Bebeğim çok küçük doğdu ne yapmalıyım?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Bebeğim çok küçük doğdu ne yapmalıyım?
düşük kilolu bebek doğumu,ayını tamamlamayan bebek doğumu,erken doğum,erken doğan bebeğin beslenmesi hakkında bilgiler

37. haftadan önce doğan bebeklere “prematüre bebek” denir. 2 bin 500 gr altında doğan bebeklere ise düşük doğum ağırlıklı bebek denir. Yani bir bebek 2 bin 500gr üzerinde olduğu halde prematüre olabilir, 2500 gr altında doğduğu halde zamanında doğmuş olabilir. “Doğum haftasını tamamlamasına rağmen bebeğin anne karnında gelişimini gerileten nedenler nelerdir, nasıl tanınır, önlenebilir mi, tedavileri mümkün müdür, ileride ne gibi durumlarla karşılaşmaları beklenir, bu bebeklerin evdeki bakımlarında nelere dikkat etmek gerekir?

er.jpgDoğum haftasını tamamlamasına rağmen bebeğin anne karnında gelişimini gerileten nedenler nelerdir?Beslenme ve anneye ait her türlü ciddi sağlık problemi karnındaki bebeğin beslenmesinin de bozulmasına ve düşük doğum ağırlığında doğmasına neden olur. Ayrıca annenin sağlığı genel olarak iyi iken iki veya ikiden fazla bebeğin aynı rahim içerisinde bulunduğu ikiz, üçüz gibi durumlarda da yer darlığından dolayı bebekler düşük doğum ağırlığında doğabilirler. Rahimde büyük, yer kaplayan bir kitle (örneğin miyom) olduğunda da bebek tek olsa da yine yer darlığından dolayı düşük doğum ağırlığında doğacaktır.
Anne tamamen normal iken bebekte doğumsal bir anormallik olması halinde yine düşük doğum ağırlığı olacaktır. Ancak bebekteki anormallik yaşamla bağdaşmayan bir anormallik ise zaten ana rahmi bebeği genellikle tutmayacak ve çok erken dönemde kayıp ile sonuçlanacaktır. Yaşamla bağdaşan anormallikler ise düşük doğum tartılı olarak doğacaktır.
Anne de bebek de normal iken plasentada bir anormallik varsa, bebeğin beslenmesi anne karnında iken bozulacak ve ağır bir sorun olmazsa düşük doğum tartılı olarak doğacaktır. Çok ağır plasenta anormallikleri ise bebek kaybı ile sonlanacaktır. Bazen ikiz olan bebeklerin plasentası tek olur ve iki bebek arasında birinden diğerine kan geçişi olur. Bu durumda kan alan bebek iri, veren bebek ise düşük doğum ağırlıklı doğar.

Düşük doğum tartılı bebekler nasıl tanınır?
Anne karnında iken ultrason ile bebeklerin ağırlıkları, bacak uzunluğu ve baş çevrelerine göre gelişimleri değerlendirilerek doğum haftasına uygun gelişim gösterip göstermediği tespit edilebilir. Doğduktan sonra da ağırlık boy ve baş çevresi ölçülerek düşük doğum ağırlığı tanısı konabilir.

Önlenmesi ve tedavisi mümkün mü?
Doğumsal, genetik anormallikler ancak tüp bebek uygulaması yapılan ve daha önce benzer nedenlerle bebek kaybı yaşayan ailelerde embriyo transferi öncesi genetik analizlerle hastalıklı embriyonun tespiti ile anne karnına sağlıklı embriyonun verilmesi şeklinde bir önlem alınabilir. Ancak bu çok seçilmiş vakalarda yapılır. İkiz eşleri arasında kan geçişi plasentaya yapılacak olan müdahale ile mümkün olabilir ancak yapılacak operasyon doğumu erken başlatabilir. Anneye ait önlenebilir hastalıkların hamilelik öncesi tedavisi de düşük doğum ağırlıklı bebeklerin doğumunun önlenmesine yönelik bir tedbir olabilir. Bebeğe ait nedenlerden dolayı düşük doğum ağırlığı ile doğmuş bebek doğduktan sonra tetkik edilir ve tedavisi sağlanmaya çalışılır.

İleriki yıllarda ne gibi durumlarla karşılaşmaları beklenir?
Gebelik yaşına göre düşük doğum ağırlıklı bebeklerde daha sonraki yıllarda diyabet ve hipertansiyon hastası olma ihtimalleri normal doğum ağırlığı olan bebeklere göre daha yüksektir. Ancak bu, her düşük doğum ağırlıklı bebeğin şeker ve tansiyon hastası olacağı anlamını taşımaz.

Evdeki bakımlarında nelere dikkat etmek gerekir?
Düşük doğum ağırlığı olan bebekler çok çabuk ısı kaybederler bu nedenle oda ısısının 23-25 derece olmasına özen gösterilmeli. Taburcu olduğu ilk günlerde günde 3 kez vücut ısıları kontrol edilmeli koltuk altından ölçülen vücut ısısının 36,5-37 derece olması gerekir. Yine bu bebeklerde bazen emme nefes alma ve yutma koordinasyonlarının iyi olmamasına bağlı nefes tutma, morarma atakları olabilir. Bu durumda tekrar doktoru ile görüşülmesi önerilir. Bir an önce yaşıtlarını yakalaması için beslenmeye özellikle edilmeli, öğünler atlanmamalı, bir ğün için önerilen miktar mümkün olduğunca bitirtilmeli. Sürekli önerilen miktarın altında kalan miktarlarda besleniyorsa tekrar doktoruyla görüşmeli.
 
Üst