1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Bebeğim çok öksürüyor ve kilo kaybı var

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kistik fibrozis, akciğer, pankreas, bağırsak, ter bezleri dış salgı bezlerinde görülen bir hastalıktır. Yeterince kilo alamayan, diğer çocuklardan daha sık ve ağır solunum yolu enfeksiyonları geçiren çocuklarda araştırılması gereken bir hastalıktır. Özellikle anne baba arasında akraba evliliği olan ve kardeş ölüm öyküsü olan çocuklarda kistik fibrozis hastalığı için tarama testlerinin yapılması uygun olacaktır.

  Bebekler doğduğunda daha hastaneden çıkmadan bazı doğumsal hastalıkların taranması için topuk kanı alınmaktadır. Bebek için yapılan kistik fibrozis tarama testinin pozitif çıkması durumunda endişelenilmemelidir; çünkü bu sadece bir tarama testidir ve testin pozitif olması çocuğun kistik fibrozis olduğu anlamına gelmemektedir. Tarama programı iki aşamalı olarak yapılmaktadır. İlk tarama testinde pozitif sonuç saptanan bebekler ikinci bir kan örneği alınması için tekrar çağrılmaktadır. İkinci kan örneğinin de pozitif çıkması durumunda da bu kez kistik fibrozis hastalığı açısından farklı bazı testlerin yapılması gerekmektedir.
  Kistik fibrozisli hastalardaki en önemli bulgular solunum sistemi ile ilgilidir. Hastalar yenidoğan döneminden itibaren tekrarlayan ve tedavilere cevap vermeyen öksürük, hırıltı, zatürre ya da astım benzeri bulgular ile başvurabilir.


  < Konu Resmi..>  Astım ve zatürre ile karıştırılması tanıyı güçleştiriyor
  Başlangıçta öksürük, balgam, hırıltı, tekrarlayan zatürre, büyüme gelişme geriliği gibi aslında çocukluk çağında sık rastlanan bazı bulgular ile ortaya çıkabilmektedir. Bu belirtiler aynı zamanda astım, zatürre, bronşit gibi hastalıklarla karıştırılabildiğinden dünyanın en gelişmiş ülkelerinde bile kistik fibrozisli hastalara ilk önce astım, bronşit, zatürre gibi tanılar konulabilmektedir. Bu durum da gerçek tanı ve tedavinin alınmasında gecikmelere yol açmaktadır.

  Bebeğim büyümüyor diyorsanız…
  Kistik fibrozisli hastaların vücudundaki tüm salgı bezlerindeki salgılar koyudur. Bu nedenle tıkaçlar oluşur ve çeşitli şikayetlere yol açar. Hastaların yaklaşık % 85’i aldıkları besinleri enzim yetersizliği nedeni ile yeterince sindiremezler. Bu hastalarda çok miktarda yağlı pis kokulu dışkılama ortaya çıkar ve büyüme gelişme geriliği oluşur. Kistik fibrozisli hastaların %10’unda doğumda dışkılamanın gecikmesi ya da olmaması ile ortaya çıkan bağırsak tıkanıklığı (mekonyum ileusu) ortaya çıkar. Bazı yenidoğan bebeklerde uzamış sarılık da ortaya çıkabilmektedir.

  Terindeki tuz hastalık habercisi
  Bu hastaların teri diğer çocuklardan daha tuzlu olmaktadır. Sıcak havalarda bazen çocuğun yüzünde ya da vücudunda tuz kristalleri görülebilir. Terdeki tuz miktarının ölçülmesi ile tanı konulabilmektedir. Eğer tuz miktarı normal değerin üzerinde ise kistik fibrozis tanısı konulur. Bazı durumlarda ter testi düzeyi sınırda çıkabilir. Böyle bir durumda da testin tekrar edilmesi ya da daha detaylı genetik testlerin yapılması gerekebilir.

  Solunum fizyoterapisi gerekebilir
  Bu hastalıkta şikayetler en çok solunum sistemi ile ilgili olduğu için solunum tedavileri önemlidir. Hastaların nefes borularındaki koyu yapışkan balgamın temizlenebilmesi için solunum fizyoterapisi uygulanmalıdır. Yapışkan balgamın daha kolay çıkarılması için balgamı daha az yapışkan hale getiren ve nefes yolu ile kullanılan bazı ilaç tedavileri de yapılabilmektedir.

