Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Başkent'te film festivali rüzgarı

  Konu, 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Başkentlilerin sinemaya doyacağı 20. Ankara Uluslararası Film Festivali başladı.
  Dünya Kitle İletişimi Vakfınca düzenlenen ve 10 gün sürecek festivalin açılışı, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih, Coğrafya Fakültesi Farabi Salonunda yapıldı.

  Çok sayıda sanatçı ve sanatseverin katıldığı gecede sunuculuğu oyuncu Ruhi Sarı ve Janset üstlendi.

  Festivalin açılış konuşmasını birlikte yapan Festival Başkanı Can Özgün ve Vakıf Başkanı İnci Demirkol, Ankara'da fazla sayıda festival olmadığını belirterek, bu festivalin Başkente ışık tutmasını istediklerini söyledi.

  Film gösterimlerine ev sahipliği yapacak Kızılay Büyülü Fener Sineması ve Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi arasındaki güzergahta ''Sanat Sokağı'' etkinliklerinin düzenleneceğini dile getiren başkanlar, bu çalışmalarla ''festival ışığını'' sokağa taşımayı ve Ankaralı'nın festivali tam anlamıyla yaşamasını sağlamayı amaçladıklarını dile getirdi.

  Açılış konuşmasının ardından festivalin ''Onur Ödülleri'' verildi. ''Sanat Çınarı'' ödülünü alan Muammer Sun, sahneye çıkmadan önce Sevda Cenap And Vakfının Akyurt çocuk korosu salona girip, bazı davetlilerin ve tiyatro sanatçılarının elini tutarak şarkı söyledi. Daha sonra çocuklarla sahneye çıkan Sun, ödülünü Prof. Dr. Oğuz Onaran'ın elinden aldı.

  Fotoğraf sanatçısı İbrahim Demirel, ''Kitle İletişim Ödülü''ne değer bulunan ODTÜ GİSAM adına ödülü ODTÜ Rektör Danışmanı Belgin Ayvaşık'a takdim etti.

  KOPER'E EMEK ÖDÜLÜ

  ''Aziz Nesin Emek Ödülü''nü alan Macit Koper'e de ödülünü eski Kültür Bakanı Talat Halman sundu.

  Festivale katkıda bulunan kişi ve kurumlara da ödül verilen gecede, festivalin Ankara'ya kazandırılmasında büyük emeği geçen Mahmut Tali Öngören de anıldı.

  ÖDÜLLER 22 MART'TA

  Festival kapsamında, ''Ulusal Uzun Film'' dalında 10, ''Ulusal Kısa Film'' dalında 40, ''Ulusal Belgesel Film'' dalında da 25 film yarışacak. Ödüller, 22 Martta yapılacak festival kapanış töreninde sahiplerini bulacak.

  Dünyanın en renkli göçebe topluluklarından biri olan Romanlara dair filmlerin izleneceği festivalde, ''Bir Usta İki Film'' bölümünün konuğu, Polonya sinemasının yaşayan en önemli yönetmenlerinden biri kabul edilen Krzysztof Zanussi olacak. ''Toplu Gösterim'' bölümünde ise yönetmen Jan Hrebejk'in filmleri Başkentlilerle buluşacak.


   
Başkent'te film festivali rüzgarı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Venedik Film Festivali

  Venedik Film Festivali

  64. Uluslararası Venedik Film Festivali, Keira Knightley ve James McAvoy'un başrollerinde oynadığı, Ian McEwan'ın en çok satanlar listesine giren kitabından uyarlanan “Atonement” (Kefaret) filmiyle başladı. Festivalde Altın Ayı ödülü için 23 film yarışıyor. Bu yılki festivalde daha çok genç yönetmenlere şans tanınıyor. Yönetmenlerden 7'sinin ilk, 6'sının da ikinci filmi olduğu belirtildi....
 2. Berlin Film Festivali başladı

  Berlin Film Festivali başladı

  Almanya'nın başkentinde düzenlenen 59. Uluslararası Berlin Film Festivali 15 Şubat'a kadar sürecek. Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen 59. Uluslararası Berlin Film Festivali ''Berlinale'', yönetmenliğini Tom Tykwer yaptığı ''The International'' adlı filmin gösterimiyle başladı. Festivalin açılışında yapılan gala öncesinde, sinema, sanat ve siyaset alanlarında isim yapmış çok...
 3. Bağımsız Filmler Festivali başladı

  Bağımsız Filmler Festivali başladı

  '8. !F İstanbul Bağımsız Filmler Festivali' 22 Şubat'a kadar sürecek. ''8. !F İstanbul AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali''nin açılış galası, Beyoğlu Emek Sineması'nda yapıldı. Kokteylle başlayan galada festivalin ilk filmi olarak ''Man on Wire''ın (Teldeki Adam) gösterimi gerçekleştirildi. Küresel ısınma, ekonomik kriz ve artan toplumsal şiddet tehdidi altındaki dünyada renkli ve...
 4. Tataristan'da Türk film festivali

  Tataristan'da Türk film festivali

  5 ve 6 Mart günleri gerçekleştirilecek festivalde birçok Türk filmi izleyiciyle buluşacak. Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'da 5-6 Mart günleri Türk film festivali düzenlenecek. Tatarinform ajansının haberine göre, festivale katılacak Türk heyeti 4 Martta Kazan'a gelecek. Festivalde, çeşitli uluslararası festival ve gösterimlere katılmış "Karpuz...
 5. Cannes Film Festivali Başladı

  Cannes Film Festivali Başladı

  cannes film festivali 2013 66. cannes film festivali Sevgili melekler, dünyaca ünlü Uluslararası Cannes Film Festivali bugün başladı. Bu yıl 66.sı düzenlenen Cannes Film Festivali için dünyaca ünlü isimler Fransa'ya akın etti. Fransa’nın güneyinde bulunan Cannes kentinde düzenlenen uluslararası film festivalinin en büyük ödülü, Altın Palmiye’dir. Türkiye’de şimdiye kadar sadece Yılmaz Güney...

Sayfayı Paylaş