1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Basura Yol Açabilecek Diğer Nedenler

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Basur hastalarının başlıca şikayetlerinden biri de, özellikle büyük tuvalet sırasında, şişen damarların tahribi nedeniyle yaşanan kanamalardır. Kanamaların az ya da çokluğu değişebilir. Kişiler basur olduklarını çoğu kez, ağrı dışında tuvalet temizliği sırasında ele gelen basur memelerinden ve tuvalet kağıdına geçen kandan anlarlar. Bir başka belirti de anüs bölgesinde kaşıntı ve tahriştir. Anüsün içinde ve çevresinde (dış) olmak üzere iki tip hemoroid vardır. Bunların arasında ‘iç hemoroid’ daha yaygın görülen türdür.
  Basurun (Hemoroidin) Başlıca Nedenleri

  Aşırı kilolu olmak, obezite: Vücut ağırlığı, normal kabul edilen sınırların çok üzerine çıktığında makata yakın olan bölgedeki damarlar üzerindeki basınç da artar. Bu durum basura kapı açılması demektir. Ayrıca kilolu kişilerin çoğu kez düzensiz veya sağlıksız beslendiği görülür. Beslenmeleri yeterince sebze ve lifli yiyecek içermiyordur. Bu da sık sık kabız olmak ve yine basura zemin hazırlanması demektir. Kabızlığı ve dolayısıyla basuru önlemek için bol sebze ve meyve yenmeli, bol bol da su içilmelidir.özellikle de lifli yiyeceklerin az tüketilmesine ya da yeterince sıvı alınmamasına bağlı olarak ortaya çıkar. Beslenme dışında bazı ilaçların yan etkisi de kabızlık olabilir. Kabızlık tuvalette ıkınmayı beraberinde getirir. Tuvalet esnasında ıkınmak, rektum ve anüs bölgesindeki damarlara basınç uygulanması anlamını taşır.

  Büyük tuvalet sırasında ıkınmak: kronik kabızlık maddesinde anlatılan ve ıkınma nedeniyle damarlarda oluşan basıncın artması, ıkınmanın neden zararlı olduğunu açıklar. Tuvalete çıkıldığında ıkınma ihtiyacı zaten en çok kabızlık yüzünden ortaya çıkar. Kabızlığı engellemek ıkınmayı da engelleyecektir.

  < Konu Resmi..>  Kronik ishal: yani sık sık ishal olmak anüs bölgesinin tahrişi anlamına gelir. Kabızlık kadar ishal de basura yol açar ve basur olduktan sonra ishalin devam etmesi, basur kanamasının artması anlamına gelir. Bir kişi tuvalete çıkma ihtiyacı duyduğunda, vücut sindirim sistemini çalıştırmak için bölgeye daha çok kan pompalanmasını sağlar ve bu da, damarlardaki kan miktarının artması demektir. Böylece anüs bölgesindeki en ufak bir çatlak bile kanamanın şiddetli olmasına neden olabilir.

  Sık sık ağır kaldırıyor olmak: Normal şartlarda hiç kimseye ağır yük kaldırması tavsiye edilmez. Basur dışında ağır kaldırmak bel sorunları gibi başka problemlere de yol açar. Ancak mesleği gereği sık sık ağır yük kaldıran kişiler risk altındadır. Ağır kaldırırken mümkün olduğunca yükü hafifleterek kaldırmak, vücutta doğru kaslara yük bindirmeye çalışmak gibi tedbirler alınmalıdır.

  Hamilelik: pelvik damarlar üzerindeki basıncın artması nedeniyle bu damarlar şişer ve basura neden olur. Hamilelik esnasında uzun süreler boyu oturmanın ya da kabızlığın da etkisi olabilir. Genellikle hemoroide hamileliğin 28. haftasından itibaren rastlanır ancak çoğu kez doğumdan sonra, hamileliğin sonlanmasıyla hemoroidler de kaybolur. Hemoroide karşı hamilelere karbonat ile ılık duş almaları tavsiye edilir.

  50 yaşı geçmiş olmak: yaşlandıkça vücudun dokuları da zayıflar ve basur olma riski de yükselir. 50 yaşın üzerindeki kişilerde basura rastlanması normal kabul edilir.

  Ailesinde basur hastaları olan kişilerin basura yatkınlığı daha fazladır, bu durum örneğin ailede kan damarlarının daha zayıf olmasıyla açıklanabilir.

  Gün içinde işi, mesleği gereği uzun süre oturan kişilerin basura yakalanma ihtimali daha yüksektir. Tıpkı bir bankada olduğu gibi, uzun saatler yerinden kalkmadan iş yapan masa başı çalışanları risk altındadır.

  Tuvalette uzun süre oturmak: masa başı dışında uzun süre boyunca oturmanın risk yarattığı yerlerden biri de tuvalettir. Pek çok kişi tuvalete çıkarken eline bir gazete ya da dergi alır ve bu şekilde klozette oturma süresini uzatmış olur. Şimdilerde telefon ya da elektronik tabletler de farkında olmadan, gereğinden uzun süre tuvalette oturmaya neden olmaktadır. Bu alışkanlıklardan vazgeçmek ve tuvalet ihtiyacı giderildikten hemen sonra klozetten kalkmak gerekir.

  Ters ilişki: Ters (anal) ilişki sırasında anüsü çevreleyen hassas dokular zarar görebilir ve ayrıca bu bölgedeki damarlara da bir baskı olur. Bu baskı hem iç hem de dış hemoroide neden olabilir.

