1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.278
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Başı açık olan kadın cehennemlik midir?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kadının baş açık gezmesi haramdır. Ancak bu günahı işleyen kişi kesin cehennemliktir gibi bir ifade kullanmak yanlış olacağı gibi, aksini ifade etmek de yanlıştır. Allah Teala bu kulunu affedebileceği gibi günahından dolayı cezalandırabilir de...
  Başörtüsünün hükmü nedir? Başı açık gezmek insanı nasıl bir tehlikeye götürür?

  Cevap
  Bu hususta Kur’an-ı Kerim'de iki ayet mevcuttur. Bu ayetlerde Cenab-ı Hak gayet açık bir şekilde mealen şöyle buyurmaktadır:


  < Konu Resmi..>
  “Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve mü’minlerin hanımlarına söyle, evlerinden çıktıklarında dış örtülerini üzerlerine alsınlar.”(1)

  “Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, namuslarını da korusunlar, zinetlerini açmasınlar, bunlardan görünen kısmı müstesnadır. Başörtülerini de yakalarının üzerini kapatacak şekilde iyice örtsünler.”(2)

  Ayetlerde mü’min kadınların nasıl örtünecekleri, hangi yerlerini açabilecekleri açıkça belirtilmiyor. Fakat şu mealdeki hadis-i şerif ayetleri tefsir ediyor. Peygamberimiz (a.s.m.) baldızı Hz. Esma’ya hitaben,


  “Ey Esma! Bir kadın âdet görmeye başlayınca el ve yüzünden başka yerini yabancılara göstermesi caiz değildir.”(3)


  Demek ki, büluğ çağına gelmiş olan Müslüman bir hanımın başını kapatması hem Allah’ın hem de Peygamberin emridir. Yani yüz kısmı açık kalacak şekilde başın kalan kısmını, boyun ve göğüsleri örtmek farz-ı ayndır. Açmak ise, bir farzın terki sayıldığından haramdır. Allah ve Resulünün emrini dinlemediği için günahkâr olmakta büyük bir mes’uliyet altına girer. Günahkâr olan kimse, bu günahından kurtulmak için tövbe istiğfar eder, Allah’tan affını diler.


  “Ve bir günah işledikleri veya nefislerine zulmettikleri zaman, Allah’ı anarak günahlarının bağışlanmasını isteyenler, hem de yaptıkları günahta bile bile ısrar etmemiş olanlar. İşte onların mükafatı, Rablerinden bir mağfiret ve ağaçları altında ırmaklar akan cennetlerdir. Orada ebedi olarak kalacaklardır. Güzel amel yapanların mükafatı ne güzeldir.”(4)


  Demek ki, bir tövbenin kabul olması, bir günahın affa liyakat kazanması için, hiçbir mazeret yokken o günahta ısrar edilmemesi şartı aranmaktadır.


  Bu husustaki bir hadisin meali şöyle:


  “Mü’min bir günah işlediği zaman kalbinde siyah bir nokta belirir. Eğer o günahtan el çeker, Allah’tan günahının affını dilerse, kalbi o siyah noktadan temizlenir. Eğer günaha devam ederse, o siyahlık artar. İşte Kur’an'da geçen ‘günahın kalbi kaplaması’ bu manadadır.”(5)
  “Her bir günah içinde küfre gidecek bir yol vardır.” sözü, mühim bir gerçeği dile getiriyor. Şöyle ki,


  Bir günahı işlemeye devam eden insan, zamanla o günaha alışır, terk edemez bir hale gelir. Bu alışkanlık onu gün geçtikçe daha büyük manevi tehlikelere sürükler. Günahın uhrevi bir cezasının olmayacağına inanmaya, hatta cehennemin bile olmaması gerektiğine kadar gider.(6)


  Böyle bir tehlikeye maruz kalmamak ve şeytanın telkinlerine kanmamak için, bir an önce tövbeyi icap ettirecek günahı terk ederek ,insanın kendine çeki düzen vermesi gerekir.
   
Başı açık olan kadın cehennemlik midir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Korktuğunuz Başınıza Gelir mi?

  Korktuğunuz Başınıza Gelir mi?

  Melekler, düşündüğü, aklına getirdiği başına gelenlerden misiniz siz de? Aklıma gelen başıma geldi deriz ya. Size de oluyor mu bu?
 2. Aşkı Kadın Başlatır!

  Aşkı Kadın Başlatır!

  Evlilik teklifi genelde erkeklerden gelir ama ilişkiyi kim başlatır? Erkeklerin başlattığını sanıyorsanız yanılıyorsunuz... Yemeğe çıkma ve evlilik teklifi genelde erkekerden gelir ama ilişkiyi kim başlatır? İlişkileri erkeklerin başlattığına inanıyorsanız, yanılıyorsunuz! Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuncay Özgünen, "Aşk hiçbir...
 3. kadının nasıl olanı makbuldürr

  kadının nasıl olanı makbuldürr

  sizce erkekler hangi tür baynlardan hoşlanırrr va kadının nasıl olanı makbüldürrr zayıfmı(elaziğ sivesiyle çirpimi:))yoksa kilolumuuu sizde benimle paylaşirsanız sevinirimmmmm...
 4. Rüyası gerçek olan kadın!

  Rüyası gerçek olan kadın!

  Diyarbakır'da okuyan üniversite öğrencisinin rüyasında gördüğü binanın enkazından 3 kişi çıkarıldı. Diyarbakır Üniversitesi Kuaförlük bölümünü okuyan İstanbullu Deniz Gökçenlik, namaz kıldığı sırada gördüğü rüyada, Erciş ilçesinde bir binanın enkazını yaşayan insanların olduğunu fark etmesiyle yola koyularak hayatında hiç görmediği Erciş'e geldi. Gökçenlik, rüyasında gördüğü binayı...
 5. kimlerin yanında başı açık gezilir?

  kimlerin yanında başı açık gezilir?

  Namazda kadın neden kapanır kimlerin yanında başı açık gezilir?

Sayfayı Paylaş