Başkaları Nasıl İstiyorsa Öyle Bir Yaşam Sürüyoruz

kar_tanesi

Yeni Üye
Üye
Başkaları Nasıl İstiyorsa Öyle Bir Yaşam Sürüyoruz
Hayat;
Aslında bazen anlamını bile yanlış bildğim bir kavram, "neden hayattayım,amacım ne, bugünün tadını neden doya doya çıkaramıyorum" demek beni gün be gün daha da hayattan,yaşamaktan soğutuyor.

"Bir dakika sonra ölmeyeceğim ne malum" diyerek anımın tadını çıkaramıyorum.Her zaman illaki değerlere uygun davranmak, başkaları yapma dedi diye birşeyi yapmamak,aman sakın kimse duymasın diye hiçbir şeyin tadını alamamak ne acı...

Toplumumuz da kötü karşılanır diye birçok özgürlüğü kısıtlanmış insan var ve bunların arasında ben de bulunuyorum. Bulunmak istermiydin, ya da kurtulmak ister misin diye sorsalar hiç tereddüt etmeden " evet" cevabını verirdim.

Daha yaşamımın yarısına bile gelmeden kısıtlamalar başladı, hayatımın en güzel yılları dediğim yılları sadece bu kurallara uyarak,Ayşe,Fatma, Hatice benimle ilgili aman bişiler duymasın ve başkalarına yetiştirmesin diye adımlarımı atarken sessiz atmaya çalışır oldum.

Neden başka insanların dedikleri bizim için bu kadar önemli,sırf onlar hor görmesin diye istemediğimiz birşeyleri yapmak zorundayız. Bu kadar önemli mi onların ne söyledikleri?

Bence hiç önemli değil, bir atasözü vardır" milletin ağzı torba değil ki büzesin " diye, çok doğru bir söz yapmadığın bir davranıştan ötürü bile bazen dedikodular alıp başını yürüyor.

Sırf bilinmeden ortaya atılan bu laflar yüzünden bilinçsiz aileler çocuklarına eziyet ediyorlar.Hatta dövüyorlar, başkalarının dinlendiği bu toplumu iyileştirmek ve şimdiki nesillerin bir daha bu zamanlara geri dönemeyeceklerini kendilerinden bilseler bu olayların hiçbiri olmaz.

Biz yeni nesiller böyle bir toplum istemiyoruz, herkesin yanlış olsada ortaya attığı laflardan ötürü kuralların sıralandığı bir yaşam ,bizi bu kuralları çiğnemek için zorluyor.

Ve hayatı bir boşluk içinde yaşıyoruz...

Yazı tamamen bana aittir. Bütün hakları saklıdır.
İzinsiz kullanılamaz.

Son düzenleme:
Canım benim yüreğine emeğine ellerine sağlık.Ne güzelde yazmışsın ya.Seni anlından öpüyorum tatlım:)Böyle güzel yazılarının devamını bekliyoruz:)

Bence hiç önemli değil, bir atasözü vardır" milletin ağzı torba değil ki büzesin " diye, çok doğru bir söz yapmadığın bir davranıştan ötürü bile bazen dedikodular alıp başını yürüyor.

Bende bu durumdan nefret ediyorum :sinir:

''Kendim için yaşıyorum ben hayatımı'' desekte, gerek ailemiz tarafından, gerekse içinde bulunduğumuz toplum için, çevremiz için, bir takım kurallara ve insan vücudunda ki tek kemiksiz organ olan dilde dönecek ve kulaklarda gezecek laflar için düşüncelerimizi, hal ve hareketlerimizi kısıtlıyoruz. Bu ne benim için, ne senin için, ne onun, ne de bunun için, o uyum sağladığımız tüm toplum için geçerli. Bu insan olmanın, toplum olmanın, akraba olmanın, yaşamanın getirisidir diyorum ben...

Her insan kendince, ailesinin ve çevresinin ön gördüğü şekilde kendi sınırları içersinde özgürdür. Tabi buna özgürlük denirse ki özgürlük bence görecelidir. Yani bana göre Ayşe özgür değildir, fakat Ayşe'ye göre, Ayşe özgürdür. Yada Ayşe'ye göre ben, bana göre Fatma... Bu uzar gider...