  Basura Yol Açabilecek Diğer Nedenler

  Sık sık bisiklet, motosiklet ya da at binmek
  Vücut geliştirme sporu
  Alkol alışkanlığı
  Acı ve baharatlı yiyecekler tüketme alışkanlığı
  Şiddetli bir biçimde uzun süre öksürmek
  Bağırsaklarda oluşan tümörler
  Basura Karşı Evde Uygulanabilecek Tedaviler

  Basura karşı uygulanabilecek çeşitli ev tedavileri ile hafif şiddetteki ağrıyı, şişme ve hemoroid iltihabı rahatlatılabilir. Çoğu kez bu uygulamalar tedavi için yeterli olur da.

  Eczanelerde bulabileceğiniz hemoroid kremlerinden faydalanabilirsiniz. Krem dışında fitil ya da ped gibi hemoroid için satılan çeşitli ürünler de sıkıntılarınızı azaltmakta yardımcı olur.
  Düzenli olarak küveti ılık suyla doldurarak içine girmek faydalı olur. Banyoda küvet varsa, ılık suda 10 – 15 dakika oturmak iyi gelir.
  Anal bölgeyi temiz tutmak önemlidir. Her gün duş alarak, ılık suyla nazik bir şekilde bu bölgeyi temizlemek işe yarayacaktır. Bu bölgeyi temizlerken sabun gerekli değildir hatta sabun kullanmak sorunu daha da şiddetlendirebilir. Alkol bazlı ve parfümlü ürünler kullanmaktan da kaçının. Banyodan sonra havlu yerine saç kurutma makinesi ile bölgeyi kurulayın.
  Kuru tuvalet kağıdı kullanmaktan kaçının. Tuvalete çıktıktan sonra anal bölgeyi temizlemek için nemli peçeteler ya da alkol veya parfüm içermeyen yumuşak, ıslak mendiller kullanın.
  Soğuk kompres uygulaması rahatlık verecektir. Şişmeyi dindirmek için anüs üzerine buz paketleri ile soğuk kompres uygulayabilirsiniz.
  Ağrıya karşı aspirin veya ağrı kesici kullanabilirsiniz.
  Beslenmenize dikkat edin. Acılı, baharatlı ve asitli yiyeceklerden, hazır gıdalardan ve kabızlığa neden olabilecek gıdalardan uzak durun. Bol bol su içmeyi unutmayın.
  Bu tedavi yöntemleri ile genellikle bir hafta içerisinde şikayetler diner. Ancak evde uyguladığınız yöntemlere rağmen ağrı ve kanama aynı şekilde veya şiddetlenerek devam ediyorsa mutlaka doktorunuza görünün.
   
Basura Yol Açabilecek Diğer Nedenler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hemeroid basur, namı diğer bağsur tedavisi nasıl olur ?

  Hemeroid basur, namı diğer bağsur tedavisi nasıl olur ?

  hemeroid basur tedavisi nasıl olur hemoroid nasıl oluşur bağsur basur oluşur Hemoroid basur hastalığı ve tedavisi Hemoroidler anal kanalda yerleşmiş,anal kanalın içini örten tabakanın altındaki damarsal oluşumlardır. İki hemoroid tipi vardır. 1-Dış hemoroid:Anal kanalın dışındaki deri altındaki görülen şişmiş toplar damarlardır.Genellikle deri ile aynı renkte küçük bir şişlik şeklinde...
 2. Basur belirtileri ve tedavi yolları

  Basur belirtileri ve tedavi yolları

  Günümüzde basur hemen hemen herkeste var kimi açık açık söylesede kimi utandığından dolayı kendisinde basur olduğunu gizler nedense.Oysa ki sadece rahatsızlık olan basurdan utanmaya gerek duyulacak birşeyde yoktur.Önlem alınmadığı takdirde ilerde önemli bağırsak sorunlarına yol açan basurla ilgili sizlere çok önemli bilgiler vermek istiyorum Basur belirtileri ve tedavi yollarıyla ilgili herşey...
 3. Ağız Yaraları Nedenleri ve Tedavi Yolları

  Ağız Yaraları Nedenleri ve Tedavi Yolları

  ağız yaraları, ağız yaraları nasıl geçer, ağız yaraları nedenleri Ağız yaralarının nedenlerini farklı etkenlere bağlıyabiliriz. Her yaştan kişinin başına gelebilecek bu sağlık problemi kişiye zor anlar yaşattığı gibi, beslenmesinde de olumsuz etkilerde bulunur. Ağız yaralarının nedenleri ve tedavi yollarının yanısıra sizlere bitkisel önerileri sunuyoruz. Ağız yaraları farklı sebeplerden...
 4. Folik Asit Eksikliğinin Bebekte Yol Açabileceği Sorunlar

  Folik Asit Eksikliğinin Bebekte Yol Açabileceği Sorunlar

  folik asitin önemi, folik asit, folik asit eksikliği Sevgili melekler, gebe kaldıktan itibaren vücudun ihtiyaç ve gereksinimleri daha da artar. Bu ihtiyaç ve gereksinimlerin karşılanması için tüketilen gıdalar kimi zaman gereksiz kalabilir ve bu gibi durumlarda dışardan ilaç takviyesi yapılır. İşte gebelik planlamasının yapılmasının ardından başlanması gereken desteklerden biri folik...
 5. Basur boğulması nedir?

  Basur boğulması nedir?

  Basur boğulması iki durumu tarif etmektedir, biri tedavi için yapılırken diğeri basurun durum değiştirmesi farklı bir hal alması durumudur. Basurun boğularak tedavisi ; İç hemoroidler için yaygın şekilde kullanılan bir yöntemdir, bu iş için geliştirilmiş bir alet memeyi emerek içine çeker ve memenin dibine kan dolaşımını engelleyecek bir lastik halka koyar. Kan gidemeyen memeler günler içinde...

Sayfayı Paylaş