Başarıya ulaşmanın en cazip yolları

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Başarıya ulaşmanın en cazip yolları
msseminer.jpg

BAŞARIYA ULAŞMANIN EN CAZİP YOLLARI

Sizi istediğiniz sonuçlara ulaştıracak ya da bu sonuçları destekleyecek inançları bilmek de başarıya giden başka bir yolu takip etmektir. İnançlarınız bunları gerçekleştirmiyorsa, onları bir kenara atıp yenilerini denemek her zaman yeni bir kapıyı da aralar. Buckminster Fuller, bu konuyla ilgili mecazi olarak “gemi dümeni” örneğini verir. Peki gemi dümeni hikayesi bizi nelere götürüyor? Geminin dümeni herhangi bir yöne çevrildiğinde; geminin dümencinin hedeflediğinin tam tersi yöne gitmeye meyilli olduğunu söyler. Dümenci hiç bitmeyen bir çabayla birçok düzeltme ve ayarlama yaparak rotayı tutturmak zorundadır. Bir dümencinin sakin bir denizde kaçınılmaz olan rotadan sapmalarla uğraşarak gemisini hedefe yönlendirdiğini düşünün. Çok tatlı bir hayal ve başarılı bir yaşam tarzı için iyi bir örnek ama biz her hatanın duygusal bir yük getirdiğine de inanıyoruz. Başarısızlığa inanmak bir nevi beyni zehirlemektir. Birçokları için en büyük kısıtlama; başarısızlıktan korkmaktır. Olasılıkları düşünebilmek için Dr. Robert Schuller’in güzel bir sorusu var; “Gerçekten başarılı olacağını bilseydin ne yapardın?” Başarıya giden yolu takip etmek istiyorsanız, işte başarının kapılarını açacak olan 7 inanç...

Her şeyin içinde bir neden ve amaç var...

Bazı insanlar başına ne gelirse gelsin, her şeyi kendi amaçları için kullanır. Aynı şekilde bütün başarılı insanlar; her olay ve durumda, neyin olanaklı olduğunu ve hangi yararlı sonuçların elde edilebileceğini inanılmaz bir şekilde anlama yeteneğine sahiptir. Çevreden ne kadar ters tepki alırlarsa alsınlar, hep iyimser düşünürler. Her şeyin bir amaç için var olduğuna ve kendilerine hizmet edeceğine inanırlar. Aynı zamanda bütün zorlukların fayda sağlayacağını düşünürler. Önemli sonuçlar elde eden kişilerin bu şekilde düşündüğünü göz ardı etmemek gerikir. Eski bir güzellik kraliçesi olan Marilyn Hamitten, şimdi başarılı bir iş kadını. 20’li yaşlarda tırmanma egzersizi sırasında kayalıktan düşerek, felç olduktan sonra bile, yapamayacaklarını değil, yapacaklarını düşündü. Yola, kullanılışlı bir tekerlikli sandalye dizaynı ile başlayarak, 1984 yılında “Motion Design” şirketini kurdu. Şimdi 80 üretim ve 800’den fazla pazarlama elemanıyla “başarılılar” sınıfındaki yerini koruyor. Sınırlı inançlar, sınırlı insanlar yaratır. Anahtar kelime ise, bu sınırlardan kurtulup değişik arayışlar içinde olabilmektedir. Olasılıklara olan inancınız yüksekse, başarıya ulaşma yolunda olduğunuzu unutmayın.

Başarısızlık yoktur sonuç önemlidir...

