1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.311
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Banyo yaparken işemek günahmı ?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Duş esnasın da suyun bedene temasın dan ötürü kişi de idrar yapma isteği uyanır . Kişi duş alırken idrarını yapar. Duydunuz mu bilmem ama duş alırken idrar yapmanın günah olduğu gibi söylemler var. Yazımızın devamın da bu konu ile ilgili ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

  Duş esnasın da idrar yapmanın günah olduğu , unutkanlığa yol açtığı söyleniyor. Bu söyleme yakinen şahit olmuşumdur. Arkadaşım çocuğunu banyo yaptırırken çocuğun idrarı geldi ve yapacağını söyledi.Annesi de banyo da idrar yapmanın günah olduğunu söyleyip çocuğunu kaptığı gibi tuvalete götürdü. Bir çoğumuz belki de banyo da idrar yapmanın sakıncalı olduğunu yeni öğrenecek. Peygamber efendimiz banyo da abdest yapmayı uygun görmemiştir. Uygun görmemesinin nedeni de bu durumun vesveseye yol açması. Gerçekten de islam dinin de her şeyin , bir açıklaması var. Banyo temizlenip arındığımız yer.Orda idrar yapmak uygun değil. Banyo da idrar yapmanın sakıncalarını tüm ayrıntıları ile bulabilirsiniz.


  Diğer islami bilgiler için bu sayfayı ziyaret edin. Tüm islami bilgiler

  < Konu Resmi..>  Banyo esnasında idrarımı tutmayıp banyoya yapıp ve banyoyu güzelce yıkadıktan sonra burada gusül abdesti alıyorum, aldığım abdest sahih midir?

  Bu durumun gusül veya abdeste bir zararı olmaz.

  BANYO ADABI:

  1. Banyo yapmadan önce misvakla dişimizi temizlemeliyiz.
  2. Banyoya, Allah’ın huzuruna temiz çıkmak gibi, güzel düşüncelerle girmelidir.
  3. Sol ayağımızla banyoya girmelidir.
  4. Girerken “Bismillahirrahmanirrahim, pisliklerin her cinsinden ve kovulmuş şeytanın şerrinden Allah’a sığınırım.” demeliyiz. (Buhârî, Vüdû’, 9, Deavât, 14; Müslim, Hayz, 122, 123)
  5. Banyoyu kimsenin göremeyeceği şekilde kapatmalıyız.
  6. Hamamda setri avrete riayet etmeli ve peştamal giymelidir.
  7. İlk girişimizde sağ ve sol omuzlarımızı yıkamalıyız.
  8. Suyu lüzumundan fazla israf etmemeliyiz.
  9. Banyoda suyun sıcaklığı gibi ürperten hallerde cehennemi düşünmeli, bununla cehennem arasında mukayesede bulunmalıdır.
  10. Banyoda konuşmamalı, aşikâre Kur’an ve ilahi gibi şevler söylememelidir.
  11. Akşama yakın, akşam ile yatsı arasındaki vakitlerde banyoya girilmemelidir.
  12. Banyoda su dökünürken ayakta su dökünmelidir. Oturarak su dökünmemelidir.
  13. Banyoda küçük büyük abdest bozulmaz. Peygamberimiz (asm) bu hususta da önemle durur:

  “Sizden biriniz banyo yaptığı yere idrar etmesin. Sonra bu idrar ettiği yerden abdest almasın. Vesvesenin çoğu bundan ileri gelir.” (Tirmizî, Tahâre 17; Nesâî, Tahâre 6)

  14. Banyo, yıkanan tarafından güzelce temizlenir. Nahoş görüntülere meydan verilmez. Sabun, saç ve pis su artıkları giderilir. Kirli çamaşır asılmaz. Kirli olarak bırakılmaz.
  15. Herkesin özel banyo peştamalı olur ve kendi peştamalını kullanır.
  16. Banyodan evvel saç, bıyık gibi yerleri uzamışsa düzeltmeli ve kısaltmalıdır.
  17. Koltuk altlarında biten tüyleri azami kırk günde bir yolmak ve tıraş etmek müstehaptır.
  18. Kasıkları azami kırk günde bir temizlemek sünnettir.
  19. Sağ gözümüze üç, sol gözümüze iki sürme çekmek ve sürme çekerken sağdan başlamak Peygamberimiz (asm)’in bir sünnetidir.
  20. Kestiğimiz tırnakları, tüyleri bir parçaya sararak toprağa gömmeli ya da yakmalıyız.

  Banyoya tuvaletini yapmak günahmıdır ?

