1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  "BARİ" Esmaül Hüsnası anlamı ve fazileti

  Konu, 'Dua Ayetler Hadis' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  ya bari fazileti ya bari anlamı bariu anlamı bariu [​IMG]  Yüce Allah'ın bu ismi Kur'an-ı Kerim'de şöyle geçer:
  " O, yaratan, var eden, şekil veren Allah'tır. En güzel isimler O'nundur. Göklerde ve yerde olanlar O'nun şânını yüceltmektedirler. O, galiptir, hikmet sahibidir.. "
  (Haşr, 24)


  Bâri : Var eden ve yaratan anlamına gelmektedir. Bir örnek ve emsale ihtiyaç duymadan yaratan, varlıkları yokluktan varlığa çıkaran, takdir ettiğini ve kararlaştırdığını varlık sahasında ortaya koyan.


  O, varlıkları, onlar hakkındaki bilgisine göre var eder.
  Yaratma anında O'na "Bedî" adı verildiği gibi "Bârî" adı da verilmektedir.
  "Yeryüzünde vuku bulan ve sizin başınıza gelen herhangi bir musibet yoktur ki, biz onu yaratmadan önce, bir kitapta yazılmış olmasın. Şüphesiz bu, Allah'a göre kolaydır." (Hadid,22)

  O, eşyayı ve her şeyin aza ve cihazını birbirine uygun ve mülayim halde yaratandır. Eşyayı şekle, kalıba, modele sokandır. O, suyu, toprağı, ateşi ve havayı yoktan yaratttı.

  "... her canlı şeyi sudan yarattığımızı görüp düşünmediler mi?" (Enbiya, 30)

  "Sizi topraktan yaratması, O'nun delillerindendir." (Rum, 20)"

  "Rabbin meleklere demişti ki: Ben muhakkak çamurdan bir insan yaratacağım. (Sad, 71)

  "Andolsun biz insanı, çamurdan bir özden yarattık. Sonra onu sağlam bir karargâhta nutfe haline getirdik. Sonra aşılanmış yumurta yaptık. Peşinden, bir parçacık et haline soktuk; bu bir parçacık eti kemiklere çevirdik; bu kemikleri etle kapladık. Sonra onu başka bir yaratışla insan haline getirdik. Yapıp yaratanların en güzeli olan Allah pek yücedir.
  " (Müminun, 12-14)

  "Allah insanı, pişmiş çamura benzeyen bir balçıktan yarattı. Cinleri öz ateşten yarattı." (Rahman, 14-15)

  Her şeyin azası, hayat cihazları ve anâsırı keyfiyet ve kemiyet itibariyle birbirine uygun ve yaraşır olarak yaratıldığı gibi herşeyin hizmeti ve faydası umumi ahenge uygun yaratılmıştır.

  O, bütün bu bedenleri, cisimleri yokluktan varlığa çıkarmıştır.

  O, öyle Allah'tır ki, Bâri'dir. Yani öyle temiz yaratıcı ki yarattıklarını temiz ve sağlam bir nizam üzere seçip düzenleyerek ve tamamlayarak birbirinden farklı özelliklerle yaratır.

  İhlasla "Yâ Bâri" diye bir müslüman bu isme devam etse, sıkıntı ve stresden kurtulur, işlerinde başarılı olur.

  Bâri ismini bilmenin faydaları nelerdir?
  Allah'ın yaratıcı olduğunu kabul etmek, O'nun aynı zamanda Bâri olduğunu da kabul etmektir. Allah'ın yaratıcı ve Bâri olduğunu kabul eden, kendisinini daima bir halden bir hale geçtiğini ve sonuçta bu varlığının mutlaka son bulacağına inanır. Bu inanç ona, Allah'a tam bir teslimiyetle teslim olmasını sağlar.


  Olayların gerçek yaratıcısının Allah olduğunu bilen kimse, meydana gelen olaylardan derinden etkilenmez, kalbini derin üzüntüler sarmaz, sırlarının bilinmesinden korkmaz. O'nun yasaklarından şiddetle kaçınır ve daima O'na sığınarak korunur.

