Bayanlar için doğru giyinme rehberi

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Bayanlar için doğru giyinme rehberi
kilolu bayanlar nasıl giyinmeli geniş omuzlu bayanlar nasıl giyinmeli geniş omuzlu kadınlar minyon tipli kadınlar armut tipli
moda0144.jpg
Moda dergilerinin sayfalarını karıştırırken, bir yandan da güzel hayaller kurarsın. Beğendiğin kıyafetlere sahip olduğunu ve bunları giydiğin zaman o dergi sayfalarında yer alan güzel mankenlere benzeyeceğini hayal edersin. Sen sen ol, böyle bir hatayı sakın yapma!

Dergi sayfalarını, mağaza vitrinlerini süsleyen kıyafetler sana hiç yakışmayabilir. Kendi stilini yaratmadıkça, fotoğraflarını incelemeye doyamadığın o modellerden mucize beklememelisin. 25 yıldan beri moda dünyasında söz sahibi olan Michael Kors, doğru giyinmenin 8 kuralını Glamour Dergisinin okurları için sıraladı. Bu kuralları bir göz atmanda yarar var.

Rahat olmak önemli
Doğru giyinmenin birinci kuralı pahalı ve ünlü bir kadının giydiği kıyafetin benzerini seçmek değildir. Öncelikle uyman gereken birinci kural, o kıyafetin içinde kendini rahat hissetmendir. Bedenine uygun olmasına rağmen seni rahatsız eden özellikler varsa, o kıyafeti giymekten hemen vazgeçmelisin. Giydiğin elbisenin seni huzursuz eden özellikleri varsa, bunlara katlanmayı aklından bile geçirme! Seni rahatsız eden bir giyecekle asla şık ve zarif görünemezsin.

Gardıropta eleme
moda0144a.jpg
Yeni bir mevsime girerken gardırobundaki giyecekleri dikkatle gözden geçirmelisin. Kullanmak istemediklerini ve sana yakışmadığına inandığın kıyafetleri gardıroptan çıkarmalısın. Bu kıyafetleri yardım derneklerine ve ihtiyacı olan kimselere göndermek doğru olur. Gardırobunda fazlalık yapan giyeceklerden kurtulduktan sonra her gün kendine kıyafet seçmen kolaylaşacak, bunu sen de fark edeceksin. Her zaman severek giydiğin giyecekleri uzun uzun aramana gerek olmayacak. Üstelik telaşa kapılmadan rahat rahat giyecek seçebileceksin. Gardırobundaki fazlalıkları bir an önce yok etmende yarar var.

Kaliteli pahalı olmayabilir
Özenle hazırlanmış modeller için her zaman avuç dolusu para ödemen gerekmeyebilir. Bazen ucuza satılan giyecekler arasında da kaliteli olanlara rastlayabiliyoruz. Dürüst satıcılar, mallarının kalitesini fırsat bilip astronomik fiyatlarla göz boyamaktan kaçınırlar. Kaliteli ama pahalı olmayan giyecekler genellikle modası hiçbir zaman geçmeyen ürünlerdir. Bu nedenle pahalı bir giyeceğin üzerinde mükemmel görüneceğine kesin gözüyle bakmamalısın.

Büyük mağazalarda alışveriş
Büyük mağazalardan satın aldığın giyecekleri, evinde denedikten sonra beğenmezsen geri verebilirsin. Örneğin; çok pahalı bir kazak beğendin. Kazağı satın alıp evde değişik renkte etek ve pantolonlarla deneyebilirsin. Eğer kazağı pek çok giyecekle eşleştirebiliyorsan mesele yok. Ama çok pahalı bir kazağı sadece bir renk kıyafetle giymek ekonomik olmaz. Büyük mağazalar müşterilere geniş imkan tanırlar.

Ucuz elbiseye gösterişli aksesuar
Modası hiç geçmeyen giyecekler için avuç dolusu para harcamana gerek yok. Bu tür giyeceklerin ucuz örneklerini tercih edebilirsin. Fakat gösterişli bir kemer, şık bir kolye, dikkat çekici bir çanta bir anda tüm havanı değiştirebilir.

moda0144b.jpg
Terzinin önemi
Hazır giyim günümüz insanı için cankurtaran oldu. Yeni bir giyeceğe ihtiyacın olunca, hazır giyim mağazalarından birine gidip beğendiğini satın alabiliyorsun. Ancak vücuduna yakışan ve tam anlamıyla zevkine hitap eden giysiler için yapman gereken tek şey doğru terziyi bulmak!

