Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Batı tipi beslenme şeker hastası yapıyor

  Konu, 'Diabet Köşesi' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  şeker hastalarının yemesi gereken bitkiler Yüksek kolesterol, yağ ve kalori içeren gıdaların tüketildiği "Batı tipi" beslenme şeklinin, şeker hastalığının en önemli nedenleri arasında yer aldığı belirtildi.


  Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prf. Dr. Ahmet Kaya, yaptığı açıklamada, kalıtımsal ve çevresel etkenlerin birleşimiyle oluşan diyabetin, kan glikoz seviyesinin aşırı derecede yükselmesiyle ortaya çıkan metabolik bir bozukluk olduğunu söyledi.
  Görme bozukluğu, kısa süre içinde gözlenen kilo kayıpları, çok yemek yeme, çok su içme ve yorgunluğun, şeker hastalığının belirtileri arasında yer aldığını anlatan Kaya, bu hastalığın ilaçla tedavi edildiğini, ilerlemiş vakalarda insülin tedavisi uygulandığını vurguladı.
  Açlık şeker ölçümü 126 ve üzerinde olan kişinin şeker hastası olarak kabul edildiğini ifade eden Kaya, eskiden dünyada şeker hastalarının genel nüfusa oranı yüzde 6-7 düzeyindeyken, bu oranın son yıllarda yüzde 10’lar seviyesine ulaştığını kaydetti.
  Şeker hastalarının, bu hastalığın ilerlemesini durdurarak yaşamlarını normale yakın şekilde devam ettirebileceklerini ifade eden Kaya, "şeker hastalığında önemli olan, hastanın ilaç kullanımı, yeme içme ve günlük yapılması gereken hareketler gibi konularda eğitilmesidir. Bu hastalığın tedavisinde hasta eğitimi, her şeyin başında gelmektedir" dedi.
  Hastalığın nedenleri arasında, kalıtımsal özellikler yanında yanlış beslenme alışkanlarının da önemli rol oynadığını ifade eden Prof. Dr. Kaya, şunları kaydetti:
  "Yüksek kolesterol, yağ ve kalori içeren gıdaların tüketildiği ’Batı tipi’ beslenme şekli, şeker hastalığının en önemli nedenleri arasında yer alıyor. Türk toplumunda da giderek yaygınlaşan fast food türü yiyecekler, vücudun yağlanmasına, obeziteye yol açıyor. Obezite de şeker hastalığının ortaya çıkmasında önemli rol oynuyor. Sağlıksız beslenmeye hareketsiz yaşam tarzı da eklenince şeker hastalığı kaçınılmaz oluyor. Çünkü, spordan uzak hareketsiz yaşam tarzı, diyabete adeta davetiye çıkarmaktadır."
  Kaya, diyabet riskini azalmak için, rafine gıdalardan uzak durulması, Akdeniz mutfağına ağırlık verilmesi, meyve ve sebzenin bol miktarda tüketilmesive spor yapma alışkanlığı kazanılması gerektiğini vurguladı.
  -BİTKİYLE TEDAVİ YÖNTEMLERİNİ BİR KEZ DAHA DÜŞÜNÜN-
  Şeker hastalarının tedavi sürecinde en fazla yaptığı hatanın ise hekimin önerilerinden çok, kulaktan dolma bilgilerle hareket etmesi olduğunu anlatan Kaya, şöyle konuştu:
  "Pek çok şeker hastası, eşin dostun tavsiyesiyle çeşitli bitkileri kullanıyor. Dünyada bazı hastalıklara iyi geldiği söylenen 5 bine yakın bitki var. Bu bitkilerin yarısına yakını, insan sağlığı için tehlikelidir. Vücuda yararı veya zararı tam olarak bilinmeden bu ilaçları kullanmak büyük risk almak demektir. Bu otların yenmesi ya da kaynatılarak sularının gelişi güzel içilmesini, hasta, hayatıyla bile ödeyebilir. Şeker hastalığının tedavisi için modern tıbbın ürettiği ilaçlar vardır ve tedavi bu ilaçlarla yapılır."
   
Batı tipi beslenme şeker hastası yapıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 10 yıldır şeker hastasıymış

  10 yıldır şeker hastasıymış

  Medical Park Hastanesi'nin Açılışında Başbakan Erdoğan, İnternet Üzerinde Sağlık Bilgilerini İzleyebileceği Numaranın Olduğu Kartı Gazetecilere Gösterdi. Medical Park Hastanesi’nin açılışında Başbakan Erdoğan, internet üzerinde sağlık bilgilerini izleyebileceği numaranın olduğu kartı gazetecilere gösterdi. Teleobjektifle görüntülenen karttaki numaradan Başbakan’ın 1998’deki test sonuçlarına...
 2. şeker hastası ve hamilemisiniz?

  şeker hastası ve hamilemisiniz?

  Ancak burada dikkat edilecek husus diyabet uzmanı ve kadın doğum uzmanının iş birliği içinde çalışıp gerekli titizliği göstermeleridir.O zaman gebelikte ciddi bir sorunla karşılaşmak gibi bir durum söz konusu değildir. Anne adayı hamile kalmadan önce kan şekeri kontrol edilmeli ve normal değerlere çekilmeli.Gebelik ondan sonra planlanmalıdır.ayrıca anne adayı ideal bir kiloyla hamile...
 3. şeker hastasıyım hamileliğimi etkilermi?

  şeker hastasıyım hamileliğimi etkilermi?

  Tüm gebelere gebeliğin belli haftalarında gestasyonel diabet taraması yapılır. Özellikle 35 yaş üstü, kilosu fazla olanlar ve ailede diabet hikayesi olanlara daha erken ve daha sık test yapılır. Gestasyonel diabet; gebelik sırasında salgılanan bir takım hormonların etkisiyle ortaya çıkan vücudun şekerle ilgili...
 4. Batı tipi beslenme reflüyü tetikliyor

  Batı tipi beslenme reflüyü tetikliyor

  ABD’de yapılan araştırmaya göre her 4 kişiden biri reflüden yakınıyor. Türkiye’de de yaklaşık 750 bin kişinin reflü nedeni ile ilaç kullandığı tahmin ediliyor. Dünyada en sık görülen ve görülme sıklığı her geçen gün artan reflü, tedavi edilmezse ölümle sonuçlanabilen bir hastalık. Kelime anlamı “geri kaçış olan” reflü, sindirim enzimleri içeren mide sıvısının yukarı doğru yemek borusuna...
 5. öss kalp hastası yapıyor!!!

  öss kalp hastası yapıyor!!!

  Hayatlarını sınava bağlayan 15-20 yaşındaki gençler 50’li yaşlarda kalp hastası olma riski ile karşı karşıya. Günümüzde çocuklar 3 yaşından itibaren ana okulunda sınavla tanışıyor ve hayatları boyunca pek çok sınava tabi tutuluyorlar. Bu sınavların yarattığı stres giderek kronik hal alıyor. Özellikle çocuğun hayatında bir dönüm noktası olarak görülen ve sanki geleceğinin bağlı olduğu bir...

Sayfayı Paylaş