1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Başarı İçin Etkili Ders Çalışma Yöntemleri

  Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  etkili ders çalışma etkili ders çalışma teknikleri
  etkili ders çalışma yöntemleri  Öğrenci meleklerimizin işine yarayacağını düşündüğümüz bir konudan bahsedeceğiz sizlere melekler :) Ne kadar çalışsanız da istediğiniz başarıyı yakalayamıyor musunuz? Emeklerinizin boşa gittiğinin mi düşünüyorsunuz? Ya da ne kadar uğraşsanızda aklınızda birşey kalmıyor mu? Sorunun ders çalışma yönteminizde ki bazı eksikliklerden dolayı kaynaklanabileceğini hiç aklınıza getirdiniz mi? İşte sizler için etkili ders çalışma yöntemleri..
  < Konu Resmi..>


  Uygun zamanın seçimi:

  Çalışma için günün en verimli, en enerjik olunan vakti seçilmelidir. Herkesin uyku saatine, ne kadar uyuduğuna göre değişen biyolojik ritmi vardır.
  Bazıları gece, bazıları sabah saat saatlerinde daha verimli çalışırlar. Araştırmalar, sabah elde edilen öğrenmenin öğlenden sonra ile kıyaslandığında daha fazla olduğunu göstermektedir. Bu nedenle zihinsel gücü daha zorlayıcı olan derslerin sabah saatlerinde çalışılması tavsiye edilir.

  Ders çalışmak için oturmadan önce enerji depolama:

  Rahatlama teknikleri herkes için farklı olabilir. Çocuğun okuldan geldiğinde veya önemli bir sınavı sonrasında - spor, -oyun, -banyo, - yürüyüş, - gezi gibi farklı aktivitelerden kendine uygun olanı tercih ederek rahatlamasına izin verilmelidir.

  Ortamın iyi düzenlenmesi:

  Ortamın ısı ve ışık şartları etkilidir. Hava çok sıcak ya da soğuk olmamalı, temiz, havadar bir ortam olmalıdır.

  Evde sadece ders çalışma amacına yönelik bir köşe ya da bir masa ayrılmalı. Böylelikle çocuk oraya geçtiğinde derslerine odaklanması ve yoğunlaşması kolaylaşır.

  Çalışma sürelerinin ve aralıklarının planlanması:
  Çalışma süresi, çocuğun masa başında ne kadar oturabilir olduğuna göre; 20 dk., 30 dk., 40 dk., olabilir. Çalışma programı oturana kadar süre az olmalı, zaman içinde tedricen arttırılmalıdır.
  Molalar; öğrendiklerinin yerleşmesini, taşların yerine oturmasını sağlar. 10 dk. mola için makul bir süredir. Bu sırada dikkatini ve motivasyonunu dağıtmayacak, özellikle bilgisayar, televizyon, oyun dışında uğraşlara yönelmesi tercih edilmelidir.

  Çalışma nedenlerinin belirlenmesi:

  Neyi neden yaptığımızı bilmek her zaman işimizi kolaylaştırır. Çocuk neden öğreniyor, ders çalışıyor olduğunu bilirse çok daha iyi motive olur.

  Hedeflerini, neden ders çalışıyor olduğunu yazıp, görebileceği bir yere asmalıdır.

  Öğrenme tekniklerinin kullanılması:

  Ayıklama veya hedef belirleme; ne kadar sürede hangi konuları çalışabileceğini önceliklerine göre belirlemelidir.

  Göz gezdirme; çalışmaya başlamadan önce konunun başlıklarını okumalı, içeriğinde neler olduğuna göz atmalıdır. Böylelikle beyine, ne kadar bilgi geleceğine dair haber verilmiş olur. Beyin o bilgileri almaya hazırlanır. Bu, bilgisayar modeline benzeyen bir durumdur.

  Çalışılacak yerlere göz gezdirilirken bilinen, az bilinen, yeterli bilinenler gibi gruplamalar yapılmalıdır. Bu şekilde bilinen yerlerin tespiti hem ödül olur, kendine güven verir hem de gereksiz vakit kaybını önler.

  Çocuk çalıştığı konunun bölümlerinden sorular hazırlayıp, bu soruların cevaplarını arayarak çalışma yapmalıdır.

  Görselleştirme; renkler ve şekiller akılda tutmayı kolaylaştırır. Bu sebeple çocuk; çalıştığı konuları resimlemeli, şekillerle harita oluşturmalı ve renkli kalemler kullanmalıdır.

  Sürekli okumak yerine özet çıkarmayı tercih etmelidir.

  Hülya Ünlü


   
Başarı İçin Etkili Ders Çalışma Yöntemleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Farklı Derslere Çalışma Yöntemleri

  Farklı Derslere Çalışma Yöntemleri

  derslere çalışma matematikte başarılı olmak için 10 yöntem MATEMATİK DERSİNDE BAŞARILI OLMAK 1. Matematik dersi dikkatle ve özümsenerek dinlenmeli, derse ilgi gösterilmeli 2. Derse ilgi gösterildiği ve konular tekrar edildiği sürece zor olmayan bir ders olduğuna inanılmalı 3. Derse aktif bir katılım sağlanmalı 4. Konular sistemli olarak tekrar edilmelidir 5. Sınıfta çözülen örnekler evde...
 2. Ders çalışma zamanı

  Ders çalışma zamanı

  EN AZ YARIM SAAT EN FAZLA BİR SAAYT DERS ÇALIŞIN ''Eğitimde etkin öğrenme ve ders çalışma yöntemlerinde verimlilik'' başlıklı broşürde, çalışma sürelerinin en az yarım saat, en fazla bir saat olarak ayarlanması, her bir saatte 10 dakika ara verilmesi tavsiye ediliyor.Öğrenmenin gerçekleşebilmesi için en temel girdinin öğrenci fonksiyonu olduğu belirtilen broşürde, öğrencinin herhangi bir...
 3. Etkili ders çalışma yöntemleri

  Etkili ders çalışma yöntemleri

  Etkili ders çalışma yöntemleri Nasıl ders çalışmalıyım etkili ders çalışma yöntemleri nelerdir siz ne önerirsiniz bana
 4. En Faydalı Ders Çalışma Teknikleri sizler için burada!

  En Faydalı Ders Çalışma Teknikleri sizler için burada!

  Etkili Ders Çalışma Teknikleri Verimli Ders Çalışma Teknikleri Merhaba Sevgili Melek'ler ve bizi ziyaret eden siz sevgili misafirler, 2012 - 2013 eğitim öğretim yılının başlıyacağı şu günlerde sizlere eğitim yılında başarılı bir öğrenci olmanız için bir takım öneriler sunuyor ve etkili ders çalışma yöntemleri hakkında tüyolar paylaşıyoruz. - Amaçlarınızı belirleyin - Planlı Çalışın...
 5. Çocuklar için aktivite ve ders çalışma masaları

  Çocuklar için aktivite ve ders çalışma masaları

  aktivite masaları, küçük çalışma masaları, lisanslı çalışma masaları, aktivite çalışma masaları Küçük çocukları olanlar daha iyi bilir ki çocuklar belli bir yaşa geldikleri andan itibaren birşeyler karalayıp çizmeyi falan çok severler... Özellikle okul öncesi onların zihinsel gelişimleri açısından da bu olay büyük önem taşır. Ben de şu an 6 yaşların da olan ikiz çocuk annesi biri olarak bunu...

Sayfayı Paylaş