Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Başarısız Tüp Bebek Ve Era Testi

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  era testi nedir,era testi ne için yapılır,era testi neden yapılır,başarısız tüp bebeğin nedenleri,başarısız tüp bebek tedavisi,tüp bebekte başarısızlığın nedenleri ve era testi hakkında bilgiler
  < Konu Resmi..>


  Tekrarlayan İmplantasyon Başarısızlığı ve ERA (Endometrium Receptivity Assay) Testi

  Günümüzde tekrarlayan implantasyon (rahime embriyonun tutunaması) başarısızlığı (TİB) halen tam olarak çözülememiş bir problem olarak karşımızda durmaktadır.

  Tekrarlayan implantasyon başarısızlığı, çiftlerin geçmiş 3 tüp bebek denemesinde toplamda en az 4 adet kaliteli embriyo transfer edilmesine karşın gebe kalamaması durumu olarak tanımlanmaktadır. Burada çiftlerin geliştirdiği embriyoların kaliteli olması çok önemlidir. Aksi durumda yani düşük kalitede embriyo geliştiriyorlarsa rahime tutunamaya daha çok embriyo kalitesinin düşük olması sebep olacaktır.

  Çiftler kaliteli embriyo geliştiriyor olmasına karşın halen emrbriyonun rahime tutunamaması problemiyle karşılaşıyorlarsa daha detaylı inceleme ile bu olumsuzluğa sebep olabilecek diğer faktörlerin yani hem embriyo hemde rahim kaynaklı faktörlerin dikkatli şekilde incelenmesi gerekmektedir.

  Rahim kaynaklı problemlerin çözümünde birinci tercih HSK yani histereskopi ile rahim içinin görüntülenmesi ve embriyonun tutunmasını ve hatta tutunma sonrasında gebeliğin devam etmesini engelleyecek problemlerin düzeltilmesidir. Özellikle tüp bebek öncesi yapılan tanısal histereskopi ilede rahmin embriyoyu kabul etme bir başka ifadeyle tutma potansiyelinin arttığını gösteren birçok bilimsel çalışma mevcuttur. Hem tanısal hemde tedavi amaçlı yapılan histereskopi işlemleri merkezimizde çok başarılı şekilde yıllardır uygulanmaktadır. Histereskopi ile hem tüp bebek uygulayan hastalarımızda hemde normal yolla gebe kalmaya çalışan hastalarımızda başarılı sonuçlar elde etmekteyiz.

  Tekrarlayan embriyo tutunama problemine sebebiyet verebilecek rahim kaynaklı problemlerden biri embriyonun transfer edildiğinde yani rahime verildiğinde rahimin embriyoyu kabul edebileceği uygun zamanda olmamasıdır.

  Son zamanlarda yapılan yeni bilimsel çalışmalarla TİB problemiyle karşılaşan kadınların yaklaşık %25 de yani 4’de 1’inde rahimin embriyoyu kabul edebileceği zamanda olmadığı gösterilmiştir.

  Peki bu problem nasıl aşılabililir?
  Bu problem, ERA (endometrium receptivity assay) olarak bilinen yani rahimin embriyoyu kabul edeceği en uygun zamanı belirleyen çok ileri düzey moleküler biyoloji tabanlı bir test ile çözülebilir.

  Bu testle rahimde faliyet gösteren yaklaşık 238 farklı gen analiz edilmekte ve rahmin embriyo nakli için uygun olup olmadığı yüksek doğrulukla tespit edilebilmektedir.

  Peki ERA Testi kimlere uygulanır?
  Tekrarlayan implantasyon başarısızlığı olan yani geçmiş 3 tüp bebek denemesinden toplamda en az 4 adet kaliteli embriyo transfer edilmesine karşın gebe kalamayan kadınlara uygulanamabilmektedir.

  Hastalarımızın rahim kalınlığı 6mm’den fazla olmalı ve rahimde tutunmayı etkileyecek opere edilmemiş hidrosalpinks, sub-mukosal miyom veya polip ve atrofik endometrium (rahim) gibi problemler olmamalıdır.

  Hastalarmızın normal over rezervi (FSH< 8mlIU/ml) olmalıdır.

  ERA testi uygulanmadan evvel çiftlerin karyotiplemesi yapılmalı ve embriyonun rahime tutunmasını etkileyebilecek lupus antikoagulan Ab, homosistein, faktör V leiden mutasyonu, protein C aktivasyonu, MTHFR enzim mutasyonu gibi testlerin yapılması gerekmektedir.

  ERA testi nasıl yapılmaktadır?
  ERA testinin yapılması planlanan çiftlerimizden tüp bebek yöntemiyle elde edilen kaliteli 3. gün veya 5. gün blastokist dönemi embriyolar rahme nakil edilmeyerek vitrifikasyon yöntemi o denemesinde dondurulur.

