1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Baş Dönmesi Neden Olur?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  baş dönmesi neden olur baş ağrısı, baş dönmesi, orta kulak iltihabı, kadın hastalıkları,sağlığımız için bilgiler,sağlık,kadın sağlığı,hamilelik ile bilgiler.
  [​IMG]


  Baş dönmesi özellikler kadınların şikayetlerinden biri... Baş dönmesi neden olur? Başımız dönüyorsa bu durumu ne zaman ciddiye almalı, ne zaman doktora başvurmalıyız? Bu sorularımızın yanıtı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu veriyor:
  Baş dönmesi sık görülen bir sağlık problemidir. Uzun sürdüğü ve sık tekrarlandığında can sıkıcı hale gelir ve işinizi gücünüzü yapabilmeyi bir kenara bırakın, size istirahat halinde bile rahat vermez!
  Baş dönmesi (vertigo) bir hastalık değil bir “sağlıksızlık” işaretidir. Vertigonun farklı nedenleri var. Kulak sorunlarından göz problemlerine, kan basıncı değişimlerinden beyin-beyincik hastalıklarına kadar çok sayıda hastalıkta görülebiliyor. En sık görüleni iç kulaktaki denge organı ile ilgili olanı….
  Eğer oturma pozisyonunda veya ayakta dururken dengenizi de sağlayamıyorsanız, hatta eşyaların yatarken bile etrafınızda fır fır döndüğünü hissediyorsanız durum oldukça önemli demektir. Fazla vakit kaybetmeden, en kısa sürede bir KBB ya da nöroloji uzmanı ile görüşmek gerekir.
  Baş dönmesini ciddiye alın!
  İster kan basıncındaki ani düşme ya da yükselmelerden, ister iç kulaktaki denge mekanizmasının bozulması, ister beyin-beyincikteki bir problemden kaynaklansın baş dönmesi sorununu her zaman ciddiye alın. Özellikle de bilinç kaybı atakları, göğüs ağrısı, el ve ayaklarda uyuşukluk ve kuvvet kaybı, konuşma bozukluğu gibi işaretlerle birlikte olduğunda hemen bir doktora müracaat etmekte geç kalmayın.

  Küçük bir hatırlatma daha: Baş dönmesinin her zaman ciddi bir sağlık sorunundan kaynaklanmayabileceği, farkına varmadığınız bir ruhsal problemin, özellikle iç çatışmalarla birlikte olan gerginlik, endişe, korku durumlarının da baş dönmesine yol açabileceği aklınızda olsun. Uzmanlar vertigonun farkına varılmamış bir depresyona da işaret edebileceğini belirtiyorlar. Yani sadece ruhsal sorunlardan kaynaklanan vertigo atakları da olabiliyor.
  Baş dönmesinin nedenleri
  * Şiddetli ağrı
  * Sık ve derin solunum
  * Baş ağrısı
  * Yaralanma
  * Korku
  * Kan basıncının düşmesi
  * Öksürük
  * Uzun süreli yatar pozisyondan aniden ayağa kalkmak
  * İçkulağın viral enfeksiyonu
  * Fazla alkol alımı
  * Boyundaki karotit sinüse baskı (gömlek yakasının çok dar olması gibi)
  * Sakinleştiriciler, bazı kalp ilaçları, antikonvülzanlar, aspirin, dilantin, narkotikler, tansiyon düşürücüler.
  * Kalp atım hızının dakikada 30’dan daha az ya da 200’den daha fazla olması
  * Klasik migren
  * Madde bağımlılığı
  * İlaç alerjileri
  * Ortakulak cerrahîsi veya travması
  * Kulak zarı yırtılması
  * Görme problemleri

  Ne zaman doktora başvurmalı?
  * Bilinç kaybı varsa
  * Oda ve eşyalar kişinin etrafında dönüyorsa
  * Baş dönmesi günlük aktiviteleri engelliyorsa
  * Baş dönmesi ilaç kullanımıyla birlikte başlamışsa
  * Göğüs ağrısı, uyuşukluk veya başka ciddi bulgular varsa

  Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

   
  nese355 bunu beğendi.
 2. nese355

  nese355 Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  11 Aralık 2010
  Mesajlar:
  447
  Beğenilen Mesajlar:
  181
  Ödül Puanları:
  43
  Şehir:
  izmir
  Temmuz ayında yazın yani hiç baş dönmesi bilmiyordumm. bi arkime gittim orada fenalaştım başım döndüü yüzümde uyuşma ellerim buz gb olduuu hemen doktora gittik kalp elektro aldılarr kan tahlilleri serum bağladılar hiç bişi çıkmadı kulak burun boğaz ve nörolojiye gitmemizi önerdiler önceliklee nörolojiye gittim beyin emarı aldılarrr hiç bişi çıkmadı bi kaç hap verdii bide denge kaybı oluoduu ama öle kötü yalnız bir yere çıkamıodummmm dışarı çıkıorum öle oldum çocuklarla bile çıkmıyodum illaki eşim olcak yanımda bide o an panik yapıyodum iyice koyveriyodum kendimi 3 ay ilaçları kullan dedi bu süre zarfında yine oldum aynı şekildee bu kez kulak burun boğaza yönlendirdilerr ondada hiç bişi çıkmadı gelmişken kulağınız temizlensin dediler. başka bi doktor da dediki üzerinden atacaksın bu rahatsızlığını dedi yoksa panik atağa çevirirsin dedii. ben doktora sordum bütün tetkikleri aldım hiç bişi yok neden oluyorum dedimm asi cim konu ya geldimm sebep DÜŞÜK TANSİYON çıktı korkulcak bişi olmadığını söyledii aç kalmıcaksın dedii buda yani düşük tansiyondaa baş dönmesi ve denge kaybı yapıyorr....artı bu arada ilaçlarıda kesmemi söledilerr..
   
  Son düzenleme: 22 Nisan 2011
Baş Dönmesi Neden Olur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Baş dönmesi sebepleri nelerdir

  Baş dönmesi sebepleri nelerdir

  Baş dönmesi Baş Dönmesi Nedir: Baş dönmesi diyince hastanın dengesini sağlamadaki her türlü problem anlaşılır. Bu durum hastayı yatağa düşürüp gözlerini dahi açamayacağı şiddetten, sadece zaman zaman bir kayma hissine kadar değişebilir. Hatta sadece bir göz kararması şeklinde ortaya çıkabilir. Tıp dilinde genel olarak vertigo adı verilir. Denge Nasıl Sağlanır: Dengenin sağlanması hala tam...
 2. Baş Dönmesi Nedir?

  Baş Dönmesi Nedir?

  Bazı insanlar denge problemlerini baş dönmesi olarak nitelendirirler. Çevrenin dönmediği bu denge bozukluğu bazen iç kulağa bağlı bir problemden dolayı ortaya çıkar. Vertigo nedir? Bazı insanlar ise denge sağlamaktaki zorluklarını vertigo kelimesiyle açıklarlar. Bu kelime Latince "dönmek" fiilinden gelmektedir. Bu hastalar sıklıkla kendilerinin veya çevrenin döndüğünü söylerler....
 3. Baş Dönmesi Neden Olur ?

  Baş Dönmesi Neden Olur ?

  Bu konu; Baş Dönmesi Neden Olur hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, ani baş dönmeleri bir hareket yanılsamasıdır. Bazı kişilerin şikayetçi oldukları baş dönmeleri kişinin çevresine göre dengesini sağlayamam durumudur. Bu sayfamızda sizlere baş dönmelerinin genel sebepleri hakkında bilgiler veriyoruz.. Beyin, beyincik gibi organlardan oluşan merkezi sinir sistemindeki...
 4. Baş dönmesi neden olur ?

  Baş dönmesi neden olur ?

  baş neden döner,baş dönmesi niye olur,baş dönmesi hangi hastalığın belirtisi, baş dönmesi tedavisi,baş dönmesi hakkında bilgiler Baş dönmesi hemen herkesin tecrübe ettiği ve gündelik hayatta sık sık dile getirilen şikayetlerden biridir. ‘Biraz başım dönüyor.’ cümlesinin kimseyi büyük şaşkınlığa ittiği söylenemez ve genellikle bunu açlığa, üzüntüye ya da yorgunluğa veririz. Baş dönmesinin...
 5. Baş dönmesi nasıl azaltılabilir?

  Baş dönmesi nasıl azaltılabilir?

  Daha çok orta yaş ve ileri yaş gruplarında rastlanılan baş dönmesi, kişinin çevresinin ya da kendisinin hareket ediyor yanılmasına dayalı dengesizlik ve bulanık görme ile seyreden bir rahatsızlıktır. Dengeyi sağlamak için vücutta uyum içerisinde bulunan sistemlerin herhangi birinde problem yaşanmasına dayalı ortaya çıkan baş dönmesi, bir hastalık olmaktan çok başka bir hastalığın belirtisi...

Sayfayı Paylaş