Kuralsız yaşamayı öğren!
Giyimde katı kurallara harfi harfine uymak bazen sıkıcı olabilir. Kendini bir mahkum gibi hissetmekten acilen kurtulmalısın! Gardırobunun karşısına geçip; “Bunu beğenmezler, bu mevsime uymaz, buna uygun çantam yok" demekten vazgeç ve dilediğin gibi giyin. Sevdiğin giyeceklerin sana yakışacağından ve kimsenin bu davranışını yadırgamayacağından emin olabilirsin.

Çantanı doğru seç!
Çanta, kıyafeti tamamlayan en önemli aksesuarlardan biridir. O yüzden araştırarak, kendine uygun şık ve kullanışlı bir çanta seçmelisin.
moda0144c.jpg


Çanta alışverişini yaparken, ilk gördüğün çanta yerine mümkün olduğunca çok seçenek gördükten sonra karar vermelisin. Çantayı bir jean alıyor gibi deneyip; ayna karşısında nasıl göründüğüne bakmalısın. Alacağın çanta bir sonraki sezon demode olabileceği için trendy modellere bir sürü para yatırmana gerek yok. Seçeceğin çantanın fonksiyonel olmasına da dikkat etmelisin. Ayrıca üzerinde durulması gereken en önemli noktalardan bir diğeri de çantanın vücut ölçülerinle doğru orantılı olması...

Örneğin; büyük boy ve yumuşak deriden yapılan yuvarlak hatlı çantalar, ince ve uzun kişilerde güzel durur. Kısa ve minyon biriysen, dikdörtgen bir el çantası sana daha uygun olacaktır. Genel olarak şu kurala uyabilirsin; vücut şeklin ne kadar yuvarlak hatlıysa, çantanın şeklinin daha kalıplı olmasına özen göstermelisin. Çantanın boyunun da nasıl olduğu çok önemli. Eğer çantan basende bitiyorsa, basenini daha geniş gösterebilir. En çekici çanta boyu, genellikle belde biten çantalardır. Bu boydaki çanta, beli daha ince gösterir.

Minyon tipler küçük boy çantaları tercih etmeli
Minyon tipler için çantanın boyutu çok önemlidir. Minyon tipliysen senin için büyük boy çantanın uygun olmadığını söylemek lazım. Yeni sezonun modası dev boyutlar olsa da bu modaya çok özenmemen gerektiğini belirtelim. Büyük çantalar, vücudunla orantısız duracaktır. Çantanın ölçüleriyle boyunun ters orantılı olması gerekir; senin için en uygun çanta boyu, küçük olanlar. Üstelik yeni sezonda portföy tipi el çantaları çok moda. "Elimde çanta taşımaktan hoşlanmam" diyorsan, küçük boy omuzda biten çantaları da tercih edebilirsin. Bunların da farklı renk ve model seçenekleri var.

Büyük bedenler hobo tipi çantaları tercih etmeli
Senin vücut ölçün için en uygun çanta tipi, eni geniş olan 'hobo' tipi çantalar. Yani yumuşak deriden, büyük ve geniş olan heybe tipi çantalar. Bu tip modeller vücut ölçülerinle orantılı duracaktır. Uzak durman gereken çantalar ise küçük boyda olanlardır. Çünkü seni küçük çantalar daha da geniş gösterecektir. Ayrıca kola asılan uzun saplı çantalar da seni olduğundan daha geniş gösterir. Kullanacağın çantanın sapının da kısayla orta boy arasında olmasına özen göstermelisin. Ayrıca son olarak aynaya baktığında, çantan kıyafetine de uyuyorsa, doğru çanta seçmişsin demektir.

