1. AuSSie-AnGeL

  AuSSie-AnGeL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  15 Şubat 2009
  Mesajlar:
  6.761
  Beğenilen Mesajlar:
  783
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  aNKaRa

  Bebeği neden leylekler getirir... ???

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında AuSSie-AnGeL tarafından paylaşıldı.

  Hep merak etmişimdir, niçin bebeğin doğum olayını çocuklara leylekler getirdi diye bir masal anlatıldıgını.. Sonuçta leylek çok sık rastlanan bir kuş türü değil ve mevsimsel göçler yaşıyorlar.. işte sizde benim gibi merak ediyorsanız meleklerim cevabı aşağıda...
  [​IMG]


  Bebeği Neden Leylekler Getirir?
  Annenin yeni bir bebeği dünyaya getirmesi evin diğer küçük çocukları için hep şaşırtıcı olur. Kendi bebekliklerini hatırlayamadıkları için bu sürekli ağlayan mama bekleyen özel ilgi isteyen yeni varlığın nereden ortaya çıktığı en çok sordukları sorulardan biridir.
  Bebeği leyleklerin getirdiği hikayesinin kökeni Kuzey Avrupa'ya İskandinavya'ya kadar gidiyor. Yakın zamanlara kadar doğumlar evlerde yapıldığından annelerin diğer küçük çocuklarına yeni gelen bebeğin nasıl ortaya çıktığını bir şekilde izah etmeye çalışmaları anlaşılabilir ama leyleğin bu işle ilgisi nedir?
  Göçmen kuşlardan olan leylek yaşam tarzı ile insanların daima ilgisini çekmiştir. Kuşlara göre uzun sayılabilecek yetmiş yıllık ömürlerinde her sene aynı yuvaya dönmeleri insanlara yakın olarak evlerin bacalarında yuva yapmaları tek eşli yaşamları yavrularını yuvada uzun süre itinayla beslemeleri genç yetişkin leyleklerin ailenin dermansız yaşlı bireyleri ile ilgilenmeleri onlara yiyecek temin etmeleri ve korumaları insanlarda saygı uyandırmıştır.
  Leylekler sulak yerlerde bataklıklarda yaşayan kurbağa yılan sıçan salyangoz gibi hayvanlarla beslendiklerinden ayrıca faydalıdırlar. Uysal yaradılışları nedeniyle de insanlara kolayca alışabilirler. Hatta bazı ülkelerde insanlar uğur getirdiklerine inandıklarından leylekleri çekmek ve bacaları üstüne yuva yapmalarını kolaylaştırmak için damlarına kazıklar üzerinde tekerlekler koyarlar.
  Antik Roma devirlerinde insanlar leyleklerin düşünceli özverili yaşam tarzlarından o kadar etkilenmişlerdir ki küçüklerin yaşlı büyüklerini gözetmeleri konusunda çıkarılan yasalara 'leyleklerin yasası' adı verilmiştir. Benzer şekilde eski Yunan'da da 'stork' (leylek) ismi 'storge' olarak 'tabiattaki güçlü sevecenlik' anlamında bir deyim olarak kullanılmıştır.
  Sonuç olarak Anadolu'da güneyden Arabistan yönünden geldiği için 'hacı leylek' diye nitelendirilen doğum yapılan evin bacasında oturan bu saygın kuş yeni doğan bebeğin nasıl geldiğinin çocuklara en şirin şekilde açıklanabilmesi için anneler tarafından aracı olarak seçilmiştir.
  Kuzey Avrupa'da yüzyıllar boyunca popüler olan bu hikayenin Avrupa'nın diğer yörelerine ve dünyaya yayılması on dokuzuncu yüzyılda Danimarkalı ünlü masal yazan Hans Christian Andersen'in yazdığı masallar sayesinde gerçekleşmiştir.
  Leyleklerin ses telleri yeterince gelişmemiştir. Eşlerini çekmek için gagalarını tıkırdatarak kanatlarını açıp kaparlar. Yani 'leyleğin ömrü laklakla geçer' ifadesi haksızdır. Laklak denilen sesler aslında sevgi sözcükleridir.
  Leyleğin bir diğer ilginç özelliği de deniz üstünden uçmaktan kaçınmasıdır. Sonbaharda Güney Afrika'ya göç eden leylekler Akdeniz'in üstünden geçmezler. Bir kolu ispanya Cebelitarık bir kolu da Boğazlar Anadolu üzerinden güneye uçarlar.
   
