Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.336
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  Bebeğim ne zaman yürümeye başlar?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  bebeklerde yürüme,bebekler ne zaman yürür,bebekler kaç aylıkken yürür,bebeklerin yürümesinde ebeveynin rolü hakkında bilgiler
  İlk yıl boyunca bebekler vücutlarındaki kasları güçlendirmek ve koordinasyonlarını sağlamakla meşguldürler. Önce oturmayı, yerde yuvarlanmayı ve emeklemeyi öğrenirler. 9 aylık olduklarında genelde bu tür şeyleri yapabilirler. Sonrasında denge ve güvenli hareket becerilerini geliştirirler. Kimi bebekler ilk adımlarını 9 – 12 aylık olduklarında atabilirler ve özellikle 14 – 15 olduklarında iyi bir şekilde yürümeye başlayabilirler.
  Eğer bebek bu süre zarfında yürüyemiyorsa üzülmeye gerek yoktur. Çünkü bazı sağlıklı ve normal bebekler ise 16 – 17 aylık olduklarında bile henüz iyi bir şekilde yürüyemiyor olabilir.

  < Konu Resmi..>


  Yeni doğan bebeklerin bacakları henüz güçlü değildir. Fakat zaman içinde bacaklarını hareket ettirdikçe ve kas-kemik gelişimi ile birlikte güçlenecektir. Zaten yeni doğan bebeklerin yaptıkları refleks hareketler de bu gelişimi destekleyecektir. 6 aylık olduktan sonra kalçaları üzerinde daha fazla hareket etmeye başlayacaklardır. Bu süreç bebeğin bacak kaslarının gelişmesine de yardımcı olacaktır.
  Çoğu bebek 12 aylık olduklarında tam denge kuramasalar bile kendi kendilerine yürüyebilirler. Kimi bebeklerin ise kendi kendilerine yürümeleri biraz daha uzun sürebilir.
  14 aylık olduklarında artık bebeğin kendi başına ayakta durması beklenir. Kimi bebekler yere çömelebilir ve geri geri yürüyebilir.
  15 aylık olduklarında iyi bir yürüyüşe sahip olmalıdırlar. Kimi bebekler yürürken oyuncaklarını çekebilir veya itebilir.
  16 aylık olduklarında merdivenlerden aşağı inme veya çıkma konusunda daha fazla ilgi duymaya başlayacaktır. Fakat bu konuda daha yolun başındadır ve yardıma ihtiyacı vardır. 2 yaşına kadar bu konuda yardım alacaktır.
  18 aylık olduklarında artık yürüme konusunda uzmandırlar. Eşyalara tırmanmaya veya hatta merdivenlere tırmanmaya çalışırlar. Topa vurmaya çalışabilir. Müzik eşliğinde dans etmekten hoşlanabilir.
  3 yaşında olduklarında merdivenleri çıkabilir veya aşağı inebilir. Artık çok hareketli birisidir. Yürür, koşar, zıplar….. ve bu da daha fazla enerji harcamasına yol açar.
  Bebeklerin yürümesi konusunda ebeveynlerin rolü
  Bebeklerin zaman içinde görerek hareketleri gerçekleştirmeleri oldukça önemli bir konudur. İlk zamanlar yardımla bir takım şeyleri yapacakken daha sonrasında yardımsız olarak bazı hareketleri yapabilmelidir. Bu konuda ebeveynleri hareketi gösterici olmalıdır.
  Ebeveynler bebeği oturması, ayağa kalkması, diz çökmesi gibi hareketler konusunda cesaretlendirmeliler ve teşvik etmelidirler. Bebeğin yürümesi konusunda ilk zamanlar her iki elinden de tutarak anne veya babasına doğru gitmesi ve yürümesi sağlanır. Sonrasında dengesini ve koordinasyonunu geliştirdikçe, kasları güçlendikçe yavaş yavaş kendi başına yürümesi teşvik edilir.
  Güvenlik açısında bebeğin etrafında sivri ve keskin şeyler bulundurmamalıdır. Yutabileceği veya zehirli maddeleri uzak tutmak gerekir.
  Evde mümkün olduğunca ayakkabı giyindirmemeli. Yalın ayak olmalıdır. Fakat ıslak zeminler hususunda da dikkatli olunmalıdır. Islak zeminler daima kuru tutulmalı. Kaymaya sebebiyet verecek şeyler yere serilmemelidir.
  Ne zaman hekime danışmak gerekir?
  Bebek eğer 12 aylık olduğunda yardımsız ayakta duramıyorsa
  18 aylık olduğunda yürüyemiyorsa
  2 yaşına geldiğinde dengeli bir şekilde yürüyemiyorsa bir hekime göstermek gerekecektir.
  Fakat bebeklerin gelişim sürelerinin birbirinden farklılık gösterebileceğini unutmamak gerekir. Örneğin erken doğan ( prematüre ) bebeklerin gelişimleri emsallerine göre daha uzundur.
   
