Bartholin bezi kistleri için evde tedavi yöntemleri

Bartholin bezi kistleri için evde tedavi yöntemleri
Bartholin bezi kistleri , Bartholin bezi kistleri nedenleri, Bartholin bezi kistleri belirtileri, Bartholin bezi kistleri tedavisi,Bartholin bezi kistleri nasıl geçer, Bartholin bezi kistleri için evde tedavi


Bartholin bezi kistleri.jpgBartholin bezi kistleri ve apseleri üreme çağındaki kadınlarda sık görülen problemlerdir. Kistler genellikle asemptomatik olsa da, genişlemiş veya enfekte olabilirler ve ciddi ağrıya neden olabilirler.Bartholin bezleri dış genital bölgeyi veya vulvayı nemlendiren az miktarda sıvı yapar . Bartholin bezi kistleri, Bartholin bezi kanalı tıkandığında ortaya çıkar. Kist enfekte olursa, vajina duvarlarında kaşıntı ağrısına yol açan bir apse olabilir . Vajina ağzınızın yakınında vajina ağzının yakınında yuvarlak bir çıkıntı olduğunu fark edebilirsiniz. Ağrısız veya hafif ihale olabilir. Aynı boyutta kalabilir veya yavaş büyüyebilir. Enfekte olan kistler genellikle çok hassastır. Daha ciddi vakalarda, yürüyüş ya da cinsel ilişki ağrılı olabilir. Çoğu zaman, Bartholin'in bezi kistleri enfekte değildir. Bazı durumlarda, bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Makalemizin devamında ; Bartholin kisti , Bartholin kisti nedenleri, Bartholin kisti belirtileri , Bartholin kisti tedavisi hakkında bilgiler verilecektir. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin..


Bezin birincil işlevi vulvar ve vajinal yağlama oluşturmak için Bartholin kanalı boyunca mukus salgılamaktır. Bir Bartholin kanalı tıkanırsa, sıvı bezde birikir. Tıkalı salgı bezine Bartholin bezi kisti denir. Bartholin'in bezleri vajinal açıklığın her bir tarafında bulunur ve vulvayı yağlar. Bir kist -şişmiş, sıvı dolu bir yumru, 1-3 cm genişliğinde - enfeksiyon, yaralanma veya bazı bilinmeyen nedenlerden dolayı tıkanırsa, bezde veya kanalda drenaj oluşabilir. Bu normalde ağrıya neden olmaz ve genellikle tedavi olmaksızın kaybolur.Bununla birlikte enfeksiyon, E. coli gibi bakterilerden, vajinada normal olarak ortaya çıkan bakterilerden veya cinsel yolla bulaşan hastalıklara neden olan bakterilerden kaynaklanıyorsa, ağrılı bir irin dolu apse gelişebilir.Nadiren kistler tekrar eder; ve çok nadiren, genellikle sadece yaşlı kadınlarda, bir tümöre işaret edebilir.Belirtiler


Kist küçük ve enfekte olmamışsa, herhangi bir semptom hissetmeyebilirsiniz. Daha dikkat çekici bir kist belirtileri şunları içerebilir:

vajinal açıklığın bir tarafında ağrısız bir yumru, kızarıklık, şişme ve hassasiyet.

Kist enfekte olursa, bir kaç gün sonra yaşayabilirsiniz:

yürüme, oturma ya da cinsel ilişki gibi aktiviteler sırasında ağrı,
ateş,
titreme,
artan şişme vekistden sıvı akması.Tanım


Bartholin apsesi, Bartholin bezlerinden birinde şişlik ( şişlik ) oluşturan irin birikmesidir . Bu bezler vajinal açıklığın her tarafında bulunur.
NedenlerBir Bartholin apsesi , bezde küçük bir açıklık (kanal) tıkandığında oluşur. Bezdeki sıvı birikir ve enfekte olabilir. Sıvı, bir apse oluşmadan önce birikebilir.Çoğu zaman apse birkaç gün içinde hızla ortaya çıkar. Alan çok sıcak ve şişmiş olacak. Baskı altına Etkinlik vulva ve yürüme ve oturma, şiddetli ağrıya neden olabilir.