  Bu ismi bilen, her şeyin Allah elinde olduğunu ve O'nun emriyle gerçekleştiini bilir. O'ndan başka yaratıcının olmadığını anlar. O'nun bütün emir ve yasaklarını samimiyetle uygular.


  Kaynaklar:
  1) Elmalı Tefsiri
  2) Esma-ül Hüsna, Karınca Yayınları, Nisan 2004,
  3) Kur'an-ı Kerim


   
"BARİ" Esmaül Hüsnası anlamı ve fazileti konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. "MUİZ" Esmaül Hüsnası anlamı ve fazileti

  "MUİZ" Esmaül Hüsnası anlamı ve fazileti

  el muiz ya muiz ya muizz duası muizz fazileti Muiz : İzzet veren, yükselten Allah'ın kullarını üstün kılınıp onurlandırdığını, onlara şeref bahşettiğini ifade eder. İnsanları hidayeti onurlandırdığı için Müiz adı da ancak O'na mahsustur. Genellikle halk arasında izzetle kibir birbirine karıştırılır. İzzet, bir insanı kendi derecesini şerefini bilmesi, onu geçici şeyler için...
 2. "HABİR" Esmaül Hüsnası anlamı ve fazileti

  "HABİR" Esmaül Hüsnası anlamı ve fazileti

  ya habir fazileti ya habir latif latif rüya esmaül hüsna faziletleri faydalari Habir : Her şeyden haberdar olan, gizli hallerden haberdar olan Cenab-ı Hak Buyuruyor: Allah bilendir, hikmet sahibidir. (Enfal,71) O, kullarının üstünde her türlü tasarrufa sahiptir. O, hüküm ve hikmet sahibidir, herşeyden haberdardır. (Enam, 18) Hiç yaratan bilmez mi? O, en ince işleri...
 3. "ADL" Esmaül Hüsnası anlamı ve fazileti

  "ADL" Esmaül Hüsnası anlamı ve fazileti

  ya adl el cabbar anlamı ya adl fazileti el anlamı hakim fazileti Adl : Çok adaletli Allah mutlak adildir. Cenab-ı Hak buyuruyor: "Allah, hüküm verenlerin en üstünü değil midir?" (Tin,8) Allah, hakimlerin hakimi, hükümdarların hükümdarı değil mi? Hakimler, hükümdarlar isyan edenlere ceza; itaat edenlere, iş görenlere ecir ve ödül verir bir "din" demek olan ceza ve...
 4. "KERİM" Esmaül Hüsnası anlamı ve fazileti

  "KERİM" Esmaül Hüsnası anlamı ve fazileti

  ya kerim anlamı ya kerim fazileti anlamı ne demek Kerim : Çok cömert Kerim, karşılık beklemeksizin veren. Allah kerem sahibi olduğu içindir ki, hak sahibi olmayan yaratıklarına, en başta nimeti verir, bir karşılık beklemeksizin bağışta bulunur, günahı örter, kötülük yapanı affeder. Kerim, Allah'ın sıfatı olarak, hayrı çok olan, çok cömert, bağışı tükenmeyen, veren, her türlü şeref...
 5. "KAVİ" Esmaül Hüsnası anlamı ve fazileti

  "KAVİ" Esmaül Hüsnası anlamı ve fazileti

  ya kavi ya kavi fazileti el anlamı ne demek kaviyy anlamı Kavi : Her şeye gücü yeten, kudretli olan Cenab-ı Hak buyuruyor: "...Doğrusu O, kuvvetlidir; azabı da pek çetindir." (1) "Allah güçlüdür. O'nun cezası şiddetlidir" (2) Kavi, Kâdir (gücü yeten) anlamında olabileceği gibi , herhangi bir şekilde acizliğin kendisine Hâkim olmadığı tam ve mutlakgüç sahibi...

Sayfayı Paylaş