Baskın Irk Köpekler

pinar okul

Üye
Üye
Baskın Irk Köpekler
Köpekler birçok anlamda insanların en yakın dostudur. Gerek sadakatleri ile gerek bağlılıkları, koruma içgüdüleri ile gerek oyuncu yapılarıyla bizlerin sevgisini kazanmıştır bu sevimli patiler. Ancak yanlış tercihler, yanlış eğitimler ve en önemlisi farklı amaçlar taşıyan insanların eline geçtiği zaman tamamen bir canavara dönüşebiliyorlar. Tüm bu olumsuzlukların önüne geçebilmek için en önemli konu köpek ırkları ve özellikleri konusunda bilgi sahibi olunmasıdır. Bir heves uğruna bu canlıları sahiplenip daha sonra pişman olup onları kaderlerine terk etmek hiç doğru değildir.


Eğer ilk kez köpek besleyeceksek belirttiğim gibi ilk olarak ırk konusuna dikkat etmek gerekir. Çünkü tecrübeli değilsek baskın veya dominant ırk olarak adlandırılan köpek cinsleri sahibiyle liderlik mücadelesine girer ve bu cins köpekleri disipline etmek oldukça zordur. Eğer köpeğimize liderin kim olduğunu anlatamıyorsak oldukça kötü senaryolar bizi bekliyor demektir. Baskın ırk köpekler genelde güçlü yapılarıyla dikkat çekerler, keskin dişlere sahiptirler, çeneleri kuvvetlidir ve ısırdığı bölgeye kuvvetli bir basınç uygulayarak hasar verebilirler. Eğer bu güçlü yapıları kontrol altına alamazsanız dışarıdaki hayvanlara veya insanlara saldırabilirler. Baskın ırka ait köpek cinslerine; Rottweiler, Dogo Argentino, Doberman, Pitbull, Cane Corso, Staffordshire Terrier, Bandogge Mastiff gibi köpek cinslerini örnek verebiliriz.dogo.jpg
dobermann.jpgBu köpek cinslerinin hemen hepsi evlerimizde olduğu gibi bahçemizde de sağlıklı bir şekilde beslenebilir. Ama liderlik konusunu çözemediğimiz sürece evde saldırganlıklar oldukça tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Buradaki en önemli konu köpeğe verilecek eğitimdir. Evdeki sınıfsal sırasını köpeğe iyi aktarmak gerekir. Köpeği mutlaka insanlarla veya başka köpekler ile yavruyken sosyalleştirmek de oldukça önemlidir. Tüm bunları yaparken eğer ilk deneyiminiz ise mutlaka profesyonel bir eğitimciden yardım alınmalıdır.


385059.jpgİşin özüne gelecek olursak sadece görünümüne, asilliğine, duruşuna aldanıp bu cins köpekleri bilinçsizce sahiplenmek bizlere ve bu hayvanlara oldukça zarar verir ve aslında karşılıklı mağduriyet oluşur. Bunu engellemek çok basittir. Eğer bu hayvanları seviyorsak beslemek için acele etmemek gerekir ikinci hatta beklide üçüncü köpeğiniz bu baskın ırklardan biri olabilir sonuçta hepsinin dostluğu bizim için aynıdır.dogs.jpg
 

ErEn84

Forum Okuru
Evet, bence de ilk köpeklerimizin kesinlikle bu cins ırklar olmaması gerekiyor. Kendimize güvenip sorumluluk alıp bu işi yapmamız gerekiyor. Eğer korunması gereken bir bahçemiz yoksa veya bir avcı değilsek eğitimi daha kolay köpekler tercih etmeliyiz. Sonuçta böyle güçlü köpekleri tutmak veya çekiştirmekte oldukça zordur bu hem köpeğe hem de bize eziyet. Evimizde besleyeceksek bize oyuncu yapılarıyla dostlu yapabilecek birçok köpek mevcut. Bence köpek beslemede amaçta çok önemli bir konu. En başta ne amaçla besleyeceğim sorusunu sormamız gerekiyor.

Sonuçta bu hayvanlarında birer canlı olduğunu unutmamalıyız yazı bir uyarı niteliğinden çok bilinçlendirme amaçlı olduğunu düşünüyorum ve son derece dikkat edilmesi konusunda da hem fikirim.
 
Üst