Bir Bartholin kistinden kurtulmaya çalışabileceğiniz çeşitli stratejiler var. Vajinal açıklığınızın bir tarafında acı veren bir yumru fark ederseniz, bir Bartholin kisti olabilir.Bir Bartholin kistiniz olabileceğinden şüpheleniyorsanız, tanıyı doğrulamak için hekime görünün. Pelvik muayeneye ek olarak, doktorunuz muhtemelen CYBE (cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar) test edecektir.40 yaşın üzerindeyse, kistiniz dişi üreme sistemi kanseri olasılığını dışlamak için biyopsi de yapılabilir. Bartholin kistlerinin tedavisinden biri oturma banyosudur. Küvetinizi ılık suyla doldurun ve bir müddet oturun. Günde en az 3 ila 4 kez bir bunu tekrarlayın. Bunun amacı bölgedeki acıyı ve rahatsızlığı azaltmak ve aynı zamanda Bartholin kistinin etrafındaki alanı temiz tutmaktır.


Bartholin kistleri sıklıkla asemptomatik ve ağrısızdır. Siz veya jinekoloğunuz bir muayene sırasında küçük bir yumru bulabilir.Kistler zamanla büyüyebilir veya aynı büyüklükte kalabilir. Nadir durumlarda, kistler cinsel ilişkiye girdiğinizde, yürüydüğünüzde veya bir tampon yerleştirdiğinizde rahatsızlığa neden olacak kadar büyüyebilir. Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondan (CYBE) veya deride büyüyen normal bakterilerden enfekte olduklarında ek ağrıya neden olabilirler. Çok miktarda acı çekmeye başlarsanız, vajinal kistlerin bir enfeksiyon sonucu bir apse (irinle dolu bir yumru) oluşturması olasıdır. Çoğu durumda, Bartholin kistleri profesyonel tıbbi tedavi gerektirmez . Genellikle küçük boyutlarda kalırlar ve büyük sorunlara neden olmazlar ve tehlikeli de değildirler.


STD'ler klamidya ve trikomonasisin sorumlu olan bakterilerin Bartholin kistlerine neden olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, bu cinsel yolla bulaşan hastalıklara bağlı kistlerin insidansı çok düşüktür. Bartholin kistlerine neden olan en yaygın bakteriler, E-Coli, Candida Albicans ve Streptococcus'dur. Tüm bu bakteriler doğal olarak vajinada bulunurlar. Bu bakterilerde rahatsızlığa neden olan vajinal enfeksiyonlar ( vajinoz , maya enfeksiyonları vb.) Bartholin kistlerinin insidansını artırabilir.Bartholin kistlerinin stresten kaynaklandığına dair kapsamlı bir kanıt olmasa da, küçük ölçekli araştırmalar doğrudan bir bağlantı olduğunu göstermektedir.Aynı şekilde, yorgunluk da katkıda bulunan bir faktör olabilir.Hem stres hem de yorgunluk, bağışıklık sistemini azaltabilir, böylece vajinal patojenlerin alevlenmesine ve kist oluşumuna neden olur.

Oturma banyoları eğer düzenli olarak uygulanırsa, Bartholin kanalının tıkanmasına ve kistin boşaltılmasına yardımcı olduğundan, Bartholin kistleri için en iyi ev tedavi yöntemidir.Aynı zamanda iyi genital hijyenin korunmasına yardımcı olur ve bir Bartholin apsesine yol açan bir enfeksiyon olasılığını önler. Küveti sıcak suyla doldurun 1-2 yemek kaşığı epsom tuzu atın ve çözülmesini bekleyin. Daha sonra 10 dakika suda oturun. Ayrıca suya bir kaç damla çay ağacı yağı yada kabartma tozu ilave edebilirsiniz. :NOT: Hekime danışmadan bunları uygulamayın ! Sıcak kompresler, kas ağrıları, menstruasyon krampları , kas krampları ve eklem sertliğine kadar geniş bir yelpazedeki rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılır . Sıcak kompresin amacı tıkalı Bartholin kanallarını açmaktır ve Bartholin kistleri için en iyi ev ilaçlarından biridir.


