Batık tırnağın bakımı ve tedavisi

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Batık tırnağın bakımı ve tedavisi
Tırnak batması çocuk, genç, yaşlı herkesin yaşayabileceği bir tırnak problemidir. Yürümeyi, ayakkabı giymeyi yani kısaca günlük hayatı zorlaştıran bir sorundur.

Tırnaklar tırnak kökünde bulunan matrix adı verilen bölgede oluşturulur. Bazen tırnağın uç kısımları kıvrılarak yan taraftan deriye batar bazen de tırnak yatağına komple batarak o bölgede enfeksiyon oluşturur. Ağrı ve şişme gelişen tırnakta ayakkabı giymek ızdırap olur.6.jpgTırnak Batığınını Oluşum Sebepleri
- Yanlış tırnak kesimi
- Tırnak mantarı enfeksiyonu (onikomikoz)
- Aşırı kilo
- Genetik yatkınlık
Batık Tırnak Tedavi Yöntemleri
- 3TO Tel Sistemi
- B/S Bant Uygulaması

Aynı diş teli gibi çengelli yapıya sahip teller batığın şekli ve yerine göre uzman tarafından uçları kıvırarak tırnak deformitelerini düzeltmek amaçlı kullanılır.

Bu sistemle yatağı bozulup yanlardan et içine gömülü olan tırnak iki taraftan titanyum tellerle askıya alınıp ortadan sıkıştırılarak yukarı duğru kaldırılır. Tırnağın batık yuvasından kurtulup düz bir şekilde uzaması sağlanır.

3TO uygulamsının hemen ardından hasta ayakkabısını giyer ve günlük yaşantısına devam eder.

Ameliyata gerek kalmadan kullanılan bu yöntemle hasta belli periyotlarla kontrole gelir ve telin takıldığı yer değiştirilir.

B/S Bant Sistemi, görsel olarak da yaz günleri açık terlik ve ayakkabılarda varlığının dışarıdan belli olmaması, oje uygulamasına uygun olması, batık problemi olup da tedaviden korkan çocuklar ve diyabet hastalarının batık tedavisinde enfeksiyon oluşmaması gibi nedenlerle tercih ediliyor.

Batık tırnakta kullanılan B/S Bant Sistemi, uygulamadan önce tırnak yüzeyi freze ucuyla hazır hale getirilir. Özel solüsyonlarla temizlenir. Değişik boyutlarda olan bantlar kişinin tırnak boyutuna göre seçilir ve yatay bir şekilde tırnağa özel bir teknikle yapıştırılır. Kanca olmuş tırnakların batan kısımları yan kenarlardan yavaş yavaş açılmaya başlayarak iyileşme gözlenir. Belli periyotlarla bantın değişimi yapılmalıdır.
kaynak:mayaestetik.com
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba,

Tırnağınızın rengi sarı ise mantar olabilir . Sarı değil normal tırnak görünümlü kat kat soyulan şekilde ise mantar değildir. Tırnağınızın yapısı böyledir . Balsamın dermoskin kreminden alın. Nemlendirme ve onarma özelliği bulunan bu krem tırnağınızın görünümünü düzelticektir. Ama öncesi mutlaka dermatoloğa görün .Hekimin incelemesi ona göre bir tedavi uygulaması daha mantıklı olucaktır.
 
Üst