Banyo yaparken işemek günahmı ?

Uzman SühaN

Administrator
Banyo yaparken işemek günahmı ?
Duş esnasın da suyun bedene temasın dan ötürü kişi de idrar yapma isteği uyanır . Kişi duş alırken idrarını yapar. Duydunuz mu bilmem ama duş alırken idrar yapmanın günah olduğu gibi söylemler var. Yazımızın devamın da bu konu ile ilgili ayrıntılara ulaşabilirsiniz.


Duş esnasın da idrar yapmanın günah olduğu , unutkanlığa yol açtığı söyleniyor. Bu söyleme yakinen şahit olmuşumdur. Arkadaşım çocuğunu banyo yaptırırken çocuğun idrarı geldi ve yapacağını söyledi.Annesi de banyo da idrar yapmanın günah olduğunu söyleyip çocuğunu kaptığı gibi tuvalete götürdü. Bir çoğumuz belki de banyo da idrar yapmanın sakıncalı olduğunu yeni öğrenecek. Peygamber efendimiz banyo da abdest yapmayı uygun görmemiştir. Uygun görmemesinin nedeni de bu durumun vesveseye yol açması. Gerçekten de islam dinin de her şeyin , bir açıklaması var. Banyo temizlenip arındığımız yer.Orda idrar yapmak uygun değil. Banyo da idrar yapmanın sakıncalarını tüm ayrıntıları ile bulabilirsiniz.


Diğer islami bilgiler için bu sayfayı ziyaret edin. Tüm islami bilgiler

banyoda  işemek günahmı.jpegBanyo esnasında idrarımı tutmayıp banyoya yapıp ve banyoyu güzelce yıkadıktan sonra burada gusül abdesti alıyorum, aldığım abdest sahih midir?

Bu durumun gusül veya abdeste bir zararı olmaz.

BANYO ADABI:

1. Banyo yapmadan önce misvakla dişimizi temizlemeliyiz.
2. Banyoya, Allah’ın huzuruna temiz çıkmak gibi, güzel düşüncelerle girmelidir.
3. Sol ayağımızla banyoya girmelidir.
4. Girerken “Bismillahirrahmanirrahim, pisliklerin her cinsinden ve kovulmuş şeytanın şerrinden Allah’a sığınırım.” demeliyiz. (Buhârî, Vüdû’, 9, Deavât, 14; Müslim, Hayz, 122, 123)
5. Banyoyu kimsenin göremeyeceği şekilde kapatmalıyız.
6. Hamamda setri avrete riayet etmeli ve peştamal giymelidir.
7. İlk girişimizde sağ ve sol omuzlarımızı yıkamalıyız.
8. Suyu lüzumundan fazla israf etmemeliyiz.
9. Banyoda suyun sıcaklığı gibi ürperten hallerde cehennemi düşünmeli, bununla cehennem arasında mukayesede bulunmalıdır.
10. Banyoda konuşmamalı, aşikâre Kur’an ve ilahi gibi şevler söylememelidir.
11. Akşama yakın, akşam ile yatsı arasındaki vakitlerde banyoya girilmemelidir.
12. Banyoda su dökünürken ayakta su dökünmelidir. Oturarak su dökünmemelidir.
13. Banyoda küçük büyük abdest bozulmaz. Peygamberimiz (asm) bu hususta da önemle durur:

“Sizden biriniz banyo yaptığı yere idrar etmesin. Sonra bu idrar ettiği yerden abdest almasın. Vesvesenin çoğu bundan ileri gelir.” (Tirmizî, Tahâre 17; Nesâî, Tahâre 6)

14. Banyo, yıkanan tarafından güzelce temizlenir. Nahoş görüntülere meydan verilmez. Sabun, saç ve pis su artıkları giderilir. Kirli çamaşır asılmaz. Kirli olarak bırakılmaz.
15. Herkesin özel banyo peştamalı olur ve kendi peştamalını kullanır.
16. Banyodan evvel saç, bıyık gibi yerleri uzamışsa düzeltmeli ve kısaltmalıdır.
17. Koltuk altlarında biten tüyleri azami kırk günde bir yolmak ve tıraş etmek müstehaptır.
18. Kasıkları azami kırk günde bir temizlemek sünnettir.
19. Sağ gözümüze üç, sol gözümüze iki sürme çekmek ve sürme çekerken sağdan başlamak Peygamberimiz (asm)’in bir sünnetidir.
20. Kestiğimiz tırnakları, tüyleri bir parçaya sararak toprağa gömmeli ya da yakmalıyız.