Birçok insan, başarısızlıktan korkmaya programlanmıştır. İnsanlar genelde bir sonuca ulaştıklarında kendilerini başarılı görürler. Başarısızlıktan korkuyor musunuz? Öyleyse başarılı olmayı öğrenmeye ne dersiniz? İnsanların deneyimlerinden faydalanarak, yaptığımız her şeyde başarılı olabiliriz. Başarılı olacaklarına inanan insanlar ortalama olmayı garantilerler. Başarısızlık büyük işler yapan insanların düşünmediği bir kavram belkide. Bunu bir örnekle açıklamak daha doğru. Herhangi birini düşünün. Bu kişi, 21 yaşında işinde başarısız olmuş, 26 yaşında eşini kaybetmiş, 34 yaşında kongre seçimlerini kaybettikten sonra 45 yaşında tekrar kongre seçimlerini kaybetmiş, bu kadarla da kalmayıp, 47 yaşında başkan yardımcısı seçimlerini kazanamamış ve 45 yaşında senato seçimlerinde de başarılı olamamış. Ama en sonunda 52 yaşında A. B. D. Başkanı seçilmiş. Herhangi biri olarak nitelendirdiğimiz bu kişi ABD Başkanı Abraham Lincoln’dür. O, bu olayları başarısızlık olarak değerlendirseydi sizce başarılı olabilir miydi?

Ne olursa olsun sorumluluğu üstlenin

Büyük liderlerin ve başarılı insanların hepsi, dünyayı kendilerinin yarattığına inanarak hareket ederler. Her zaman ve tekrar duyacağınız tek cümle “Ben sorumluyum ve gerekeni ben yapacağım”dır. Hayattaki tüm deneyimlerimizi gerek davranışlarımızla, gerekse düşüncelerimizle bizim yarattığımıza ve hepsinden ders alabileceğimizle inanıyorum.

Başarı ya da başarısızlıklarınızla dünyayı sizin yarattığınıza inanıyorsanız, kendinizi olayların akışına bırakmışsınız demektir. Böylece siz bir amaç değil, araç oluyorsunuz. Sorumluluk almak; insanın gücünün ve olgunluğunun bir ölçüsüdür. Başarısızlığa inanmadan, sonuçlara inanıyorsanız, sorumluluk almakla kaybedecek hiçbir şeyimiz yoktur.

Bir şeyi hayata geçirebilmek için onu anlamış olmak gerekir

Birçok başarılı insan başka bir ortak inanca sahiptir. En ince ayrıntıları bilmeleri gerektiği hissine kapılmadan, temel konulara eğilirler. Güçlü insanlar incelendiğinde; birçok konuda bilgi sahibi olmalarına karşın, işlerini en ince ayrıntısına kadar bilmedikleri görülmüştür. Başarılı insanların hareket tarzlarını anlamak için onları izlemek gerekir çünkü onlar bilgiye nasıl ulaşacaklarını bilirler.

En değerli ve büyük kaynak insandır...

Mükemmele ulaşanlar, genelde insanlara saygı ve sevgi besler. Amaçlarında, bütünleşme ve takım ruhu vardır. Yöneticisinden işçisine kadar herkesin aynı mekânda çalıştığı firmaları duymuşuzdur. Onların başarılarının sırrı; insanları kullanmak yerine, onlara saygı duymalarında yatar. Birçok inanç gibi bu inanç da benimsenmesi zor, söylenmesi kolay olanlardandır. İşyerinde, yaşantınızda, ilişkilerinizde gemiyi rotasında tutmaya çalışan gemici gibi davranın. Bu düşünce bizi bazı hareket şekillerini yaratıcılıkla geliştirmemizi sağlar.

Çalışmak oyundur

Hiç sevmediği bir işte başarılı olmuş bir kişiyi tanıyor musunuz? Şüphesiz ki, cevabınız “hayır”dır. Mark Twain “Başarının sırrı mesleğinizi tatile çevirmektir” diyor. Başarılı insanların yaptığı da bu aslında... İşleri onları heyecanlandırır, canlandırır ve tabii ki hayatlarını zenginleştirir.

Sorumluluk alın ve başarı elde edin

Herhangi bir daldaki başarılı kişileri incelerseniz, onların en iyi, en zeki, en hızlı ya da güçlü değil, çok sorumluluklar alan kişiler olduğunu görürsünüz. Sorumluluk her alanda başarının destekleyicisidir. Henri Ford’un dediği gibi, “Hata değil, çare bulun”.

alıntı
 
Geri
Üst