Yuvarlak hatlı kişiler kısa saplı çantaları tercih etmeli
Basenlerinle dikkat çekmek istemiyorsan, uzun saplı çantalardan kaçınmalısın. Elde taşınan, kısa saplı modeller senin için uygun olacaktır. Böylece vücudunun alt bölgesine dikkat çekmemiş olursun. Ayrıca hobo modeli yumuşak çantalar da senin ölçülerin için uygun. Uyman gereken en önemli kural, çok büyük ya da çok küçük boydaki çantalardan uzak durman gerektiği...

Renkli taytlar nasıl giyilir?
moda0144d.jpg
Evet çok ama biraz cesaret işi. Birbirinden canıl renkteki tatları nasıl giyeceğini öğrenmek için tıkla!

1- Eğer bacakların çok kalınsa mutlaka koyu renk tayt giy, açık renkler bacaklarını çok daha kalın gösterir.

2- Düz elbiselerin altına çizgili taytları giyebilirsin.

3- Tek parça kıyafet görünümü için üzerindekiyle taytını kombine et veya siyah elbise ile siyah botlarını giyerek uyumlu bir kombinasyon yarat.

4- Kırmızı taytını siyah etek ve siyah üstünle giy.

5- Florosan renkli taytını diğer kıyafetlerinle uydurmak zorunda değilsin. Sadece taytın yeterince idial

Bolero nasıl giyilir?
Boleronu hala ne şekilde giyeceğine karar vermediysen bu haberi okumalısın…

Romantik
moda0144e.jpg
Buluşma ve özel günle için özel kombinasyonlar gerekir. Sade bir boleronun altına etnik desenli olan uzun bir etek giyersen, iddialı bir kombinasyon yapmış olursun. İşlemeli siyah bir kemer ise belini ortaya çıkardığı gibi boleronu da gözler önüne serecektir. İçine straplez bodyleri öneriyoruz ama degajeni boş bırakma. Son dönemde çok moda olan uzun ve büyük taşlı kolyelerden tak. Bilezik ve sade bir çantayı da sakın ihmal etme. Topuklu ayakkabılarını da giydin mi gittiğin yerde gayet gözde olacağın kesin.

Sportif şıklık
Boleronun altına giyeceğin kolsuz, renkli bir body ve mini bir şort sana rahatlık sağlayacaktır. Kemer, boleroyu ortaya çıkartan bir öğe olduğundan vazgeçilmezdir, bu yüzden siyah bir kemer tak. Renkli bileklik kıyafetini canlandıracak hoş bir aksesuar olabilir. Elbetteki bu kombinasyon babetsiz olmaz. Minik omuz çantanı da sakın unutma!

Seksi
Yazın en keyifli yanı denizden sonra duş alıp, sahile ya da çarşı merkezine inmektir. Arkadaşlarına ne kadar cesur olduğunu göstermek istiyorsan boleronun içine büstiyer giy. Büstiyerin yoksa, uygun bir bikini üstü de aynı işleyi görecektir. Şık bir kot pantolon ve tabii ki kalın kemerlerle kombinasyon neredeyse tamam. Kot pantolonun üzerinde işlemeler olmasına dikkat et. İnce ama az topuklu, açık ayakkabılar ve uzun askılı bir çanta seni çok çekici yapacaktır., tabii biraz ışıltılı olmak kaydıyla! Bu yüzden ayakkabılarını seçerken taşlı olanlarından almalısın.

Eteğini vücuduna göre seç
moda0144f.jpg
Eğer hala vücut tipine uygun bir eteğin, nasıl olması gerektiğini kestiremiyorsan, önerilerimize kulak vermelisin!

1- Popon küçük, bacakların ince ve uzun: En şanslı gruptan sayılırsın. İstediğin tüm etek modellerini rahatlıkla deneyebilirsin. Ama sana ultra mini ve dar eteklerin daha çok yakışacağını hemen belirtelim. Fazla abartılı olacağını düşünüyorsan, evazesiz ve diz altı modeller de uygun bir seçim olabilir.

2- Bacakların hafif kalın, popon çıkık: Tıpkı Jennifer Lopez gibi yani! Bu durumda ultra mini etek giymesen iyi olur. Aksi taktirde eteğin çıkık popon yüzünden arkadan havaya kalkıp, çirkin bir görünüme neden olabilir. Dizin birkaç parmak üstünde ve evaze etekler senin için çok daha iyi!