Bebeğim ne zaman yürümeye başlar? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebek ne zaman hareket etmeye başlar?

  Bebek ne zaman hareket etmeye başlar?

  bebek ne zaman oynar bebek kaç haftalıkken oynar hamilelikte ne zaman hareket etmeye başlar kaç haftalıkken hareket eder Gebeler bebeğin hareketlerini ilk gebeliklerinin 20. haftasında (4,5 - 5.ay) hissetmeye başlarlar. Sonraki gebeliklerde bundan iki hafta daha önce hissedilir (18.hafta). Bebek rahim içinde uyku ve uyanıklık dönemleri geçirir. Uykudaki bebek az oynar ya da hiç oynamaz. Bu...
 2. Bebekler Ne Zaman Yürümeye Başlarlar ?

  Bebekler Ne Zaman Yürümeye Başlarlar ?

  bebekler ne zaman yürür bebekler ne zaman yürürler bebekler ne zaman yürümeye başlarlar İlk kez anne olan kadınlar bebeklerinin gelişimlerini büyük bir merakla izlerler. Her anını kayıt altına almaya, kameraya çekmeye çalışırlar. İlerde çocuğa verilecek en güzel hediyelerden biridir bu melekler :) Bu yüzden şimdi ki çocuklar çok şanslı :) Bebeğin gelişimi sırasında ilkler büyük önem taşır....
 3. Bebeğim ne zaman konuşmaya başlar?

  Bebeğim ne zaman konuşmaya başlar?

  bebekler konuşmaya ne zaman başlar,bebeğim konuşmuyor,bebeklerde konuşma geriliği,bebeklerde konuşma kaçıncı ayda başlar,bebeklerin konuşma dönemi hakkında bilgiler İlk aylarda genelde mırıldanarak bazı sesler çıkaran ve gülümseyen bebekler, zamanla kısa heceler ve kelimeler söylemeye başlıyor. Uzmanlar, bu dönemin başlangıcından itibaren, ebeveynlerin bebekleriyle onların anlayıp...
 4. BEBEKLER NE ZAMAN GÖRMEYE BAŞLAR

  BEBEKLER NE ZAMAN GÖRMEYE BAŞLAR

  bebekler ne zaman görür,bebeklerde görme ne zaman başlar,bebeğim ne zaman görür,yenidoğan bebek ne zaman görmeye başlar,bebeklerde görme hakkında bilgiler Bebeklerin en zayıf kalan duyusu görme duyusudur. Yeni doğan bir bebekte göz büyüklüğü, yetişkin bir insanın gözlerinin yaklaşık dörtte üçü kadar olup, gözbebeği küçük ve ışığa karşı hemen büzülebilecek duyarlılıkta değildir. Yeni...
 5. Bebeklerde Saç Dökülmesi ne zaman başlar

  Bebeklerde Saç Dökülmesi ne zaman başlar

  bebeklerde saç dökülmesi,bebeğimin saçı dökülüyor ne zaman biter,bebeğin saç dökülmesi ne zaman durur,bebeklerde saç dökülmesi hakkında bilgiler Doğumdan hemen sonra hormon seviyeleri olması gereken düzeye düşmeye başlar ve bu surada bebeğinizin sahip olduğu saç büyümesi durur. Bu durum endişe edilecek bir durum değildir. Çünkü bu durumbebeğinizin saçlarının tekrar büyümeyeceği...

Sayfayı Paylaş