeyen bir kimse, zaruret karşısında, faizsiz ödünç bulamazsa, nafakasını temin edecek miktarda faizle borç para alması caiz olur mu?
  CEVAP
  Evet, zaruret olunca nafaka için caiz olur. (Eşbah şerhi, Uyun-ül-besair)

  Araba almak
  Sual: Günümüzün şartlarında, banka kredisiyle araba almak caiz midir?
  CEVAP
  Günümüzün şartlarında, İstanbul gibi büyük şehirlerde, Müslümanın kendisini ve ailesini günahtan korumak için, araba almak şart olur; çünkü haramdan kurtulmaya çalışmak farzdır. Haram işleme tehlikesi yoksa araba alması gerekmez. Zaruret olunca bankadan kredi çekmek de caiz olur. Önemli olan arabanın zaruret olup olmadığını tespit etmektir.

  Kredi kartı puanı
  Sual: İki veya daha fazla ortaklı şirketlerde, aktif olarak çalışan veya arka planda olan ortaklar, şirketin belirlediği oranda maaş alıyorlar. Şirketin kâr ve zararına ortak oluyorlar. Ortaklardan biri kendi adına veya şirket adına düzenlenmiş olan banka veya şirket kredi kartını, şirkete mal tedariki için kullanıyor. Bu kartlarla harcamalarından dolayı puan adı altında, nakit para veya belli alışveriş karşılığında yine puana endeksli uçak bileti veya şu kadar şu mekânda tatil gibi değişik menfaatler veriyor. Bu alınan menfaatler, şirkete mi aittir, yoksa kredi kartı sahibine mi? Bir de, şirketin ortaklarından birine veya çalışanlarından birine, firmalardan çeşitli hediyeler geliyor. Bu hediyeler şirkete mi aittir, yoksa hediye gönderilen kimseye mi aittir?
  CEVAP
  Kredi kartıyla şirkete alınan mallardan elde edilen menfaatlerin ve şirketi temsilen aldığı hediyelerin hepsi şirketin hakkıdır. Çalışan veya ortaklarından biri, ben kendi kredi kartımla aldım veya hediye benim adıma geldi diyerek bu hediyeleri kendi alırsa, şirkete hıyanet etmiş olur. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
  (Allahü teâlâ, buyuruyor ki: Ortaklardan biri, diğerine hıyanet etmediği müddetçe, ben iki ortaktan üçüncüsüyüm. Hıyanet ederse aralarından çekilirim.) [Ebu Davud]

  Bir ortaklıktan Allahü teâlâ çıkarsa, oraya şeytan girer ve o şirkette huzursuzluklar başlar. Bu hediyeler benim gayretimle geldi, bu puanlar benim kredi kartıma aittir diyerek sahiplenmeye çalışmaktan çok sakınmalıdır.

  Kredi kartının hediyeleri
  Sual: Kredi kartı kullanınca verilen hediye puanları, telefon kontörlerini kullanmak caiz midir?
  CEVAP
  Evet, bir mahzuru yoktur.

  Krediyle ev yaptırmak
  Sual: S. Ebediyye’de, (Hiçbir ülkede, hiçbir kimseden, bankadan ve kooperatiften, zaruret olmadıkça, hiçbir sebeple ödünç para alıp, faiz ödemek caiz değildir) deniyor. Hiçbir ülke dendiğine göre, Fransa, Almanya gibi gayrimüslim ülkelerde de mi krediyle ev almak caiz olmuyor?
  CEVAP
  Yiyecek, giyecek ve barınacak yer [ev] nafakaya dâhildir. Bunun için evi olmayan kimsenin, Fransa, Almanya gibi gayrimüslim ülkelerde krediyle [faizle] ev alması caizdir. Çünkü yine S. Ebediyye’de deniyor ki:
  Fransa, Almanya dar-ül-harbdir. Mülteka’da bildiriliyor ki, (Dar-ül-harbde, Müslümanla kâfir arasında faiz olmaz.) Mecmaul-enhür’de deniyor ki, (Hadis-i şerifte, (Dar-ül-harbde, Müslümanla kâfir arasında faiz yoktur) buyuruldu.)

