Etiketler:
 1. fırtına

  fırtına Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.735
  Beğenilen Mesajlar:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  Başkentler başkenti İstanbul

  Konu, 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

  [​IMG]
  Başkentler başkenti olarak bilinen, önce Roma, ardından Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu ve kıtalara hükmederek büyük barış coğrafyaları yaratmış, Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapan İstanbul, geçmişin ihtişamını gururla korurken modern bir geleceğe doğru ilerlemektedir.
  İstanbul' daki çeşitlilik ziyaretçileri gerçekten büyülemektedir. Müzeleri, kiliseleri, sarayları, camileri, pazar yerleri ve doğal güzellikleri bitmez tükenmez nüanslar sunmaktadır.
  Boğazın kıyısında şöyle bir arkanıza yaslandığınızda, grupta kızaran renklerin karşı sahildeki evlerin pencerelerine yansımasını seyrederek, yüzyıllar öncesinde, insanların bu olağanüstü yeri neden seçtiklerini birden anlar ve İstanbul' un "dünyanın merkezindeki" şehir olduğunu hissedersiniz.

  Boğaz: Avrupa ve Asya' yı ayıran Boğaz' da Karadeniz' e doğru geleneksel ve unutulmaz bir deniz gezisi yapmadan İstanbul ziyareti tamamlanmış sayılamaz. Büyük bir ihtişam ve saf bir güzellik yansıtan kıyıları geçmiş ve günümüzün karmasıdır.
  Yalıların yanında modern oteller, taştan hisarların yanı başında rustik saraylar ve küçük balıkçı köylerinin hatırasını taşıyan semtlerde şık yapılar... Boğaz' ı görmenin en iyi yolu kıyılarında zig zag çizen yolcu vapurlarından birine binmektir. Eminönü' nden başlayan gezi sanki bir bayramda akraba ziyaret ediyormuş gibi sırayla Boğazın Asya ve Avrupa kıyılarına uğranarak devam eder.
  Haliç: Uzun ve dar, boynuz biçimindeki Haliç İstanbul' un Avrupa tarafını bölmektedir. Dünyanın en tabii limanlarından biri olduğundan Bizans ve Osmanlı donanmaları ve ticari gemicilikle ilgilenenler burada toplanmışlardır. Gurup vakti suyun altın rengini aldığı bu yerin kıyıları bugün hoş parklarla ve yürüme alanlarıyla çevrilidir. Haliç' in ortasına doğru gidildiğinde yer alan Fener ve Balat semtlerinde, Bizans ve Osmanlı döneminden kalma ahşap evler, kiliseler ve sinagoglarla dolu sokaklar bulunmaktadır. Ortodoks Patriği de burada oturmaktadır. Eyüp, Osmanlı mimarisinde oymacılığın yansıdığı bir yerdir.
  Tepelerin yamaçlarını yer yer koyu selvilerin bulunduğu mezarlıklar kaplamaktadır. Dualarının kabul göreceğine inananlar buradaki Eyüp Türbesini ziyaret ederler. Bu tarafa bakan tepedeki Pierre Loti Kahvesi manzaranın keyfine varmak için mükemmel bir mekandır.
  İstanbul' un dini mimari şaheserlerinden Süleymaniye Camiini ve Sultanahmet Camiini görmeden,
  Ayasofya ve Kariye Müzesini ziyaret etmeden,
  Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı ve Rumeli Hisarını gezmeden,
  Boğazda ve adalarda vapur gezisi yapmadan,
  Galata Kulesi' nden ve Pierre Loti' de İstanbul manzarası seyretmeden,
  Sanat ve kültür etkinliklerini izlemeden,
  Eğlence hayatını merak edip, görmeden,
  Ortaköy pazarına uğramadan,
  Büyükada' da fayton turu yapmadan,
  Boğazda, Kumkapı' da, çiçek pasajında balık, Kanlıca' da yoğurt, Beyoğlu' nda profiterol yemeden,
  Kapalıçarşı' da halı, mücevherat, deri giyim eşyaları, Mısır Çarşısı' nda lokum, baklava, pastırma, şekerleme almadan
  Beyoğlu' nda ve tüm mega alışveriş merkezlerinde alışveriş yapmadan,
  Dönmeyin...   
Başkentler başkenti İstanbul konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Başkent Üniversitesi

  Başkent Üniversitesi

  Genel Bilgiler Üniversitemizde öğretim dili Türkçe olmakla birlikte yabancı dil (ingilizce) barajdır. Üniversitemiz Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) içinde yerleşen öğrenciler ingilizce yeterlilik sınavına alınırlar. Bu sınavı başaramayan öğrencilere, ingilizce hazırlık programı uygulanır. Öğrencilerimize öğrenimleri süresince de kendi programlarına yönelik ingilizce dersleri...
 2. Ülkelerin Başkentleri

  Ülkelerin Başkentleri

  coğrafi bilgi, önemli bilgiler, ülke başkentleri, ülkeler,hırvatistan,başkentleri,ülkelerin başkentleri neresidir,fransanın başkentleri işte sizin için ülkelerinn başkentlerini araştırdım buldum meleklerimm :D:D 1. Afganistan: Kabil 2. Arnavutluk: Tiran 3. Cezayir: Cezayir 4. Andorra: Andorra la Vella 5. Angola: Luanda 6. Antigua ve Barbuda: St. John’s 7. Arjantin: Buenos Aires 8....
 3. Dünya başkentlerinden hangisi istanbul gibi yedi tepe üzerinde kurulmuştur

  Dünya başkentlerinden hangisi istanbul gibi yedi tepe üzerinde kurulmuştur

  ülkemizin en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul bildiğiniz gibi yedi tepe üzerine kurulmuştur. Acaba Dünya başkentlerinden hangisi istanbul gibi yedi tepe üzerinde kurulmuştur bilen var mı?
 4. Avusturya'nın Başkenti

  Avusturya'nın Başkenti

  Avusturya Başkenti Avusturya Başkenti Neresidir Batıda Liechtenstein ve İsviçre, güneyde İtalya ve Slovenya, doğuda Macaristan ve Slovakya, kuzeyde ise Almanya ve Çek Cumhuriyeti ile komşu olan Avusturya'nın başkentini biliyor musunuz melekler ? Avusturya Başkenti Viyana'dır. Viyana Avusturya'nın başkenti ve en büyük şehri, aynı zamanda ülkenin 9 eyaletinden yüzölçümü bakımından en...
 5. Kazakistan'ın Başkenti

  Kazakistan'ın Başkenti

  Kazakistanın Başkenti Kazakistanın Başkenti Neredir Bu yazımızda az önce sorulan bir sorunun cevabını veriyoruz melekler :) Kazakistan'ın başkenti neresi diye soru soran misafirimize hemen söyleyelim, Kazakistan'ın başkenti Astana'dır :) Kazakistan dünyanın en büyük yüz ölçümüne sahip dokuzuncu ülkesidir. Kazakistan’ın on altı milyon nüfusu vardır. Kazakistan’ın başkenti ASTANA dır....

Sayfayı Paylaş