Banyoya tuvaletini yapmak günahmıdır ?

Soru: Gusül abdesti alırken yada acil durumda tuvalet ihtiyacı için duşakabini kullanıyoruz. Banyoya işemenin günah olduğu söyleniyor. Araştırdım bu konuda yeterli bilgi bulamadım. Bu konuda yanlış ve hata yapmak istemiyorum.
Bizi bu konuda aydınlatmanız mümkün mü acaba Şimdiden teşekkür ederim.

CEVAP:

Evet hadisi şeriflerde Peygamber Efendimiz s.a.s içinde gusül alınacak suya bevletmekten biz ümmetini sakındırmıştır.. Ancak bu sakındırma suyun bir akarı olmayıp ayağın altına biriktiği eski durumlar içindir. Hadisi şerifte bu husus vurgulanmış ve ayak altında birikmiş ve durağan su içine bevletmenin manevi zararlara, bahusus vesveseye sebep olabileceği açıklanmıştır. Şu halde banyo gideri açık ve suyun akıp gittiği bugünkü banyolarda dikkati bir şekilde def-i hacet etmede bir mahzur yoktur.

Ayrıca banyoya girerken duası okunur ve besmele çekilirse elbisesizliğin doğuracağı muhtemel zararlardan ve her türlü şerden de kişi korunmuş olur. Yani helaya giriş duasını unutmamayı tavsiye ediyorum.

Duası: Allahım her türlü maddi manevi pisliklerden sana sığınırm, bismillah” der ve helaya/banyoya girer, biliyorsa arapçasını okuması evladır.

Hadis-i şeriflerde yasaklanan ”banyoya bevl edilmez” hususu mollakasım hoca kardeşimin de izah ettiği gibi suyun ayak altında toplandığı veya toprak mekanda yapılan yıkanmalar için geçerlidir.

Zamanımızda ki banyolar genellikle fayans veya seramik kaplı olduğu için üzerinize sıçratmadığınız müddetce bir sorun teşkit etmez.

Ancak eğer toprak veya suyun ayakaltında biriktiği bir mekanda yıkanmak icab ederse hadis-i şeriflerdeki yasak yine gündemdedir.
 

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Banyoda çiş yapmak hahaha Genelde kışın çok soğuk oluyor .Sıcak suyla buluşunca insan idrarını kaçırabilir :D Banyolarda Allahtan artık tuvalet var .Çişiniz geldiği zaman çıkın tuvalete işeyin .Orda abdest alıyorsunuz günah bencede .
 
İ

İpekFatma

Forum Okuru
“””Hadis-i şeriflerde yasaklanan ”banyoya bevl edilmez” hususu mollakasım hoca kardeşimin de izah ettiği gibi suyun ayak altında toplandığı veya toprak mekanda yapılan yıkanmalar için geçerlidir.
Zamanımızda ki banyolar genellikle fayans veya seramik kaplı olduğu için üzerinize sıçratmadığınız müddetce bir sorun teşkit etmez.“”” yazmışsınız ama üzerine sıçratmamak inmkanının olmadığını da biliyorsunuzdur. Başka sitelerde sizin gibi fetva veren yok siz neye dayanarak söylüyorsunuz peygamberimiz 14 asır önce fayans olursa sıkıntı olmaz mı demiş ben konuyu anlayamadım herhalde
 
M

MinTR

Forum Okuru
Suyun bir gideri olmadığı ve suyun ayak altında biriktiği yerlerde banyoya bevl edilmez diyor yani suyun bir gideri olmadığı ve suyun ayak altında biriken yerde bevl edilirse üzerine sıçrayacağından dolayı sıçradımı sıçramadımı gibi türlü vesvelere yol açacağını söylemişler, banyo yapılan yerin bir gideri varsa su akıp gidiyorsa bir sıkıntı olmaz...
 

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Yav ayak altında su toplansın toplanmasın abdest aldığınız yıkanıp arındığınız yerde niye işiyorsunuz bende bunu anlamıyorum. Duşa girmeden önce yapın çişinizi öyle duş alın meseleyi dallandırıp budaklandırmanın ne manası var. Akıl var mantık dar püff
 
Üst