batıl inançların perde arkası

ÇİÇEĞİM

Yeni Üye
Üye
batıl inançların perde arkası
http://fotoanaliz.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=5628&p=1&rid=4369

spacer.gif
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]NİYE YATAĞIN SAF TARAFI [/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Hemen her kültürde ve ülkede yatağın sağ tarafında yatmanın veya sabah kalkmanın hayırlı olacağına ve o günün şanslı olacağına inanılır. Sağdan kalkılmalı ve sağ ayakla yere basılmalıdır yani ilk adım sağ ayakla atılmalıdır. [/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Bir yere girerken sağ ayakla adım atılarak girmek iyidir, uçağa binerken de... Hatta yanlışlıkla sol ayakla girilmişse geri dönerek, sağ ayakla tekrar girilir.[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Neden ? Yine Roma´dayız, Roma mitolojisinde ve halk arasındaki kült inançlarında sol tarafın Satanik yani kötü olduğu inancı vardı. Roma vatandaşları evlerine muhakkak sağ ayaklarıyla adım atarak girerlerdi.[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]İlginçtir işleri, sağlığı uzun zaman iyi giden insanlar, zor durumda olan evlere davet edilirler ve sağ ayaklarıyla içeri girmeleri istenirdi, böylece kaçan iyilik ve şans geri gelecekti. [/FONT]

Ce: batıl inançların perde arkası

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]AYNA KIRILIRDA UĞURSUZLUK GETİRİR [/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Yandınız! 7 yıl herşey çok kötü gidecektir ya da yakınlarınızdan birisi öte tarafa geçiş yapacaktır. Evde ayna kırıldığında hemen kırıklar evden uzaklaştırılmalı ve olabildiğince çabuk toprağa gömülmelidir.

Böylece kötülük geldiğinde ayna parçalarını evin dışında bulacağından, ev halkı paçayı kurtaracaktır.

Aynanın icat edilmediği bilinmediği çağlarda insanlar parlak yüzeylere, göllere, havuzlara bakarlar ve öte yandaki kendilerini hayretle izlerlerdi. Görüntülerinin dalgalanması veya titreşmesi kötüydü, felaket geliyor demekti.

Eski Mısır ve Yunan´da salt bu nedenle kırılmaz metal aynalar yapılıyordu, böylece öte yandaki görüntülerinin bozulmamasını garantiye alıyorlardı. Roma´da ise camcılık ileri olduğundan ayna kırılmaları tabii ki daha çoktu ve kırık aynaların kötü talihin işareti olduğu kabul gördü
[/FONT]

Ce: batıl inançların perde arkası

Enteresan :)

Ben de hep sağ ayakla giderim... Anneannemden geçti valla, uyara uyara bu hale getirdi :)

Geri