  Tedavi bittikten en az iki ay sonra rahmin kalınlaştırılmasının amaçlandığı natürel (doğal) siklusda luteinizasyon hormonu (LH) yükseldikten 7 gün sonra (LH+7) yada hormonla uyarılmış (hormon replacement therapy) siklusta progestronun verilmesine başlanılmasından 5 gün sonra (P+5) rahmin fundus bölgesinden özel bir aletle (pipel) ile doku biyopsisi yapılır ve dokular özel bir tüp içinde genetik merkezine gönderilir.

  Rahimin doğal siklusta LH+7. günde ve hormon uygulanan siklusta P+5. günde embriyonun tutunması için uygun olup olmadığı ortalama 20 gün sonra belli olur. Eğer rahim belirlenen günler için embriyonun nakline uygunsa bir sonraki mens (kanama) döneminde embriyo çözme-nakil etme tedavisi planlanır.

  Eğer ERA test sonucu negatif çıkarsa yani belirlenen günler açısından rahmin embriyoyunun nakline uygun olmadığı belirlenirse, rahimden biyopsi işlemi farklı günlerde tekrar yapılır ve en uygun günün tespit edilmesi sağlanır.

  Yada sonucun pre-receptive (duyarlılık öncesi) yada post-receptive(duyarlılık sonrası) gibi yorumlanması durumunda tekrar biyopsi yapılmadan belirlenen günlerden ya 1-2 gün önce yada 1-2 gün sonra embriyonun nakli gerçekleştirirlir.

  Yapılan çalışmalarda vaka sayısı az olmakla beraber tekrarlayan tutanma başarısızlığı yaşayan olguların yaklaşık 40 %’ında klinik gebelik elde edilmiştir.


   
Başarısız Tüp Bebek Ve Era Testi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Başarısız tüp bebek tedavisi

  Başarısız tüp bebek tedavisi

  Daha önce başarısızlıkla sonuçlanan tüp bebek uygulamalarında çift tekrar tedaviye alınırken detaylı olarak incelenir ve hangi nedenlerle gebe kalamadığı araştırılır. Tüp bebek yöntemi ile bir kez gebe kalamamış olan çiftlerde çok endişelenmiyoruz. Ancak iki kez veya daha çok tüp bebek uygulamasında iyi embriyolar verilmesine rağmen gebelik elde edilemiyorsa çok çeşitli testler yapıyoruz....
 2. başarısız tüp bebek denemesi olanlar nasıl davranmalı?

  başarısız tüp bebek denemesi olanlar nasıl davranmalı?

  bebeği olmayanlar Bu gibi durumlarda tüp bebek uygulamasından önce daha önceki uygulamalara ait tedavi safhaları ve embriyoların laboratuar bulgularını incelemek uygun olur. Gerekirse çift yeniden değerlendirilir, bazen ilave testler istenebilir. Karı-koca‘dan genetik test istenebilir. Yeni değerlendirme sonucuna göre nasıl bir tedavi uygulanacağına karar verilir. Tüp bebek için...
 3. Başarısız Tüp Bebek Tedavisi

  Başarısız Tüp Bebek Tedavisi

  tüp bebek tutunma belirtileri embriyo tutunma belirtileri embriyonun tüp bebekte embriyonun rahime tutunduğu nasıl anlaşılır Daha önce başarısızlıkla sonuçlanan tüp bebek uygulamalarında çift tekrar tedaviye alınırken detaylı olarak incelenir ve hangi nedenlerle gebe kalamadığı araştırılır Tüp bebek yöntemi ile bir kez gebe kalamamış olan çiftlerde çok endişelenmiyoruz Ancak iki kez veya daha...
 4. Başarısız tüp bebek tedavisinde neler araştırılmalı?

  Başarısız tüp bebek tedavisinde neler araştırılmalı?

  başarısız tüp bebek tedavisi,başarısız tüp bebek tedavisinin nedneleri,başarısız tüp bebek tedavisinde neler incelenmeli,başarısız tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler Tekrarlanan tüp bebek tedavilerindeki negatif sonuçları iki yönlü incelemek gerekir . Birincisi iyi kaliteli embriyo transfer edilmesine rağmen gebe kalamayanlar ile her defasında embriyo kalitesi kötü olanlar. Embriyo...
 5. TESE VE TESA Yöntemiyle tüp bebek yapanlar

  TESE VE TESA Yöntemiyle tüp bebek yapanlar

  tese yöntemi ve tüp bebek,tesa yöntemi ve tüp bebek,tese yöntemiyle hamile kalanlar,tesa yöntemiyle gebe kalanlar,tüp bebek hakkında bilgiler Yardımcı üreme tekniklerinin kullanılmaya başlamasıyla bugün bir çok çift bebek sahibi olabilmektedir. Modern tıptaki yardımcı üreme teknikleri klasik tüp bebek ya da in-vitro fertilizasyon (IVF) ve mikroenjeksiyon ya da diğer adıyla intrasitoplazmik...

Sayfayı Paylaş