Banyolarda Yaratıcı Alternatifler

HaYaL

HaYaL

Daimi Üye
Üye
Banyolarda Yaratıcı Alternatifler
Deneyelim,test edelim görelim...

Bir banyoya girdiğinizde karşınıza çıkan her ayrıntıdan rahatsız olma olasılığınız vardır. Örneğin lekeli bir lavabo kırık bir fayans plastik kir tutmuş bir sabunluk vs. Üstüne üstlük bunlar akılda da kalır. O sırada her neredeyseniz bir evde veya mekânda size ikram edilen şeyi yer veya içerken belleğinizden kare kare görüntüleri geçer.
Banyosundan hoşlanmadığınız bir eve veya bir mekâna bir daha hiç gitmek istemeyebilirsiniz. Yani banyolar her ne kadar arka planda kalsalar göz önünde olmasalar da her zaman için bir mekânın veya bir evin en önemli durak noktalarındandır.
Banyo mobilyası tasarımcıları da artık bunun farkındalığıyla hareket ediyor. Tasarım dünyasında kendine çok önemli bir yer edinen banyo tasarımları her yıl farklı gösterişli kullanışlı ve yaratıcı alternatifler sunuyor.
Banyo tasarımları aynen mobilya ve giysi tasarımlarında olduğu gibi moda akımlarına uygun gidiyor. Bu yıl kimi tasarımcılar tarafından 1930’lu 40’lı yılların banyoları günümüze taşındı. Ayaklı küvetler lavabolar işlemeli dolaplar gece lambasını andıran lambalar revaçta.
Bu tip banyolara adeta bir yatak odası havası hâkim onları revü kızlarının soyunma odalarına da benzetebilirsiniz. Devon&Devon Sonia ve Lefroy Brooks gibi markalar bu eski tip banyolara şık aksesuar seçenekleri de sunuyor. Özellikle Lefroy Brooks’un dönem esintili ayna ve duvara monte edilen lamba çeşitleri çok ilgi çekici.
Banyo tasarımlarında diğer yandan modernizmin sınırlarını aşma çabaları da devam ediyor uzay çağını andıran tasarımlar da bir o kadar modasını sürdürüyor. Büyük salata kâselerini andıran lavabolar çılgın fayanslar klozetler ve ilginç duvar kâğıtları banyoları renklendiriyor.
Özellikle vitrifiyelerde çok alternatif var. Renk seçeneklerinde ise en çok turuncu göze çarpıyor. Banyosunu bu şekilde dekore etmek isteyenler Nic Design Vitra Ideal Standart gibi markalarda aradıkları ürünleri bulabilirler. 1980’li yıllarda sıkça kullanılan mozaikler de bu aralar gündemde. Mozaikler bir araya getirilerek desen oluşturuluyor bunun yanı sıra tamamen düz renk olarak da kullanılabiliyor. Bisazza’nın mozaikleri ise gerçekten görmeye değer.
Klasik ama modern bir banyo tercih edenler için şu sıralar en moda renk siyah. Aslında akılda canlanan simsiyah bir banyo size itici gelebilir. Belki de daha önce bu rengin banyolarda yoğun olarak kullanılmamasının da sebebi budur. Oysaki bu önyargılı düşünce simsiyah bir banyonun somut halini gördüğünüzde yerini hayranlığa bırakıyor.
Fayansları veya mozaikleri de dahil olmak üzere simsiyah olan bir banyo gerçekten çok şık duruyor eğer ortamı biraz yumuşatmak isterseniz yer döşemesi olarak ahşap da kullanabilirsiniz. Ya da içine sedef katılmış parıltılı mozikleri veya granitleri tercih edebilirsiniz.
Siyah ama iç karartıcı olmayan bir banyoya sahip olmak için mat malzemelerden kaçınmanız yeterli. Parıl parıl siyah bir banyo cilalı eski tip bir ahşap döşemeyle bir arada çok şık duracaktır. Gerçi siyah renk kullanımının banyolarda tercih edilmesinin tek nedeni şık görünümü de değil. Siyah kamufle etme özelliğine sahip bir renk olduğundan bu banyolarda leke derdi de olmuyor.
Siyah banyo kaliteli malzemeleri tercih ettiğiniz sürece her zaman ilk günkü görünümünü koruyor. Siyah beyazla da harmanlanabilir. Bu iki rengin bir arada kullanımlarının negatif elektrik yaydığı söylense de uyumlarını hiçe saymak mümkün değil.
Toscoquatro ve Boffi markalarının dekore ettiği banyolarda siyah ve beyaz kullanımını bir arada görmek mümkün. Bu iki marka siyah ve beyazı bir arada kullanmaktan vazgeçemeyenler için güzel alternatifler sunuyor.
 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
3
Görüntüleme
2K
mislinay
mislinay
Ayşegül AYRANCI
Cevaplar
0
Görüntüleme
681
Ayşegül AYRANCI
Ayşegül AYRANCI
THESECRET
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
THESECRET
THESECRET
Üst