Kabartma tozu, Bartholin kistleri için harika bir ev ilaçtır. Çok yönlüdür ve diğer çareler ile birlikte kullanılabilir. Kabartma tozu , cildin pH seviyesini korumaya yardımcı olan özelliklere sahiptir ve bakteri büyümesini kontrol altında tutar, kaşıntı ve yanmadan kurtulmayı sağlar . Bartholin kisti tedavi etmek için kabartma tozu kullanmak için: Birkaç damla soğuk su ile birlikte yarım çay kaşığı kabartma tozu karıştırın. Karışımı kalın bir macunla çalışın ve kiste uygulayın. Yarım saat kistinizde tutun ve ardından ılık suyla yıkayın. Çay ağacı yağı üzerinde yapılan kapsamlı araştırmalar, bu yağın antibiyotiklere dirençli bakterileri öldüren son derece etkili bir mikrop öldürücü ve fungisit olduğunu göstermiştir.Yağ, akne,kist ve ilişkili iltihaplardan sorumlu bakteriyi öldürebilen 40'ın üzerinde aktif maddeye sahiptir.Dahası, çay ağacı yağı, Bartholin kist tıkanıklıklarına neden olan sebum, irin ve döküntüleri parçalamaya yardımcı olabilir. Bu nedenle Bartholin kistleri için böyle etkili bir ev tedavi yöntemidir. Dikkat edin, çay ağacı yağı hafif bir anestetik kistlerin ağrısına yardımcı olabilir. Ancak, bazı insanlar için, yağ cildi tahriş edebilir ve alevlendirebilir. Uygulamadan önce vücudun daha az hassas olan kısmında bir test yapın.

Bentonit kili, Bartholin kistleri için tedavi sağlamanın mükemmel bir yoludur. Amaç, tedavi programınızı mümkün olduğunca yoğun ve en iyi başarıya ulaştırmaktır. Bentonit kili, kistten sıvı çekmeye yardımcı olur. Bir dizi cilt problemini kurutmak ve iyileştirmek için çok etkilidir.Silika kompleksi, bir dizi önemli minerallerden oluşan bir ekidir. Silika, kalsiyum, bor, manganez, bentonit tozu içerir.Bu minerallerin hepsi, cildin, saçın ve tırnakların sağlıklı çalışması için kritik öneme sahiptir ve Bartholin kistinin ev tedavisi için yararlıdır.Ayrıca, apselleri temizlemeye yardımcı olur.Elma sirkesi, Bartholin kistleri için popüler bir ev ilaçtır.Bartholin kistlerini tedavi etmede gerçekten etkili olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, kistlerin neden olduğu rahatsızlıkların hafifletilmesi ve enfeksiyonların önlenmesi için potansiyel olarak faydalanabilirsiniz.Bir elma sirkesi (% 25) ve ılık su karışımı ile pamuklu bir top ya da pamuklu çubukla ıslatın ve ardından 30 dakika boyunca kist'e uygulayın. Rahatsızlık düzelene kadar bunu günde iki kez yapın.


Aloe vera çok çeşitli hastalıkların tedavisinde yardımcı olabilecek bir jel üreten etli bir türdür.Bitki antioksidan, antitümör ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Bartholin kistleri için mükemmel bir ev terapisidir.Bartholin kistlerine biraz aloe vera jeli sürün. Bu, rahatsızlığı hafifletmeye, enfeksiyonları önlemeye ve kistlerin kanserli hücrelere dönüşme riskini azaltmaya yardımcı olabilir.Zerdeçal, istenmeyen inflamatuar süreçleri önleyebilir ve anti-inflamatuar aktivite gösterir. Sentetik anti-inflamatuar seçeneklerden daha güvenli ve daha etkili olduğu düşünülür ve mükemmel bir Bartholin kisti ev tedavisi yapar. Kalın bir macun yapmak için zerdeçal tozunu hindistan cevizi yağıyla karıştırın. Bir kaç damla çay ağacı yağı ekleyin. Macunu kiste uygulayın ve pamuklu ped ile kapatın. En kısa zamanda kistin iyileştiğini göreceksiniz. Ayrıca şunları uygulayın. Su ve sade, kokusuz sabun kullanarak iyi genital hijyen uygulayın. Meyve, sebze, mineral, lif, probiyotik ve iyi protein kaynakları ile dolu bir diyet tüketerek bağışıklık sisteminizin gücünü koruyun. Güvende olmak için, herhangi bir Bartholin kist ev tedavileri başlamadan önce bir doktora danışın. Enfeksiyonları önlemek için her zaman cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanın.Sıcak banyolarla herhangi bir rahatsızlık veya acıyı rahatlatın.Tekrarlayan kistlere ve diğer sağlık risklerine dikkat etmek için düzenli olarak jinekolojik muayeneden geçin. Adet döneminizde tampon yerine ped kullanın. Bartholin kistlerini kendiniz delmeye boşaltmaya çalışmayın. Makalede yer alan doğal tedavi yöntemlerini uygulamadan önce mutlaka doktora danışın..
 
Üst