3- Bacakların kısa, kalçan dar: Sen de istediği her eteği giyebilecek tiplerdensin ama diz altı etekler bacak boyunu olduğundan daha uzun gösterecektir. Özellikle topuklu çizmelerle!

4- Bacakların çok ince/ kalın: Her iki durum için de mini etek risk! Ama yine de giymek istiyorsan bazı hilelerle durumu kurtarabilirsin. Bacakları çok ince olanlar, fırfırlı etekler giyip, altına tozluk takarak daha dolgun bacaklara sahip olabilirler. Kalın bacaklılar ise mini etek giyeceklerse mutlaka koyu renk opak çorap ve topuklu çizme giymeliler. Tabii yine de en iyisi diz altında biten ve fazla iddialı olmayan basic etekler!

İnce görünmenin püf noktaları
moda0144g.jpg
Kıyafet hileleriyle daha zarif, daha ince, hatta daha uzun görünebilmek mümkün. Ama önemli olan doğru kombinasyonlar yapmak...

Kıyafet hileleriyle daha ince görünmen mümkün. Öncelikle duruşun çok önemli; dik durduğun zaman daha ince görünebilirsin. Kıyafetlere gelince, kullandığın renklere ve kumaşlara dikkat etmelisin. Koyu renkli, hafif ve yumuşak kumaşlar, seni daha ince gösterecektir. Kayık ve yuvarlak yakalı giysiler yerine V yakalı elbiseler ya da V yakalı dar bluzlar, üst bölgeni olduğundan daha ince gösterir. Ya da armut tipi vücudun varsa, yuvarlak yaka kesimler tercih etmelisin. Alt taraf için de düz kesimli etekler ya da normal kesim pantolonlar uygun olacaktır. Ayrıca düz kesim yerine asimetrik şekiller ve kesimler fazla kiloları ve problemli bölgeleri gizler. Pantolonunun paçası ne kadar uzunsa, bacakların da o kadar uzun görünecektir.

Basen bölgesi geniş olanlar nasıl giyinmeli?
Kıyafet seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri kusurlarını bilmen ve ona göre giyinmen gerektiği. Örneğin; basenini kamufle edip, beğendiğin bir bölgeni öne çıkartarak kusurunu kapatabilirsin. Pantolonlarda, uzun boru paça olanlar senin için ideal. Dapdar, kalçayı sımsıkı saran pantolonlar yerine kalçanın şeklini ele vermeyen boru paçaları tercih etmelisin. Etek olarak pilili değil kloş ya da dar etekleri seçmelisin. Pilili etekler, seni olduğundan kilolu gösterir. Kaçınman gerekenler ise iri desenli kıyafetler, beyaz renk ve jarse kumaşlar. Ama boyuna çizgili bir elbisenin seni olduğundan daha ince göstereceğinden emin olabilirsin. Basenlerini kamufle etmek için etek ve pantolon giydikten sonra kalçalarını örtecek kadar uzun bir bluz giyebilirsin. Ama cepli ya da teferruatlı modellerden kaçınmalısın.

İnce görünmek için her zaman siyah giyinmeye gerek yok
İnce görünmek için hepimizin siyaha sarıldığı bir gerçek. Ancak sadece siyahın esiri olmak yerine başka koyu renkleri de tercih edebilirsin. Lacivert, füme, gri gibi renkleri deneyebilir, tepeden tırnağa bir renk giymektense kıyafetine kontrast bir renk katarak daha ince görünebilirsin. Örneğin; canlı renkte bir ceketle kıyafetini tamamlamaktan çekinmemelisin.

Herkesin bir kusuru var! Önemli olan bunları gizlemenin yolunu bilmek.
KISA BOYLUYSANIZ
Pantolon: Eğer vücudunuzun üst kısmını uzun göstermek istiyorsanız düşük belli pantolonlar tercih etmelisiniz. Bacaklarınızı olduğundan uzun göstermek için ise yüksek belli ve düz inen pantolonlar seçin. Kontrast renklerden ve iri desenlerden kaçının. Canlı renkleri üstünüzle aynı tonlarda olmak kaydıyla rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ceket ve gömlek: Fazla uzun veya belde biten kısa ceketlerden kaçının. Bele oturan ve kalça hizasında kalan modeller seçin. Düşük belli bir pantolon giymek istiyorsanız üzerine saçaklı, püsküllü veya payetli bir gömlek kullanabilirsiniz. Altla üst arasında renk kontrastları yapmayın, illa bir kontrast yapmak istiyorsanız, kumaş türü kontrastları uygulayın: ipek bir elbise üzerine jean ceket gibi.

