1. KızılÖtesi

  KızılÖtesi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2008
  Mesajlar:
  3.416
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  38

  başımızın belası kapkaç

  Konu, 'Kadınca' kısmında KızılÖtesi tarafından paylaşıldı.

  zellikle büyük kentlerde yaşayan kadınların korkulu rüyası olan kapkaççılık için alınabilecek bu önlemleri, hepimizin öğrenmesi gerekiyor...
  1. Çantanızın içerisinde yüklü miktarda para ve değerli eşya bırakmayın.

  2. Cep telefonunuzu çantanıza koymayın.

  3. Alışverişe özellikle tek başına çıkmamaya çalışın. Bir kişi eşya seçerken diğeri çevreye dikkat etsin.

  4. Trafiğin yoğun olduğu yerlerde trafik ışıklarında beklerken, çantalar ön veya arka koltuk yerine mümkünse bagaja kilitlenmeli ya da sürücü koltuğunun altına gizlenmelidir.

  5. Anahtarlığınıza isim, adres ve telefon numaranızı kesinlikle yazmayın.

  6. Araba ve ev anahtarlarınızı ayrı anahtarlıklara takın. Bu önlem anahtarlığınız çalındığında ya da kaybolduğunda hem eviniz hem de arabanız için telaşlanmanızı engelleyecektir.

  7. Elinizde torba, poşet, paket veya bir başka eşyalar taşırken çantanızı bunlarla vücudunuzun arasında kalacak şekilde tutun.

  8. Yürürken çantanızı vücudunuza yakın tutun, çantanızın elinizden kapılmasını zorlaştırmak ve elverişli bir hedef olmamak için çantanızın açılacak yerini oldukça koruyun, varsa taşıma ucunu bileğinize geçirin. Omuza asılan çantalarda da aynı şekilde hareket edilmelidir.

  9. Altın, mücevherat, zincir ve kolyeler birer hedeftir. Özellikle bisiklet, motosiklet kullanan ya da yanınızdan koşarak geçen hırsızlar tarafından kolayca çekilip, çıkarılacak biçimde takmamak suretiyle, yaralanmayı ve maddi kayıpları önleyin.

  10. Değerli takılarınızı çantanıza koymayın, kolye, bilezik, yüzük gibi takılar takmayın.


  11. Pahalı ve gösterişli çantalar kullanmayın.

  12. Cüzdanınızda bulunan kimlik kartlarının birer fotokopisini çekip güvenli bir yerde saklayın.

  13. Alışveriş esnasında ve yürürken, çanta içerisinde bulunan para ve kıymetli eşyaları başkalarınca görülebilecek şekilde çıkartıp; çantaya koymayın. Harcanacak miktardaki parayı çanta içerisinde ayrı bir bölüme saklayın.

  14. Bulunduğunuz ortamdaki türlü karmaşa ve dikkat dağıtan olaya şüpheyle karşılayın.

  15. Cadde ve sokaklarda yürürken, araçların geliş istikametine ters ve kaldırım tarafına yakın yürüyün, çantalarınızı trafiğin akış istikametine uzak olan kolunuza takın.

  16. Yolda yürürken dalgın olmayın, etrafınızı kontrol edin.

  17. Çantalarınızı omzunuza değil, boynunuza çapraz olarak asmaya özen gösterin.

  18. İki kişi olarak yürürken çantalarınızı aranıza gelecek şekilde takın ve kaldırımın iç tarafından yürüyün.

  19. Banka, ATM veya döviz bürolarından aldığınız paralar poşet, kese kağıdı veya gazete kağıdı içinde taşımayın.

  20. ATM'lerden özellikle tenha ve gece koşullarında para çekmeyin.


  21. Çok fazla para ve mücevherle çarşı, pazar ve alışveriş merkezi gibi insanların yoğun olduğu yere gitmeyin.

  22. Pastane, lokanta veya çay bahçesinde otururken telefonlarınızı masanın üstüne bırakmayın.

  23. Çantalarınızı sandalyeye asmayın ve gelişi güzel bir şekilde yere bırakmayın.

  24. Herhangi bir giysiyi prova etmek için soyunma kabinine girdiğinizde çantanızı teslim edebileceğiniz bir yakınınız yoksa, mutlaka yanınızda bulundurun. Tezgahtarlara güvenip tezgah üzerine bırakmayın.

  25. Piknik alanlarında para ve değerli eşyalarınızı bir yerde toplu olarak bırakıp eğlenceye dalmayın, eşyalarınızı en az bir kişinin gözetiminde tutun, ayrıca bu tür yerlerde adres sorma gibi bahanelerle size yaklaşan insanlara çok dikkat edin, hareketlerini kontrol altında bulundurun.

