'Banka mevduatı uzun vadeye % 100 garanti ile çıkarılabilir'

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
'Banka mevduatı uzun vadeye % 100 garanti ile çıkarılabilir'
Ziraat Bankası'nın 2008 kârı yüzde 9 gerileme ile 2.1 milyar TL oldu. 100 milyar TL aktif büyüklüğünü geçen ilk Türk bankası olduklarını belirten Genel Müdür Çağlar, vadeye göre mevduata garanti önerdi..
sp.gif

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, bankanın geçen yıl net kârının yüzde 9 gerileme ile 2.1 milyar TL olduğunu açıkladı. Mevduatların vadesinin ortalama 31 gün olduğunu anımsatan Çağlar, "Mevduat vadesi uzatılmalı. Mevduata garantinin kapsamı vadeye göre belirlenebilir. Örneğin 1 yıl vadeli mevduata yüzde 100 garanti verilebilir" önerisinde bulundu. Çağlar, 3 yılda 6 bin personel alacaklarını duyurdu. Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, bankanın 2008 yılı faaliyetlerini değerlendirirken şu mesajları verdi:

* 1 YILLIK VADEYE YÜZDE 100 GARANTİ: Mevduatların vadesi ortalama 31 gün. Bu yapıyla 10 yıllık konut kredisi verme vade uyumsuzluğu yaratıyor. Mevduata garantinin uzun vadede farklılaştırılmasını öneriyoruz. Bu "Bir yıl mevduat yatırırsanız mevduatınızın yüzde 100 garanti altında" şeklinde olabilir. Bu konuda BDDK, Bankalar Birliği ile de fikir jimnastiği yapıyoruz.

* 2009'DA KÂRLARDA EROZYON OLABİLİR: Yılın ilk yarısında, sektörde karlılık iyi olacak. Kredi karşılıklarında bir miktar artış yaşanacak. Ancak ikinci 6 ayda kâr genişlemesi biraz yavaşlayacak. Sektör Eylül 2008'den sonra türbülansa girdi ve karlarda erozyon yaşandı. Ancak aynı yılın 9 ayında sektör açısından oldukça performanslı geçti. 2009'a belki bu karda bir parça daha erozyon beklemek gerekir.

* 5 YIL ÖZELLEŞTİRME GÜNDEME GELMEZ: Dünyada birçok banka, kamu bankası haline geldi. Türkiye'de de "kamu bankalarını satılması" gerektiği şeklinde bir öneriyi, 5 yıllık bir süreçte getirmezler diye düşünüyorum. Üç yıl içinde bankamıza asgari 6 bin personel alınacak.

* HAFTADA EN AZ 1 MİLYAR TL'LİK KREDİ KULLANDIRDIK: Toplam kredilerimiz 6 kat artışla 39.8 milyar TL'ye ulaştı. Toplam kredilerin yüzde 49'unu bireysel, yüzde 28'ini ticari, yüzde 23'ünü de tarımsal krediden oluştu. Krizin patlak verdiği eylül- aralık döneminde, krediler 26 milyar TL'den 29 milyar TL'ye ulaştı. Haftada 1 milyar TL'nin altında olmamak üzere sürekli kredi kullandırıldı. Takip oranı yüzde 1.6 ile sektörün oldukça altında gerçekleşti. 5 kişiden biri ihtiyaç kredisini Ziraat'tan kullandı" dedi.

* 100 MİLYAR TL AKTİF BÜYÜKLÜĞÜNÜ GEÇTİK: Aktif büyüklükte 100 milyar TL'yi geçen ilk Türk bankası olduk. Ziraat'in sektörden aldığı pay yüzde 15'e ulaştı. Geçen yıl bankanın vergi öncesi karı 2.7 milyar TL, net karı da 2.1 milyar TL oldu. Sektörün karının yüzde 18'ini tek başına üretti. Mevduatta yüzde 23 büyüdük ve 83 milyar TL'ye ulaştık. Son 5 yılda Hazine'ye toplam 12.9 milyar TL (10 milyar dolar) kaynak aktarıldı."
 
Üst