Elbise: Tek renk ve düz kesim elbiseler silueti daha uzun gösterir. Ayrıca kadınsı ve seksi kesimleri de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Etek boyu baldırların ortasına hatta topukların hemen üstüne kadar inebilir.

ŞİŞMANSANIZ
Pantolon: Pantolonlarınızı mümkün olduğunca krep gibi dökümlü kumaşlardan seçin.

Üst: Özellikle pantolon üzerine, bacaklarınızın üst kısmına dek inen uzun tunikler giyin. Göz alıcı, dikkat çekici büyük desenler yerine tek renk ve koyu tonları tercih edin. Dekolte kullanmaktan kaçınmayın ama kalın ve belinizi saran kemerlerden Kaçının!

Ceket: Dökümlü kumaşlardan olanları tercih edin; mümkünse önünü iliklemeden giyin. Ceketlerinizde büyük vatkalar yerine daha küçük, omuzlarınızı hafifçe yükseltecek vatkalar kullanın.

Elbise - etek: Asla vücudunuzu sarmamalı: streç kumaşlara veda edin! Vücuda yapışmayan, uçuşan kumaşlar idealdir. Renk olarak daha çok tek renk ve koyu tonlar kullanın. Emprime seviyorsanız minik desenlileri tercih edin. Etek boyu baldırlarınızın hemen altına dek inmeli; daha uzun boylar da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

GENİŞ KALÇALIYSANIZ
Pantolon: Geniş pantolonlarla kalçalarınızı kamufle etmeye çalışmayın. Dökümlü kumaştan dikilmiş, düz kesim pantolonlar giyin. Her zaman koyu ve tek renk tercih edin. Asla ve asla tayt giymeyin!

Üst: Üstünüz ince ve kalçalarınız genişse, vücudunuzdaki bu farkı yok etmeniz gerekiyor. O halde, dikkati vücudunuzun üst kısmına çekecek tarzda gömlek, kazak, tişört vb. giymekte tereddüt etmeyin. Çiçekler, geometrik şekiller, karışık renkler, hatta büyük aksesuarlar kullanın, minik dekolteler uygulayın. Göz ve dudak makyajına ağırlık verin.

Elbise - etek: Eteklerinizde dökümlü kumaş ve nötr renkler (siyah, gri, bej gibi) kullanın. Verev kesim ve büzgülü modellerden kesinlikle kaçının. Bel oyuğu kalçanın hemen üzerinden başlayan kesimler tercih edin. Elbisede dikkat etmeniz gereken nokta, göğüslerinizi belirginleştirmek, kalçanızı ise saklamaktır. En doğru model, bel hattı olan ama bele fazla oturmayan, kalça yuvarlağını çıkarmayan düz kesimlerdir. Diz altı etek boyu en ideal olandır.

BOYUN DEKOLTESİ
Boynunuz uzunsa, her tarzı uygulayabilirsiniz. Özellikle, yuvarlak açılmış dekolteler ve boyna bağlanmış küçük bir fular çok hoş duracaktır.

Boynunuz kısaysa, “V” yakalı bluzlar veya “V” açılmış dekolteler tercih edin; boynunuz daha uzun görünecektir. Fular kullanmamaya çalışın; boynunuzu iyice kısaltıp omuzlarınıza gömülmüş gibi gösterir. Bunun yerine omuzlarınıza bir şal alın; böylece “V” dekolteniz de kapanmamış olacaktır.

OMUZ DEKOLTESİ
Omuzlarınız kareyse, asimetrik omuz dekolteli veya kolsuz kıyafetler seçin.

Omuzlarınız yuvarlaksa, ince askılı giysiler sizin için idealdir.

Omuzlarınız düşük ve darsa, reglan kollu kıyafetler giymeyin. Omuz başlarını ortaya çıkaran, derin kol oyuğu olan giysiler omuzları daha geniş gösterir.