  26. Aracınıza bindikten sonra içeriden kumanda edilen otomatik kilitle kapılarını kilitleyin, camları 5 cmden fazla açmayın, çantanızı, oturduğunuz koltuğun altına koyun. Yan tarafa veya arka tarafa bırakmayın.

  27. Trafik ışıklarında satıcı ve çocuklarla konuşmayın, onlardan alışveriş yapmayın.

  28. Olabilecek hafif trafik kazalarında, bilhassa arkadan ve yandan çarpmalarda şüpheci olun. Tenha bir yerde iseniz asla araçtan çıkmayın 155 Polis İmdat ve 154 Alo trafik telefonlarından yardım isteyin.

  29. Park yerinde veya piknik alanlarında otolarınızı park ettiğinizde, kapı camlarını kesinlikle açık bırakmayın. İçerisinde para ve cep telefonu gibi değerli eşyalarınızı asla bırakmayın.

  30. Kapkaç olayında kullanılan aracın plakasını almaya çalışın.

  31. En yakın karakola giderek olayı anlatın ve kayıplarınızla ilgili tutanak tutturun.

  32. Çalınan kredi kartlarınızı vakit geçirmeden iptal ettirin.

  33. Anahtarlarınızda çalınanlar arasında ise vakit geçirmeden kilitlerinizi değiştirin.

  34. Zorla alım esnasında asla direnmeyin. Unutmayın ki hayatınız hiçbir maddiyatla ölçülmeyecek derecede kıymetlidir.   
başımızın belası kapkaç konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. başımızın belası baş ağrıları

  başımızın belası baş ağrıları

  kafa uyuşmasının nedenleri baş uyuşmasının nedenleri başın arkasında ağrı başın baş yanmasının sebepleri Yaşamının herhangi bir döneminde baş ağrısından yakınmayan insan yoktur. Ancak baş ağrılarını iki şekilde değerlendirmek gerekir. Birincisi çeşitli hastalıkların bulgusu olarak baş ağrısı, ikincisi ise başlı başına bir hastalık olarak baş ağrısı. Birinci gruptaki baş ağrıları genellikle...
 2. uğur ışılak-başımın belası

  uğur ışılak-başımın belası

  ömrüm ömrüm başımın belası Sensizi unutmak boşlukla avutmak silinmez yazımsım mümkün mü unutmak bu yolda vurgunum sanma ki yorgunum tek sana küsmedim tek bana dargınım çırandım yakmadım gözündüm bakmadın can çıktı bedenden bir tek sen çıkmadın başımın belası ey gönül yarası unuttum unutmayı ömrümün cezası
 3. Nalan - Baş Belası

  Nalan - Baş Belası

  Bu bir gençlik hatası değil Hayatımın hatası Seni gördüğüm güne Seni sevdiğim güne Lanet olsun baş belası Olmaz olsun aşk çok acı Bende nasibini alanlardanım aşktan Bende deli gibi yananlardanım aşktan Bende senin gibi aldananlardanım (kaybedenlerdenim) Bitti sözüm kalmadı... __________________
 4. Baş belası siyah noktalar

  Baş belası siyah noktalar

  Kaç yaşına geldiniz ama siyah noktalarınızla hala başınız dertte mi? Bazı kadınların ciltlerindeki siyah lekeler kozmetik ürün kullanımına rağmen geçmez. İşte size mucizevi öneri: Elma sirkesi. Yarım su bardağı suya, 3 çorba kaşığı kadar elma sirkesi ekleyip iyice kaynatın. Daha sonra ateşi kısın ve başınıza bir örtü örtüp, yüzünüzü buhara tutun. Bu şekilde yüzünüze 15-20 dakika buhar...
 5. Kuyruk sokumu ağrısı başımın belası

  Kuyruk sokumu ağrısı başımın belası

  kuyruk sokumu ağrısı nasıl geçer kuyruk sokumu ağrısı, nedenleri, tedavisi, sebepleri, kuyruk sokumu batması Kuyruk sokumu dediğimiz bir yer var arkadaşlarım hani şu poponun ayıptır söylemesi çizgisinin sonuna doğru bir yerde. Dönem dönem bu kuyruk sokumu batmalarından o kadar şikayet ettim ki anlatamam. Halada tam olarak tedavisini buldum şudur diyemiyorum. Benim gibi aynı dertten müzdarip...

Sayfayı Paylaş