Başkent'te film festivali rüzgarı

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Başkent'te film festivali rüzgarı
Başkentlilerin sinemaya doyacağı 20. Ankara Uluslararası Film Festivali başladı.

Dünya Kitle İletişimi Vakfınca düzenlenen ve 10 gün sürecek festivalin açılışı, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih, Coğrafya Fakültesi Farabi Salonunda yapıldı.

Çok sayıda sanatçı ve sanatseverin katıldığı gecede sunuculuğu oyuncu Ruhi Sarı ve Janset üstlendi.

Festivalin açılış konuşmasını birlikte yapan Festival Başkanı Can Özgün ve Vakıf Başkanı İnci Demirkol, Ankara'da fazla sayıda festival olmadığını belirterek, bu festivalin Başkente ışık tutmasını istediklerini söyledi.

Film gösterimlerine ev sahipliği yapacak Kızılay Büyülü Fener Sineması ve Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi arasındaki güzergahta ''Sanat Sokağı'' etkinliklerinin düzenleneceğini dile getiren başkanlar, bu çalışmalarla ''festival ışığını'' sokağa taşımayı ve Ankaralı'nın festivali tam anlamıyla yaşamasını sağlamayı amaçladıklarını dile getirdi.

Açılış konuşmasının ardından festivalin ''Onur Ödülleri'' verildi. ''Sanat Çınarı'' ödülünü alan Muammer Sun, sahneye çıkmadan önce Sevda Cenap And Vakfının Akyurt çocuk korosu salona girip, bazı davetlilerin ve tiyatro sanatçılarının elini tutarak şarkı söyledi. Daha sonra çocuklarla sahneye çıkan Sun, ödülünü Prof. Dr. Oğuz Onaran'ın elinden aldı.

Fotoğraf sanatçısı İbrahim Demirel, ''Kitle İletişim Ödülü''ne değer bulunan ODTÜ GİSAM adına ödülü ODTÜ Rektör Danışmanı Belgin Ayvaşık'a takdim etti.

KOPER'E EMEK ÖDÜLÜ

''Aziz Nesin Emek Ödülü''nü alan Macit Koper'e de ödülünü eski Kültür Bakanı Talat Halman sundu.

Festivale katkıda bulunan kişi ve kurumlara da ödül verilen gecede, festivalin Ankara'ya kazandırılmasında büyük emeği geçen Mahmut Tali Öngören de anıldı.

ÖDÜLLER 22 MART'TA

Festival kapsamında, ''Ulusal Uzun Film'' dalında 10, ''Ulusal Kısa Film'' dalında 40, ''Ulusal Belgesel Film'' dalında da 25 film yarışacak. Ödüller, 22 Martta yapılacak festival kapanış töreninde sahiplerini bulacak.

Dünyanın en renkli göçebe topluluklarından biri olan Romanlara dair filmlerin izleneceği festivalde, ''Bir Usta İki Film'' bölümünün konuğu, Polonya sinemasının yaşayan en önemli yönetmenlerinden biri kabul edilen Krzysztof Zanussi olacak. ''Toplu Gösterim'' bölümünde ise yönetmen Jan Hrebejk'in filmleri Başkentlilerle buluşacak.
 
Üst