AYAKKABI SEÇİMİ
Topukta esas, kıyafetin etek uzunluğudur. Diz ve diz altı hizasındaki bir etek uzunluğuyla 7 cm.den uzun bir topuk giyilebilir. Mini bir etekle daha alçak topuk kullanmak gerekir.

Şişmansanız, vücudunuzla oransızlık yaratmamak için yüksek topuktan kaçının, orta boy topuk idealdir.

Kısa boyluysanız, yüksek ve ince topuk vücudunuzda dengesizlik yaratır, eğri ve kambur bir görünüm verir. 5-6 cm.lik bir yükseklik yeterlidir.

Uzun boyluysanız, yine de çok düz ayakkabılar seçmeyin. Az da olsa biraz topuk siluetinize çekicilik katacaktır.

TEN VE SAÇINIZA En uygun renkler
BUĞDAY TEN-SARI SAÇ
En uygun renkler
Toz pembe, bebek mavisi, gri-mavi, lila, açık mor, açık yeşil ve nane yeşili

Kaçının!
Elektrik mavisi ve koyu kırmızı yüzünüze yakın kullanmanız halinde çok sert bir etki yaratır.

AÇIK TEN-SARI SAÇ
En uygun renkler
Toz pembe, bebek mavisi, gri-mavi, lila, açık mor, açık yeşil ve nane yeşili.

Kaçının!
Elektrik mavisi ve koyu kırmızı yüzünüze yakın kullanmanız halinde çok sert bir etki yaratır.

AÇIK TEN-KIZIL SAÇ
En uygun renkler
Yeşilin açık tonları ile saman sarısı, kavuniçi, kayısı rengi, mercan ve gri-mavi.

Kaçının!
Toprak sarısı ve haki -yüzünüze yakın kullanmanız halinde- teninizdeki ışıltıyı alır.

AÇIK TEN-KAHVERENGİ SAÇ
En uygun renkler
Yeşilin açık tonları ile saman sarısı, kavuniçi, kayısı rengi, mercan ve gri-mavi.

Kaçının!
Toprak sarısı ve haki -yüzünüze yakın kullanmanız halinde- teninizdeki ışıltıyı alır.

KOYU TEN-SİYAH SAÇ
En uygun renkler
Pembe ve mavinin tüm tonları ile mor ve siyah.

Kaçının!
Kiremit kırmızısı, tunç ve doreli renkler sarı içerdikleri için saç ve ten renginizi donuklaştırır.

AÇIK TEN-SİYAH SAÇ
En uygun renkler
Pembe ve mavinin tüm tonları ile mor ve siyah.

Kaçının!
Kiremit kırmızısı, tunç ve doreli renkler sarı içerdikleri için saç ve ten renginizi donuklaştırır.

BUĞDAY TEN-KAHVERENGİ SAÇ
En uygun renkler
Kırmızı ve yeşil tonları ile kavuniçi, kiremit rengi, doreli bej, toprak sarısı ve turkuaz.

Kaçının!
Maviye çalan tonlar, fuşya, duman grisi gibi renkler içlerinde dore tonları barındırmadıkları için saç ve ten renkleriniz için fazla soğuk.

İŞ HAYATINDA GİYİM
KIYAFET SEÇİMİ
Çalışan bir kadınsanız biraz erkek egemen bir ortamdasınız demektir. Bu durum asla kadınca giyinmenizi engellememeli, kadınlığınızı gölgelememeli. İş hayatında giyinmenin altın kuralı, iş kolunuzun geleneklerine uygun ama kendinizi yansıtan bir tarz belirlemenizdir. İşinize ciddiyetle yaklaşımınızı ve becerinizi vurgulayacak zarif, temiz, uyumlu ve iyi dikilmiş kıyafetler seçin. Etek, pantolon takımlar, gömlekle kombine edilmiş etek ve pantolonlar, düz kesim elbiseler ideal olanlardır. Hoşunuza gitmeyecek bir konuma düşmemek için çok kısa etekler, vücudunuza yapışan kıyafetler ve derin dekolteler kullanmayın.