 2. seerose

  seerose Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  21 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.855
  Beğenilen Mesajlar:
  60
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  yurt disi
  Simdiki cocuklar,annemin karninda kardesim var diyor,nerede leylege inanacaklar.
   
Bebeği neden leylekler getirir... ??? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. köpekler atılan şeyleri neden geri getirirler

  köpekler atılan şeyleri neden geri getirirler

  Bugünkü Evcil Köpeklerin yabanda sürüler halinde yaşadıkları günlerde, kurdukları küçük toplulukları bir önder yönetirdi. Bu, her yönden gelişmiş erkek bir birey olurdu. Dişilerden en güçlü ve becerikli olanı da sürüyü en güçlü erkek ile birlikte yönetirdi. Diğer köpekler de yeteneklerine göre öndere daha yakın veya daha uzak bireyler olarak yaşarlardı. Sürünün yapacağı işler, önderin buyruğu...
 2. Leylek

  Leylek

  Bir yere giden kimsenin geri gelmesine, Ortaklığı ve toplu hareket etmeyi seven kimselere, Leylekleri havada dağınık vaziyette görmek yola çıkacak yahut yolda olan kimseler için hayra, diğerleri için sevindirici gelişmelere, Leylekleri kışın toplu halde görmek kışın çetin geçmesine delalet eder.Rüyada leylek görmek, yolculukla yorumlanır. Aynı zamanda leyleği gören için, evlenmeye veya çok...
 3. Ayna kırılması neden uğursuzluk getirir?

  Ayna kırılması neden uğursuzluk getirir?

  Ayna kırılmasının uğursuzluk getireceğine olan inanış, en eski batıl inançlardan biridir. Kökeni ilk aynanın yapılışından yüzyıllar öncesine, hatta ilk çağ insanına kadar gider. Göllerde veya su birikintilerinde, kendi aksini gören ilkel insan şaşırmış, bunun kendisinin ruhu olduğunu sanmış, suyu bulandırıp görüntüsünün kaybolmasına neden olanları da düşman bilmiştir. İlk aynaların kullanılışı...
 4. okyanusu getiririm..

  okyanusu getiririm..

  Aşık olduğumuz insan için herşeyi yaparız.Eee aşık olunca insanın gözü kararıyor.Sevdiği için dağları delen ferhat gibi çölleri aşan mecenun gibi oluyoruz.Buyrunuz meleklerim işte sevdiğim için herşeyim yaparım diyenlere gelsin bu duygu fırtınalı yazı... Hayatta iki kişi tanıdım.Birisi rüyalar kadar uzak sen, diğeri sevgililer kadar yakın ben.Hayatta iki kişi tanıdım .Birisi asla benim...
 5. Bir kadına ne verirseniz verin, onu daha da büyük hale getirir...

  Bir kadına ne verirseniz verin, onu daha da büyük hale getirir...

  Bir kadına ne verirseniz verin, onu daha da büyük hale getirir... Ona sperm verirseniz, size bir çocuk verir; ona bir ev verirsiniz,size bir yuva verir; ona sebze verirsiniz, size yemek verir. Ona bir gülücük verirsiniz, size kalbini verir. Ona bir şarkı söyleyin ,size Konser verir, Kendisine verileni çarpıp çogaltarak geri verir... Bu yüzden ona çamur...

Sayfayı Paylaş