Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Bebeğim göbek fıtığı oldu ne yapabilirm?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  bebeklerde göbek fıtığı nedir,bebeklerde göbek fıtığının nedenleri,bebeklerde göbek fıtığı belirtileri,bebeklerde göbek fıtığı tedavisi,bebeklerde göbek fıtığı hakkında bilgiler


  < Konu Resmi..>  Fıtık hem bebeklerde hem de yetişkin bireylerde görülebilmektedir.
  Karın içi basıncını arttıran ters hareketler buna sebep olmaktadır. Bunlar çok ağır kaldırmak, ıkınmak, öksürme ve kabızlık benzeri durumlardır. Oluşan göbek fıtığının üzerine bastırıldığında kolaylıkla göbeğin içine girebilmektedir.
  Doğumdan sonra göbek halkasının tam kapanmaması sonucu bebeklerde göbek fıtığı oluşmaktadır. Yetişkin bireylerde ise o dokunun yeterince güçlü olmaması durumunda ortaya çıkmaktadır. Göbek fıtığı dişi kişilerinde daha fazla görünmektedir.


  Yetişkin bireylerde ortaya çıkan göbek fıtığının bebeklerde ki gibi kendi kendine kolayca iyileşmesi söz konusu bile değildir. Bu durumun tam tersine göbek fıtığı büyüyebilir de. Böyle durumlar ile karşı kalmak istemeyen yetişkinler gereken önlemleri alma konusunda geç kalmamalıdır.
  Üstte de belirttiğimiz üzere göbek fıtığı bebeklerde kendi kendine geçer. Ancak yetişkinlerde bu durum çok farklıdır ve vakadan vakaya değişiklikler gösterebilir. Belirtiler başlayan bireyde karın basıncı artacaktır ve uzun süre oturmak bir çile haline gelecektir.


  Bu durum sonrasında tedaviye başlanılmaz ise göbek fıtığı olarak tabir edilen şişkinliğin derisi çürür. Buna nekroz denir.
  En tehlikeli durumlardan birisi de şişkinlik içine bağırsak sıkışması durumudur. Bu durum bağırsak tıkanıklığına yol açar. Bireyde kabızlı, kusma ve karın şişkinliği gibi belirtiler meydana gelir. Bu süre uzun bir şekilde devam ederse bağırsak delinmesi gibi ciddi bir sorunu berebaerinde getirebilir.
  Uzun vadede bu durumlar uzman bir tıbbi müdehale gerektirebilir. Hayati tehlike taşıyan bu durumun tedavisine başlanması konusunda bireyler ve aileler hiç bir şekilde geç kalma lüksüne sahip değildir.
  Göbek fıtığının tedavisi kesinlikle cerrahi müdehaledir. Bu tarz müdehalelerde ki amaç bağırsak delinmesi gibi durumların önüne geçmek ve hastanın bu tarz şikayetlerden kurtulmasıdır.
  Fıtık opreasyonu bebeklerde en erken 2 yaşında yapılır. Bebek ve çocuk yaştaki insanlarda fıtık ameliyatı kolaydır. Üstte de belirtildiği üzere yaşı ilerlemiş ve yetişkin bireylerde bu durum büyük sorunları beraberinde getirebilir.


   
Bebeğim göbek fıtığı oldu ne yapabilirm? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bebeğim göbek fıtığı ne yapmalıyım

  bebeğim göbek fıtığı ne yapmalıyım

  göbek fıtığı ameliyatı kaç saat sürer göbek fıtığı ameliyatı ne kadar sürer 2 aylık bebekte bebeğimin göbeği dışarda Anne karnındayken, göbek halkasının içerisinden geçen damarlar, anne ile çocuk arasındaki bağı oluşturur ve çocuğun büyümesi için gerekli ihtiyaçları karşılarlar. Doğumla beraber bu damarlar, kendilerini saran...
 2. Göbek fıtığı belirtileri

  Göbek fıtığı belirtileri

  göbek fıtığı ameliyatı ne kadar sürer göbek fıtığı ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler karın göbek fıtığı belirtileri, tedavisi, ameliyatı, ameliyatı sonrası, ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler, neden olur, ameliyatı ne kadar sürer Merhaba Melek'ler bu yazımızda göbek fıtığı belirtilerini ve tedavi yöntemlerini ele alıyoruz. Göbek fıtığı hakkında ki merak ettiğiniz herşey...
 3. Bebeğin göbek bağı düşünce ne yapılır

  Bebeğin göbek bağı düşünce ne yapılır

  bebeğin göbek bağı ne zaman düşer göbek bağı ne zaman düşer bebeğin göbek bağı bakımı Anne adayları ve yeni anneler, bu sayfamızda sizi yakından ilgilendirecek bir konuya değiniyor ve bebeklerde göbek bağı bakımı hakkında ve göbek bağı düştükten sonra yapılacakalr hakkında detaylı bilgiler sunuyoruz. Bebek yaşama annesinden kendisine uzanan göbek kordonuyla bağlıdır. Rahim içerisindeki...
 4. Göbek fıtığı nasıl belirti gösterir?

  Göbek fıtığı nasıl belirti gösterir?

  Bir barsak parçasının karın kaslarındaki bir açıklıktan dışarı çıkmasına göbek fıtığı denir. Bebeklerde daha sık görülebilir olmasına karşın yetişkinlerde de görülebilir. Bebeklerde karındaki bir çıkıntıya bir de ağlama eşlik ediyorsa bu göbek fıtığının klasik bir işaretidir. 1 yaşında kadar çoğu göbek fıtığı kendi kendine kapanır fakat tamamen iyileşmesi 4 yaşına kadar sürebilir. Göbek fıtığı...
 5. Göbek fıtığı nedenleri ve tedavisi

  Göbek fıtığı nedenleri ve tedavisi

  Göbek fıtıkları göbek çukuru içinden veya hemen yakınından çıkar ve bir fındık büyüklüğünden-portakal büyüklüğüne kadar değişik boyutlarda olabilir. Göbek fıtıkları kadınlarda daha sık görülür ve en sık hamilelik sırasında hasta tarafından fark edilir. Normalde içeri doğru olması gereken göbek çukuru, dışarı doğru bombeleşmiştir. Hamilelik bitiminde bazı kişilerde göbek fıtığı kaybolabilir....

Sayfayı Paylaş