  Bebeğinizin iyi beslenmesi ve vitamin alması gerekiyor
  Kistik fibrozisli hastalarda enfeksiyonların erken ve etkili bir şekilde tedavisi sağlanmalıdır. Özellikle öksürük ve balgamın arttığı dönemlerde ağızdan ya da damar yolundan antibiyotikler verilebilir. Kistik fibrozisli hastalar da, her hastalıkta olduğu gibi beslenmesine dikkat etmelidir. Özellikle enzim yetersizliği nedeni ile büyüme ve gelişme geriliği olan hastaların iyi beslenmesi, enzim ve gerekli vitamin desteklerini alması gerekir.

  Kistik fibrozis bu yıl itibari ile dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de yenidoğan tarama programına alınmıştır. Bu sayede hayati kayıpların önüne geçilmesi planlanmaktadır. Hastanın yaşam kalitesini, süresini uzatabilecek ilaçların geliştirilmesine ve hastalığın kesin tedavisini sağlayacak “Gen Tedavisi”ne yönelik çalışmalar devam etmektedir.


   
Bebeğim çok öksürüyor ve kilo kaybı var konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hızlı kilo kaybı neden tehlikeli

  Hızlı kilo kaybı neden tehlikeli

  Son zamanlarda ağır diyetler yüzünden ya da ramazanda bilinçsiz beslenmekten kaynaklı ölüm haberleri çoğaldı. Bu konuda Prof. Dr Osman Müftüoğlu bilgilendirdi... Kilo fazlalığı, özellikle de obezite, sağlığın temel düşmanlarından biri. Fazla kilolardan mutlaka kurtulmak ama bunu doğru bir planla başarmak gerekiyor. Çünkü eğer kilo vermek bir yarış haline gelir ve bu amaçla sağlığı...
 2. Bebeklerde İşitme Kaybının Belirlenmesi

  Bebeklerde İşitme Kaybının Belirlenmesi

  Sevgi anne melekler;bebekleriniz doğdukları andan itibaren onların en küçük hareketi bile değerlidir.Buna konuşmayı öğrenebilmesi de dahildir.Fakat konuşmayı öğrenebilmek için en önemli faktör işitmedir. Bebeklerde İşitme Kaybının Belirlenmesi RİZE SAĞLIK MÜDÜRÜ TEPE: ''İŞİTEREK KONUŞMAYI ÖĞRENME AÇISINDAN İLK 6 AY KRİTİK BİR DÖNEMDİR. BU NEDENLE HER BEBEĞE DOĞDUKTAN SONRAKİ İLK 3 AYLIK...
 3. Bebeklerde Orta Kulak İltihabı ve İşitme Kaybı

  Bebeklerde Orta Kulak İltihabı ve İşitme Kaybı

  orta kulak iltihabı nedir,orta kulak iltihabı belirtileri,orta kulak iltihabı nedenleri,orta kulak iltihabı tedavisi,orta kulak iltihabı hakkında bilgiler Çocuklarda sık görülen hastalıklardan biride orta kulak enfeksiyonudur. Eğer zamanında tedavi edilmezse enfeksiyon ilerleyerek işitme kaybına sebep olabilir. En sık görüldüğü yaş aralığı 6 ay ile 7 yaş arasındaki dönemdir....
 4. Ani kilo kaybı ve halsizlik neyin belirtisi?

  Ani kilo kaybı ve halsizlik neyin belirtisi?

  ani kilo kaybı nedenleri, halsizlik nedenleri, ani kilo kaybı ve halsizlik. ani kilo kaybı belirtileri Birdenbire yaşanan ani kilo kaybı ve sonucun da halsizlik , altında yatan farklı sağlık sorunlarından dolayı yaşanabilir. Eğer herhangi bir diyet, egzersiz yada spor yapmıyorsanız ve yine de aniden hızlı bir şekil de kilo vermeye başladıysanız hiç vakit kaybetmeden mutlaka bir uzman hekime...
 5. Kilo kaybı neden olur?

  Kilo kaybı neden olur?

  Kayıtsız zayıflama, diyet yapmadan veya fiziksel aktivitenizi arttırmadan kilo verdiğiniz zamandır. Diyet yapmıyorsunuz, kilo vermek için çabalamıyorsunuz ve hızlıca kilo kaybediyorsunuz .Hiç endişelenmediniz ve aksine durumdan memnun kaldınız. Peki bu durumun ciddi bir problem olduğunu biliyormuydunuz ? Açıklanamayan kilo kaybı ve yorgunluk ilerleyici bir hastalıkla karşılaşacağınız en...

Sayfayı Paylaş