RENK PALETİ
Çok canlı renkler seçmeyin ama kendinizi gri tonları içine de hapsetmeyin. Evet, gri, iş hayatında çok alışıldık ve ağırlık veren bir renk ama aynı etkiyi bırakabilecek başka renkler de var. Yeşil, bordo, lacivert, siyah, kahverengi, bej, toprak tonları ve lâl gibi renklerle gardırobunuzu çeşitlendirin.

AKSESUARLAR
Her detayı düşünün! Ayakkabılarınız topuklu veya topuksuz olabilir ama mutlaka temiz ve cilalı olmalı. Çantanız hem kıyafetinizle uyumlu hem de çalıştığınız iş koluna ve konumunuza uygun olmalı: boncuklu bir çanta ile bankacılık sektöründe çalışmanız pek uygun olmaz! Abartısız ve zarif takılar kullanın; ama annenizin inci kolyesi ile de kendinize olduğunuzdan daha yaşlı bir hava vermeye çalışmayın!

MAKYAJ
Canlı renklerden, koyu ve yoğun uygulamalardan mutlaka kaçının. Sade ve doğal bir makyaj yapın: gözlere hafif gölgeler, 2 kat rimel, biraz allık ve ruj.

SAÇ
Saç, genel görünümde son derece etkilidir. Asla yağlı, kirli ve boyası gelmiş bir saçla işe gitmeyin. Rahat etmek için saçınızı toplayın; böylece sürekli düzeltmek zorunda da kalmazsınız. Kibar, kıyafet renginizle uyumlu tokalar tercih edin: payetli kelebek tokaları günlük hayatınıza bırakın!

PARFÜM
Asla ağır kokular kullanmayın. Hafif, çiçeksi aromalardan yapılmış parfümleri tercih edin. Parfümünüzle banyo yapmayın, az sıkın, gerekirse tazelersiniz.

YANINIZDA BULUNDURUN!
Ne olur ne olmaz diyerek el çantanızda bulundurmanız gerekenler:
yedek bir çift çorap
küçük bir ayakkabı cila süngeri
iplik ve dikiş iğnesi
diş fırçası ve macunu
saç fırçası
törpü
kağıt mendil
ve elbette makyajınızdaki parlamaları rötuşlayacak hafif bir pudra, dudak boyanızı gün içinde tazelemek üzere rujunuz ve parfümünüz.

HATIRLATMALAR
Kendinizi sevin, kendinize güvenin ve gülümseyin. Gülümseyen bir yüz, aydınlık bakışlar ve güvenli bir tutum sizi her zaman olduğunuzdan daha şık ve bakımlı gösterecektir.

Yürürken de otururken de dik durmaya özen gösterin.
Giysileriniz temiz ve ütülü olsun.
Renk uyumuna dikkat edin. Küçük aksesuarlarla kıyafetlerinizi hareketlendirin.
İçinde rahat olmadığınız giysiler ve ayakkabılar giymeyin.
Ayakkabılarınızı sık sık temizleyin ve cilalayın. Topuğu yenmiş, deforme olmuş ayakkabılar giymeyin.
Saç, el ve tırnaklarınızdaki bakımsızlık şıklığı zedeleyen unsurlardır. Saç boyanıza ve temizliğine dikkat edin, el ve tırnaklarınıza özen gösterin.
Takılarınız hem kıyafetinizle hem de birbirleriyle uyumlu olmalı. Sarı ve beyaz takıları bir arada kullanmayın (altın bir kolye, gümüş küpeler gibi). Ağır takılarla daha hafifleri de bir arada kullanmayın (boncuk bir bilezik ve pırlantalı bir yüzük gibi)
 

melekannesi

Aktif Üye
Üye
bazı bayanların giyim tarzını görüyorum da onlara o giysileri sıraylamı paraylamı veriyorlar bilmiyorum hele birde kendilerini çok şık yada uyumlu sanıyorlar ya şaşırıp kalıyorum bana göre güzel giyinmek illaki çok ünlü markaların pahalı giysileriyle olmuyor bazen moda diye kendilerini gülünç duruma düşürüyorlar bana göre moda insanın kendisine yakışanı uyumlu bir şekilde giymesidir uygun fiyatlarla son derece güzel ve uyumlu bir şekilde giyinebilirsiniz.
 
Üst