1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Basilli Dizanteri Belirtileri ve Tedavisi

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Basilli Dizanteri Belirtileri Basilli Dizanteri Tedavisi


  Merhaba Sevgili Melek'ler, bu sayfamuızda Basilli Dizanteri nedir diyen misafirimiz için hastalık hakkında bilgilwer sunuyor ve Basilli Dizanteri Belirtileri ve Tedavisi hakkında merak edilwen tüm bilgileri sizlerle paylaşıyoruz Melek'ler.

  [​IMG]


  Savaş ortamlarında, stres ve huzursuzluğun etkili olduğu topluluklarda, sağlık koşullarına uyulmayan pis ortamlarda, uzun dönem pişmiş yemek yerine soğuk ve kuru gıdalar ile beslenildiğinde “şiggela” adında verilen hastalık yapıcı bir basilin oluştuğu belirlenmiştir. Şiggela basili, insandan insana doğrudan bulaşabilir. Hastalığın bulaşma yollarından bir diğeri ise gıdalara ve insan dışkısına konan sinekler tarafından hastalık mikrobunun taşınmasıdır.

  Hastalık mikrobu taşıyıcı ile vücuda girdikten yaklaşık bir hafta sonra, bazı durumlarda ise daha önce etkisini göstermeye başlar. İlk olarak kalın bağırsak zarında yerleşerek bu noktada iltihap oluştururlar. Çıkardıkları zehirli maddeler bağırsaklar tarafından emilerek kana karışır. Dolaşım yolları ile zehirli maddeler tüm vücuda yayılır.

  Basilli dizanteri belirtileri

  Basilli dizanteri hastalığının başlangıç belirtileri normal bir bağırsak iltihabı gibidir. Karın ağrısı, ishal, kusma, baş ağrısı ve ateş görülür.

  Hastalığın ilk gününde ishal şiddetlenir. Kanla karıştığında ise cama benzer saydam bir sıvı halini alır.

  Hasta sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyar. Dışkının vücuttan atılması sırasında çok şiddetli karın ağrıları hissedilir.

  Hasta aşırı bir şekilde tuvalete çıktığı için vücutta aşırı sıvı kaybı oluşur. Kan dolaşımında oluşan bozulmaya doktor müdahalesi yapılmazsa hastalık ölümle sonuçlanır.

  Basilli dizanteri hastalığı ile mücadelede için ne yapmalıyız.

  İshalin şiddetlendiği ve kanla karışık geldiği durumlarda doktora başvurulmalıdır.

  Basilli dizanteri hastalığı için antibiyotik ve sülfamit tedavisi uygulanmalı, bol sulu gıdalar verilmelidir.

  Kaynatılmış kuru böğürtlen suyu, rendelenmiş elma ve papatya çayının tedavide önemli bir etkiye sahip olduğu gözlenmiştir.

  Zamanında tedavi uygulanmadığı hallerde hastalık atlatılsa bile “dizanteri romatizması” adı verilen bir eklem romatizması bırakır. Bazı durumlarda ise göz iltihaplarına da sebep olmaktadır.

  Hastalık mikrobunu taşıyan sineklerle mücadele edilmelidir.
   
Basilli Dizanteri Belirtileri ve Tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kurp belirtileri ve tedavisi

  kurp belirtileri ve tedavisi

  kurp hastalığı kurp nedir çocuklarda kurb hastalığı Krup nedir? Belirtileri nelerdir? Krup gırtlak ve çevresini tutan, daha çok küçük çocuklarda görülen viral bir hastalıktır. Ses tellerinde şişme meydana getirir. Virüsler daha çok soğuk algınlığına sebep olan virüslerdir. En çok kışın ve ilkbahar başında görülür. Enfeksiyon daha çok üst solunum yolu enfeksiyonu tarzında başlar. Çocukta burun...
 2. verem belirtileri ve tedavisi

  verem belirtileri ve tedavisi

  veremin belirtileri verem hastalığının belirtileri verem nelerdir veremin nelerdir VEREM (TÜBERKÜLOZ) NEDİR? Verem, mycobacterium tuberculosis(Koch basili) adındaki bir bakterinin neden olduğu bulaşıcı, iltihabi bir hastalıktır. Bu hastalığın etkenini 1882 yılında Robert Koch adında alman bilm adamı bulmuştur. Çoğunlukla akciğerlerde ortaya çıkan bu hastalık nadir de olsa diğer organları...
 3. amipli dizanteri basilli dizanteri şigelloz

  amipli dizanteri basilli dizanteri şigelloz

  Amipli dizanteri, Entamoeba histolytica’nın neden olduğu kanlı fakat pü içermeyen parlak mukuslu diyare ile seyreden, ateşsiz bir dizanteridir. AMİPLİ DİZANTERİ Etyoloji: E. histolytica ortalama 25-40 mikron büyüklüğünde vejetatif (trofozoit) formu ile ortalama 12-15 mikron büyüklüğünde kist formu bulunan bir protozoerdir. Trofozoit şeklinde araba tekerleği gibi kromatin içeren bir çekirdek...
 4. belde düzleşme belirtileri ve tedavisi

  belde düzleşme belirtileri ve tedavisi

  belde düzleşme belirtileri ve tedavisi Omurga Düzleşmesi Lomber Lordoz Düzleşmesi Merhaba Melek'ler, bu sayfamızda halk arasında belde düzleşme oalrak bildiğimiz Omurga düzleşmesi hastalığı hakkında bilgileri, sizlerle paylaşıyoruz ve bu sorunu yaşayan hastalara acil şifalar diliyoruz. Vücudumuzun beden veya gövde dediğimiz bölümünde omur (vertebra) adı verilen kemikler üst üste...
 5. Basilli Dizanteri Nedir Belirtileri ve Tedavisi

  Basilli Dizanteri Nedir Belirtileri ve Tedavisi

  Basilli Dizanteri Nedir Belirtileri ve Tedavisi hakkında bilgilerinizi bekliyorum hanımlar.

Sayfayı Paylaş