1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  bebeğim için nasıl ayakkabı seçimi yapmalıyım

  Konu, 'Bebeğimiz Ve Gelişimi' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  bebeklere ne zaman ayakkabı giydirilmeli bebeklere ayakkabı ne zaman giydirilmeli bebeğimin yürümesi için yapmalıyım bebeğime Yaşamın ilk yılında ayaklar oldukça hızlı büyür. Erişkin ayak büyüklüğünün yaklaşık yarısına ulaşır. Bu yüzden ilk yıl, ayakların sağlıklı gelişimi için son derece önemlidir.
  Anadolu Sağlık Merkezi’nden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op.Dr. Gökhan Ulusoy, bebeklerimize ayakkabı seçerken dikkat etmemiz gerekenleri anlattı.

  İnsan ayağı oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir, 26 kemikten oluşur. Bebeklerin ayakları da yumuşak ve esnek olduğu için anormal basılar deformitelere sebep olabilir. Bu nedenle bebeklere ayakkabı seçerken çok dikkatli olmak gerekir.

  Bebeklerin ayaklarının sağlıklı gelişimi için aşağıdaki noktalara dikkat etmek gerekir:
  • Bebeğin ayak gelişimi sürekli olarak takip edilmeli, normal olmayan bir durum fark edildiğinde hekime başvurulmalı.

  • Sıkı ayakkabılar bebeğin ayaklarının normal gelişimini önleyebileceğinden, ayaklar serbest halde bırakılmalı. Serbest bırakılan ayak daha rahat edeceğinden gelişimi daha iyi olacak ve bebeği sağlıklı bir şekilde yürümeye hazırlayacaktır.

  • Bebeğin pozisyonunu sık sık değiştirin. Yüz üstü uzun süre yatan bebeklerde basıya bağlı deformiteler görülebilir.

  • Bebeği yürümek için zorlamayın, fiziksel ve ruhsal açıdan hazır olan bebek yürüyecektir. Yürüme 10-18 ay içinde olabilir.

  • Sanılanın aksine bebek için ayakkabı mutlaka gerekli değildir. Çıplak ayak veya çorapla yürüme, ayağın normal gelişimi için daha önemlidir.

  • Bebeğin ayakkabıları sık sık kontrol edilmeli ve ayağa uymadığı fark edildiğinde hemen değiştirilmelidir.

  Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler:
  • Ayakkabının büyük olması küçük olmasından iyidir. Baş parmak ile ayakkabının burnu arasında elin baş parmak genişliği kadar mesafe olması yeterlidir.

  • Ayakkabının ön kısmı yumuşak ve esnek olmalıdır.

  • Topuk kısmı daha sert, topuğu tutacak şekilde olmalıdır.

  • Bebeklere 3 yaşına kadar bileğe kadar uzanan tipte ayakkabı giydirilmelidir.

  • Bebek ayakkabısı için şeklin yanı sıra yapıldığı madde de çok önemlidir. Deri veya kanvas en iyi materyaldir. Sentetik ve plastik ayakkabılardan uzak durulmalıdır.

  • Ayakkabının tabanı 1 cm’yi geçmemeli, kaymamalı ve sert olmamalıdır. Topuğun yüksekliği 5-7 mm olabilir.

  • Ayakkabının içi el ile kontrol edilmeli, ayağı rahatsız edecek dikiş çıkıntılar olmamalı.


   
bebeğim için nasıl ayakkabı seçimi yapmalıyım konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Evimde Perde seçimi nasıl yapmalıyım

  Evimde Perde seçimi nasıl yapmalıyım

  perde seçimi nasıl yapılır lk çağlarda vahşi canlılardan, güneşten ve soğutan korunmak için kullanılmış. Bugün ise yine güneşten korunmak, gizlenmek ve mekanlarımızı gösterişli kılmak için kullanılıyor. Gelişen teknolojiyle beraber perde asma yöntemleri de teknik ve stil açısından farklılık gösteriyor. Eskiden olduğu gibi sadece ray üzerine takılmıyor perdeler; kimi zaman bir boru üzerinden...
 2. Boya göre topuklu ayakkabı seçimi nasıl olmalı

  Boya göre topuklu ayakkabı seçimi nasıl olmalı

  11 pont kaç cm 1 pont kaç cm platform topuk en uzun topuklu ayakkabı Kimi kadın rahatına düşkündür, şık bir babet tercih eder ve kendini bir balerin gibi zarif hisseder. Kimi ise dişiliğine ve şıklığına düşkündür, yüksek topuklu ayakkabılar üzerinde salınmayı sever. Oysa uzmanlar bu konuya bambaşka bir gözle bakıyor Melek'lerim. "Ya ideal topuk boyunu yada ayak sorunlarını...
 3. Bebekleriniz İçin Kanguru Seçimi

  Bebekleriniz İçin Kanguru Seçimi

  kanguru, nasıl seçilir, kanguru seçme tüyoları, markalar, hakkında bilgiler için yazımıza buyrun arkadaşlar. Adını kangurulardan alan bebek taşıma yöntemi aslında yüzyıllardır kullanılan bir yöntem. Artık günümüzde çok farklı malzemelerle yapılıyor ve özellikle bebeklerin ilk aylarında anne babalara çok yardımcı oluyor. Peki, bebek taşımak için kanguru nasıl kullanılmalı? bebekleri...
 4. Bebeğiniz İçin Güneş Kremi Seçimi Nasıl Olmalıdır...

  Bebeğiniz İçin Güneş Kremi Seçimi Nasıl Olmalıdır...

  Bebekler İçin Güneş Kremi Seçimi Bebeklerin Güneş Kremi Nasıl Seçilmelidir Bebeğiniz varsa eğer tatile çıkarken ne kadar kendinizi düşünüyorsanız daha fazla bebeğinizi düşünmeniz gerekir...Çünkü biliyorsunuz ki bebeğinizin cildi çok taze ve heran zararlı ışınlara mağruz kalabilir...Onun için tatile çıkarken onun içinde özel bişiler almanız gerekecek...Bakalım bebeklere krem seçerken nelere...
 5. Burcunuza Göre Ayakkabı Seçiminiz Nasıl Olmalı?

  Burcunuza Göre Ayakkabı Seçiminiz Nasıl Olmalı?

  burca göre ayakkabı, burcunuza göre ayakkabı, burçlara göre ayakkabı seçimi Sevgili melekler, sevdiklerimizin burçlara göre kişilik özelliklerini öğrenir, hatta buna göre hediye seçimi bile yapabiliriz. Astrologların belirledikleri bu özelliklerin pek çoğu da tutuyor doğrusu. İşte astrologların verdiği bilgilere göre burçlara uyuan ayakkabı modelleri. Bakalım burcunuza ve dolayısıyla size...
Etiketler:

Sayfayı Paylaş