1. ışılsu

  ışılsu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2009
  Mesajlar:
  1.090
  Beğenilen Mesajlar:
  26
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  *** HAYALLER ŞEHRİNDE***

  bayanlar gevşeme egzersizi önerisi

  Konu, 'Kadınca' kısmında ışılsu tarafından paylaşıldı.

  Rahat edeceğiniz ve kimsenin sizi rahatsız edemeyeceği konforlu bir koltuğa oturun. Gözlerinizi kapatıp tüm dikkatinizi toplarken uzuvlarınızı kasıp daha sonrada gevşetecek pozisyona girin.
  Ellerinizi sımsıkı yumruk yapıp yaklaşık olarak üç saniye sıkın, daha sonra gevşetin ve bu gevşemeyi beş saniye sürdürdükten sonra tekrardan ellerinizi sımsıkı yumruk yapıp yaklaşık olarak üç saniye sıkın, daha sonra tekrardan beş saniye kadar gevşetin.
  Daha sonra yukarı çıkarak kollarınızı gerin. Adeta önünüzde bir duvar olduğunu farzederek avuç içleriniz duvara değermiş gibi kollarınızı ileri doğru uzatıp kasın, bir yay gibi gerilen kollarınızı yaklaşık üç saniye kadar sonra gevşetmek için kucağınıza bırakın.
  Beş saniye kadar dinlendirdikten sonra tekrar avuç içleriniz duvara değermiş gibi kollarınızı ileri doğru uzatıp kollarınızı kasın ve tekrar gevşetip dinlendirin.
  Sıra omuzlarınıza geldiğinde kafanızı hiç kımıldatmadan omuzlarınızı yukarı doğru kaldırın, kulaklarınıza değdirecekmiş gibi yaklaşık üç saniye kadar kasın. Omuzlarınızı aşağıya yavaşça düşürerek kaslarınızı gevşetin. Beş saniye dinlendirdikten sonra kafanızı hiç kımıldatmadan omuzlarınızı tekrardan kulaklarınıza değdirecekmiş gibi yukarı doğru kaldırın ve yaklaşık üç saniye kadar kasın. Omuzlarınızı aşağıya yavaşça düşürerek kaslarınızı gevşetin. Beş saniye omuz kaslarınızı rahatlattıktan sonra yüzünüze ve kafanıza geçin:
  Alnınızı kasın; kaşlarınızı saçlarınıza doğru kaldırıp alnınızı kasın veya kaşlarınızı çatın. Üç saniye kadar kastıktan sonra gevşetin, alnınızın her noktasının gevşediğini düşünün. Beş saniye gevşettikten sonra tekrardan alnınızı kasın üç saniye kadar kasılı tuttuktan sonra yine yavaşça gevşetin.
  Gözlerinizi sımsıkı yumun ve göz kapaklarınızı kasın yaklaşık üç saniye kadar kastıktan sonra yavaş yavaş gevşeterek beş saniye kadar gevşek pozizyonda bıraktıktan sonra tekrardan kasıp aynı işlemi gerçekleştirin
  Dudaklarınıza gelin dudaklarınızı sımsıkı bir biçimde birbirine bastırın ve üç saniye kadar gerginleştirdikten sonra yavaşça gevşetin beş saniye kadar gevşek pozizyonda bırakarak rahatlatın. Tekrardan dudaklarınızı sımsıkı bir biçimde birbirine bastırın ve üç saniye kadar gerginleştirdikten sonra yavaşça gevşetin beş saniye kadar dinlendirin.
  Daha sonra çenenize geçin tüm dikkatinizi çenenizde toplayarak dişlerinizi sımsıkı birbirine bastırın üç saniye kadar gergin tutarak yavaşça gevşetin ve beş saniye kadar iyice gevşetin. Tekrardan dişlerinizi sımsıkı birbirine bastırın üç saniye kadar gergin tutarak yavaşça gevşetin ve beş saniye kadar iyice gevşetin.
  Şimdi de boynunuza geçin; başınızı öne doğru eğerek çenenizi göğsünüze bastırarak boynunuzu gerin üç saniye kadar gergin tutarak başınızı yavaşça kaldırın. Boyun kaslarınızı yavaşça beş saniye kadar iyice gevşettikten sonra tekrardan başınızı öne doğru eğerek çenenizi göğsünüze bastırarak boynunuzu gerin üç saniye kadar gergin tutarak başınızı yavaşça kaldırın. Boyun kaslarınızı yavaşça beş saniye kadar iyice gevşettikten sonra karın kaslarınıza geçin.
  Karın kaslarınızı sanki birisi karnınıza yumruk atıyormuş gibi gerili tutun. Üç saniye sonra kaslarınızı yavaşça gevşetin ve beş saniye kadar daha da rahatlatın. Ardından karın kaslarınızı tekrardan kasın ve yavaşça beş saniye kadar gevşetin.
  Sıra bacak kaslarınıza geldi ayaklarınızı ileriye doğru uzatıp her iki bacağınızı yukarı kaldırın. Böylece bacak kaslarınız gerilecektir. Üç saniye kadar bacaklarınız gerilmiş vaziyette durduktan sonra yavaşça indirerek bacaklarınızı rahatlatın ve beş saniye kadar iyice gevşetin. Tekrardan bacaklarınızı ileriye doğru uzatıp bacaklarınızı kaldırın üç saniye kadar gerili tuttuktan sonra beş saniye kadar yavaşça indirerek gevşetin.
  Vücudunuzun kaslarını gerip, gevşeterek gevşemenin ne olduğunu anlayana kadar haftalarca bu işleme devam edin. Birkaç hafta düzenli olarak günde birkaç kez yaptığınız bu egzersizi iyi öğrendikten sonra bu egzersizi sadece kaslarınızın gevşediğini düşünerek yapın.
  Yukarıdan aşağıya doğru olmak şartıyla: parmaklarınızdan başlayarak aklınızdan kendi kendinize parmaklarınızın gevşediğini düşünün. Sonrasında tekrardan parmaklarınızın daha da gevşediğini düşünün.
  Ve kollarınıza geçip, kollarınızın gevşediğini külçe gibi kucağınıza yığıldığını düşünün.
  Omuzlarınıza geçin ve omuzlarınızın gevşediğini düşünün. Hatta omuzlarınızın üstüne bir ağırlık konmuşçasına iyice çöküp kendini aşağıya bırakmış gibi iyice gevşediğini düşünün.
  • Yüzünüze geçip, yüzünüzün gevşediğini düşünün.
  • Yüzünüzün daha da gevşediğini düşünün.
  • Alın bölgesinin gevşediğini düşünün.
  • Alın bölgesinin daha da gevşediğini düşünün.
  • Göz kapaklarınıza geçin ve göz kapaklarınızın gevşediğini düşünün.
  • Göz kapaklarınızın daha da gevşediğini düşünün.
  • Çene bölgesine geçin. Çenenin ve çene kaslarının gevşediğini düşünün.
  • Çene kaslarınızın daha da gevşediğini düşünün.
  • Dudaklarınızın gevşediğini düşünün.
  • Dudak ve ağız kaslarınızın daha da gevşediğini düşünün.
  • Yüzünüzün ve kafanızın iyice gevşediğini düşünün.
  • Yüz ve kafa kaslarınızın daha da gevşediğini düşünün.
  • Karın bölgesine geçin ve karın kaslarınızın gevşediğini düşünün.
  • Karın kaslarınızın daha da gevşediğini düşünün.
  • Bacaklarınızın gevşediğini düşünün.
  • Bacak kaslarınızın daha da gevşediğini düşünün.
  • Ayaklarınıza geçin ve ayaklarınızın gevşediğini düşünün.
  • Ayaklarınızın daha da gevşediğini düşünün.
  Derin nefesler alın. Aldığınız derin nefesler sizi germeyecek ve sıkmayacak derinlikte olsun. Aldığınız her derin havayı içinize alırken yavaş ve bırakırken daha yavaş bırakın. Bu nefes egzersizini yaklaşık olarak, saymadan yedi sekiz kere alıp verin. Olduğunuz yerde biraz dinlendikten sonra yavaşça gözlerinizi açıp kalkın.