  Soru: Gusül abdesti alırken yada acil durumda tuvalet ihtiyacı için duşakabini kullanıyoruz. Banyoya işemenin günah olduğu söyleniyor. Araştırdım bu konuda yeterli bilgi bulamadım. Bu konuda yanlış ve hata yapmak istemiyorum.
  Bizi bu konuda aydınlatmanız mümkün mü acaba Şimdiden teşekkür ederim.

  CEVAP:

  Evet hadisi şeriflerde Peygamber Efendimiz s.a.s içinde gusül alınacak suya bevletmekten biz ümmetini sakındırmıştır.. Ancak bu sakındırma suyun bir akarı olmayıp ayağın altına biriktiği eski durumlar içindir. Hadisi şerifte bu husus vurgulanmış ve ayak altında birikmiş ve durağan su içine bevletmenin manevi zararlara, bahusus vesveseye sebep olabileceği açıklanmıştır. Şu halde banyo gideri açık ve suyun akıp gittiği bugünkü banyolarda dikkati bir şekilde def-i hacet etmede bir mahzur yoktur.

  Ayrıca banyoya girerken duası okunur ve besmele çekilirse elbisesizliğin doğuracağı muhtemel zararlardan ve her türlü şerden de kişi korunmuş olur. Yani helaya giriş duasını unutmamayı tavsiye ediyorum.

  Duası: Allahım her türlü maddi manevi pisliklerden sana sığınırm, bismillah” der ve helaya/banyoya girer, biliyorsa arapçasını okuması evladır.

  Hadis-i şeriflerde yasaklanan ”banyoya bevl edilmez” hususu mollakasım hoca kardeşimin de izah ettiği gibi suyun ayak altında toplandığı veya toprak mekanda yapılan yıkanmalar için geçerlidir.

  Zamanımızda ki banyolar genellikle fayans veya seramik kaplı olduğu için üzerinize sıçratmadığınız müddetce bir sorun teşkit etmez.

  Ancak eğer toprak veya suyun ayakaltında biriktiği bir mekanda yıkanmak icab ederse hadis-i şeriflerdeki yasak yine gündemdedir.
   
 2. Sevimli cadı

  Sevimli cadı Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  5 Aralık 2016
  Mesajlar:
  1.180
  Beğenilen Mesajlar:
  151
  Ödül Puanları:
  63
  Banyoda çiş yapmak hahaha Genelde kışın çok soğuk oluyor .Sıcak suyla buluşunca insan idrarını kaçırabilir :D Banyolarda Allahtan artık tuvalet var .Çişiniz geldiği zaman çıkın tuvalete işeyin .Orda abdest alıyorsunuz günah bencede .
   
Banyo yaparken işemek günahmı ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. banyo yaparken bir iki tiyo ile gelen güzellik

  banyo yaparken bir iki tiyo ile gelen güzellik

  banyo sonrası bakım banyo sonrası cilt bakımı banyodan sonra cilt bakımı banyodan sonra bakım yaparken Rahatlatıcı Banyolar Stres ve gerginlik, bedensel ve ruhsal boyutta rahatsızlıklara yol açtığı gibi, kişinin dış görünümünü de olumsuz etkiler. Banyoların rahatlatıcı etkisini hepimiz çok iyi biliriz. Problemler ve stres, sıcak su tarafından, bedenden sökülüp atılırlar. Kaslar gevşer, sinir...
 2. Banyo

  Banyo

  Banyo -Banyo gibi ıslak alanlarda neme dayanıklı, gömme veya sıvaüstü armatür ve aplikler kullanılabilir. Önü camlı armatür veya kapalı tip lambalarda bu mekanlar için kullanılabilir. -Ayna önlerinde ışığın göz almasını önlemek amacıyla, armatürler aynanın iki yanına konulmalı ve ışığın geliş doğrultusuyla bakış doğrultusunun geniş açı yapması sağlanmalıdır.
 3. Banyo yaparken banyonun kapısını kilitler misiniz?

  Banyo yaparken banyonun kapısını kilitler misiniz?

  bayanlar banyo yaparken banyonun kapısını kilitlermisiniz?
 4. Banyo Yaparken Banyo kapısını Kilitlermisiniz

  Banyo Yaparken Banyo kapısını Kilitlermisiniz

  Hepimizin çeşitli huyları vardır.Aramızda banyo yaparken kapısını kilitleyen de vardır tersine kapısını açanda sizler ne düşünüyorsunuz.....
 5. işemek hamile kalmayı engellerimi ?

  işemek hamile kalmayı engellerimi ?

  10 gün önce ilişkiye girdim sonra gidip hemen işedim spermleri boşalttım yinede hamile kalırmıyım ?

Sayfayı Paylaş