  Görüldüğü gibi, evi olmayanın, kiralık ev tutabilse de, ev nafakaya dâhil olduğu için, Müslümanların çoğunlukta bulunduğu bir mahalleden krediyle ev alması caiz oluyor. (Caiz olmaz) demek, bu muteber kitapları kabul etmemek olur.

  Öğrenci kredisi
  Sual: İhtiyacı olan bir öğrenci, verilen öğrenci kredisini alabilir mi?
  CEVAP
  İhtiyaç olunca caiz oluyor.

  Ev nafakaya dâhildir
  Sual: S. Ebediyye’de, (Kira ile ev tutmak varken, ev satın almak zaruret değildir) deniyor. Bu ifade, (Kira ile ev tutmaya gücü yetenin faizli krediyle ev alması caiz değildir) anlamına gelmez mi?
  CEVAP
  Evet, o anlamdadır, ama burasını S. Ebediyye kitabını hazırlayan merhum Hocamıza sormuştuk. Bu hükmün, gayrimüslim ülkeler için geçerli olmadığını, mesela Avrupa’daki bir Müslümanın, ev nafakaya dâhil olduğu için krediyle ev alabileceğini bildirmişlerdi. Yani kira ile ev tutabilen de, krediyle ev alabilir.


   
Banka kredisi ile ev ve araba almak caiz midir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kadınlarla tokalaşmak ve el öpmek caiz mi?

  kadınlarla tokalaşmak ve el öpmek caiz mi?

  tokalaşmak günah mı öpüsmek günahmi ayak öpmek günahmıdır kadın ayağı öpmek öpüşmek günah mı Resulullah (s.a.v) buyuruyor: Yabancı bir kadınla tokalaşan, kıyamet gününde eline ateş parçası almış demektir. Kadının, mahremi olmayan (nikahlanması mümkün olan) erkeğin elini öpmesi, erkeğin de mahremi olmayan kadının elini öpmesi haramdır....
 2. bedelli askerlik kredisi veren bankalar ve istenilen maaş tutarı nedir

  bedelli askerlik kredisi veren bankalar ve istenilen maaş tutarı nedir

  Arkadaşlarım görüyorum araştırıyorsunuz. Sizlere şunu sormak istiyorum. Beleddi askerlik için kredi yarışına başlamış ta bankalar. Acaba bunlar bana kredi verirken ne kadar maaş gerekiyor ? Bilgi verirseniz sevinirim. Saygılarımla. Emrah Tunç.
 3. Dövizle banka kredisi

  Dövizle banka kredisi

  Bankalar çoğu zaman tüketicileri düşük faizli Japon Yeni ve İsviçre Frangı kullanımına teşvik etmektedirler. Bu sebeple bankalardan tüketici kredisi alanlar, sözleşmelerinde yer alan haksız şartlar nedeniyle, borcu kapatırken fazla para ödeyebilmektedirler. Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse; tüketici, kredisini Japon yeni üzerinden almıştır. Daha sonrada tüketici, erken ödemeyle...
 4. ev almak için konut kredisi ile ilgili bilgiler istiyorum

  ev almak için konut kredisi ile ilgili bilgiler istiyorum

  Artık kırıp sarıp bir ev almak istiyoruz ama tabi iki yaka bir araya zor geliyor. Şu konut kredileri hakkında beni bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum. İyi günler..
 5. Apartman dairesi mi müstakil ev mi seçmeliyim?

  Apartman dairesi mi müstakil ev mi seçmeliyim?

  Apartman dairelerinde oturmak pek çok kişinin istemediği durumlardandır. Ev alırken neye bakacağım, nelere dikkat edeceğim diye kendi kendinize söylenmeye mi başladınız? O halde sizlere verilebilecek yanıt şudur. Apartman dairesinin avantajı var mı bir düşününü bakalım. Hele çok çocuklu iseniz ne kadar mantıklı bir seçim apartman dairesi seçiminiz. Komşuluk ilişkileri iyi olduğu sürece tercih...

Sayfayı Paylaş