   
 2. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  teşekkürler tatlım
   
bayanlar gevşeme egzersizi önerisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gevşeme Çalışmaları

  Gevşeme Çalışmaları

  Gevşeme Çalışmaları Akciğerlerimizi üç bölüm halinde düşünebiliriz. Üst kısım, orta kısım ve alt kısım. Derin nefes bu üç kısmın ortaklaşa çalışması ile mümkün olur. Derin nefes önce akciğerin alt kısmının hava ile dolması ile başlar. Mide ve kaburgaların alt kısmı genişler, sonra orta kısım hava ile dolar. Yani göğüsler genişler ve en son olarak da omuzlar hafifçe kalkar. İnsanların pek çoğu...
 2. Ani Gevşeme Tekniği

  Ani Gevşeme Tekniği

  Adım 1: Açıklama Önce tüm bedeni şavasanada dinlendirelim. Şimdi kademesel olarak bedeni aşağıdan yukarıya doğru önce gerip daha sonra tamamen geveşeteceğiz Böylece tam gerfinlik ve tam gevşeme arasındaki farkı anlayacağız ve bedene olan hakimiyetimizi fark edeceğiz. Adım 2: Germe Duruş: Ayaklarını birleştir ve kollarını bedenine yaklaştır. Avuç içleri bacaklarına değsin. Ayak...
 3. Hızlı Gevşeme Tekniği

  Hızlı Gevşeme Tekniği

  Duruş: Şavasasa Adım 1: Açıklama Bu tekniği 3 adımda uygulayacağız. Birinci adımda göbeğimize ve karın kaslarımıza konsantre olarak tamamen fizik beden farkındalığı sağlayacağız. Daha sonra bu farkındalığı bozmadan genişleteceğiz ve hem göbeğimizi hem de nefesimizi hissedeceğiz. Daha sonra da hissederek nefes alıp vereceğiz. Adım 2: Fiziksel beden farkındalığı Rahat ve derin nefesler...
 4. Engellilere egzersiz önerisi

  Engellilere egzersiz önerisi

  Fırat Üniversitesi (FÜ) Beden Eğitim Spor Yüksekokulu (BESYO) Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Cengiz Aslan ve Yrd. Doç. Dr. Yüksel Savucu, zihinsel engelli bireylerde egzersizin etkilerini araştırıyor. Yrd. Doç. Dr. Savucu,İstanbul'da zihinsel engelli çocuklarla ilgili doktora çalışması yaptığını, Elazığ'a döndükten sonra bu konuyu kendi yöresinde zihinsel engelli bireyler üzerinde araştırıp,...
 5. Gevşeme egzersiziyle rahatlayın!

  Gevşeme egzersiziyle rahatlayın!

  . Uzman Fizyoterapist Osman Çoban; stresten daraldığınızda ve kalp atışlarınız artmaya başladığında, kendinizi rahatlatmak için gevşeme egzersizleri yapmanızı öneriyor. Çoban, bu tür egzersizlerin sinir sistemini uyararak stres hormonlarının salınımını azalttığını söylüyor. İşte günde üç kez uygulayabileceğiniz bir gevşeme egzersizi: * Önce kendinize rahat bir ortam seçin. Egzersiz...

Sayfayı Paylaş