Başkaları nasıl istiyorsa öyle yaşam sürüyoruz, fakat o başkaları da bizim ve bir başka kişilerin istediği gibi yaşam sürüyor, mantıklı düşünür ve dibe inersek bu zincirleme uzar gider :) Özellikle de bizim toplumumuz da ki kadınlar için daha da geçerlidir.

Çok güzel bir konuya değinmişsin canım, bu bir toplum meselesidir, fakat malesef ki ne sen, ne ben, nede içinde bulunduğumuz toplumun tümü bunu değiştiremez. Biz buyuz, böyle de kalacağız malesef...

Gerçekten çok güzel ve doğru bir konuya değilnmişsin canım benim. Günümüzde hala böyle komşularının çevrelerinin ağzına bakan insanlar var ne yazık ki. Ama benim gibi çevresindekileri sallayan da var o yönden kendimi hep şanslı hissetmişimdir. Allah'tan öyle çevredekilerin komşuların akrabaların ağzına bakan bir ailem yok ve rahatım. Mesela bizim bir arkadaş vardı tiyatroya çok yetenekli ama çevreden laf geliyo diye annesi yollamıyordum. Hiç unutmam birgün bütün ekip toplaştık kızın evine annesinden izin almaya gittik kızı istemeye gider gibi :D:D:D Kızın abisini ikna edicez diye canımız çıktı ama en sonunda başardık zafer bizimdi :D:D Yetenekli bir insanı daha tiyatroya kazandırmıştık. Aileler böyle düşüncelere kapılmaktansa biraz kendilerinin ve evlatlarının düşüncelerine sahip çıksalar herşey daha güzel olur. Tabii ki yine sınırları aşmadan seviyeli bir şekilde. Konun çok güzel bir yere değiniyor. İnşallah bu yazıyı okuyupta kafasında biraz soru işareti oluşan ebeveynler olur :)

Ellerine sağlık canım benim :)

Kartanem ne kadar doğru bir konuya değinmişsin ne kadar güzel şeyler yazmışsın...Başkaları nasıl istiyorsa malesef yaşantımızı öyle sürdürüyoruz ...Şimdi ailelerimize kızıyoruz ama eminimki ilerde bizlerde anne baba olunca çocuklarımıza aynı şekilde davranıcaz tepkileri vericez ve elalem ne der ne konuşur sakın yapma diyeceğiz...Bu böyle gelmiş böyle gider değişmez...

milletin ağzı torba değil ki büzesin

çok yasadım bu lafı çok duydum inan bezdim :S neden dedim hep neden baskaları benim hayatıma yön versinki ama bizim toplumumuzda bu bilinç varken çok zor gercekten bunu asmalıyız diye düşünüyorum kendimden baslayarak insanları yaptıkları ettikleri giydikleriyle yargılamıyorum herkes anı yasamalı önce kendine bakmalı ama bunu gelde anlat offf...

tesekkürler kartanem

Canım gerçekten çok güncel bir konuya değinmişsin.Çok yerde hemfikirim seninle.Ben şahsen insanlar ne der düşüncesiyle hareket etmek zorunda hissetmiyorum.Bence herkes de böyle düşünmeli.İnsan her yapacağı şeyde objektif düşünürse işin içinden çıkılmaz.Tabii ki toplumsal ve etik değerler var.Bunların dışına çıkıpta marjinal olmak gerekmez.İnsanı insan yapan onu diğer canlılardan ayıran bazı sınırlardır.Ama bu sınırlar çok ta özgürlüğü kısıtlayacak şeyler değil zannımca.İnsan her açıdan özgür olursa o özgürlüğün de bir anlamı kalmaz bence.Ama etik çizgiler içinde yaptığım bir şey için de kimseye hesap vermem.Bu çizgiyi de bir başkası için değil kendim için korurum.Bu da bir detay.Ama maalesef bir medeniyet katarı gibi süregelen gereksiz gelenekler var.Ne diyelim rabbim kolaylık versin..paylaşım için teşekkürler..

Çok tşkler arkadaşlar güzel yorumlarınız için ,buna benzer bir çok kendime ait yazılarım var fakat yayımlamakta tereddüt ediyordum ama kısa zamanlarda inş tek tek burada paylaşıcam.

Geri