1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.637
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Bebeğim sürekli ağlıyor nedeni nedir?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  bebekler neden ağlar,bebeklerde ağlama nedenleri,bebeklerde ağlama sebepleri,bebeğim ağlıyor nasıl susturmalıyım,bebeklerde ağlama hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>

  Bebekler her türlü ihtiyaçlarında‚ annelerinden yardım isterler ve henüz konuşamadıklarından dolayı‚ her türlü ihtiyaçlarını ağlayarak anlatmaya eğilimlidirler. Bebekler hiçbir neden olmadan boşu boşuna ağlamazlar. Bir şey onlara rahatsızlık verdiğinde size haber vermek ve sizin yardımınızı almak için ağlarlar.

  İlk başlarda bebeğin neden ağladığını çözmek zor olabilir. Fakat zamanla ağlamasının ne anlama geldiğini daha doğru bir şekilde anlayabilirsiniz. Örneğin; zamanla açlık ağlaması ile yorgunluk ağlamasını ayırt etmek kolaylaşacaktır.
  Bebeğin ağlaması 3 – 6 haftalık olduğunda en yüksek seviyedeyken 12 – 16 haftalık olduğunda ise azalmaya başlar. Bunun nedeni bu dönemde bebeklerin hareket kabiliyetinin yükselmesi, bir şeyleri tutup onlarla oyun oynayabilmeleri dolayısıyla artık daha az sıkılmalarıdır.

  Bebeğinizin Ağlama Sebepleri

  Açlık
  İlk aylarda en büyük ağlama nedenlerinden biri açlıktır. Bebeğiniz ağladığı zaman onu emzirmeli veya biberonla besliyorsanız mama vermelisiniz. Size çok sık gelse de her ağladığında karnını doyurmanız gerekmektedir. Eğer bebeğiniz toksa zaten beslenmeyi reddedecektir. O zaman ağlama nedeni ile ilgili başka sebepler aramalısınız.

  Gaz sancıları
  Bebekler süt içerken biraz hava yutarlar ve yuttukları bu hava onları rahatsız eder. Biberonla beslenen bebeklerde daha fazla görülmesine rağmen anne sütü alan bebeklerde de bu durum görülür. Bazen annenin sütü de gaz oluşumuna sebep olabilir. Bu yüzden emziren annelerin baklagiller ve lahana gibi gaz yapıcı besinlerden kaçınması gerekir.

  Çok gazı olan bebeklerde denenecek bazı yöntemler vardır. İlk yapacağınız şey beslenme aralarında ve sonunda bebeğinizin gazını çıkartmaktır. Bebeğinizin gazını şu şekilde çıkarabilirsiniz;

  Bebeğinizin gazını çıkartırken az da olsa kusma ihtimalini göz önüne alarak omzunuza bir bez koyun. Bebeğinizin başı omzunuza gelecek şekilde kucağınıza alın ve sırtını sıvazlayın. Zamanla alışacağınız “gark” sesini duyacaksınız.
  Bebeğinizi yüzü yana bakacak, midesi bir bacağınızda olacak şekilde dizlerinize yatırın ve bir elinizle bebeğinizi tutarken diğer elinizle sırtını sıvazlayın.
  Biraz daha büyüdüğünde kucağınıza oturtup, sırtını sıvazlayarak gazını çıkartabilirsiniz.
  Altını kirletme
  Çoğu bebek altlarının ıslak olmasından dolayı rahatsızlık duymaz. Fakat altını kirletmiş ve bu da pişiğe sebep olmuşsa, canı yandığından dolayı bebeğiniz ağlayabilir. Altını kontrol ederek kirlenmişse temizlemelisiniz.

  Hastalık
  Bebeğinizin ağlama sebebi hastalanmış olması olabilir. Normalden fazla ağlıyorsa, burnu tıkalı olabilir. Eğer bebeğiniz olması gereken sıklıkta emmiyorsa ya da bebeğinizde olağandan farklı bir şey gözlemliyorsanız, vakit geçirmeden doktorunuza başvurmalısınız.

  Aşırı yorgunluk
  Bebeğiniz aşırı yorgun ve uykusuz olduğundan dolayı uyuyamayabilir. Bu da onda ağlamaya sebep olur. Eğer uyutamıyorsanız, hava da güzelse bebek arabasına koyup dışarıda gezdirebilirsiniz.

  Sizin ruh haliniz
  Sizin ruh halinizin çoğu zaman bebeğinizi etkileyeceğinizi unutmamalısınız. Bebeğinize yaklaşırken daima sakin olmalısınız. Ağlayan bebeğinizi, yumuşak ve sevecen hareketlerle yatıştırabilirsiniz.

  Kalabalık
  Bebeğiniz yalnız, sessiz ve sakin bir ortamda büyüdüyse kalabalık bir ortam hoşuna gitmeyebilir. Bir yere gittiğinizde veya size birileri geldiğinde, kalabalık, gürültü ve karmaşa bebeğinizi tedirgin edebilir. Bebeğinizi sessiz bir odaya götürün ve orada sakinleştirmeye çalışın.


   
Bebeğim sürekli ağlıyor nedeni nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebeğim sürekli uyuyor nedeni nedir?

  Bebeğim sürekli uyuyor nedeni nedir?

  bebeklerin çok uyuması zararlımıdır,bebeklerde uyku düzeni,bebeğin uzun süreli yatması sakıncalımıdır,bebeklerde ne kadar uyumalı,bebeklerde uyku kaç saat olmalı,bebeklerde uyku hakkında bilgiler “Uyusun da büyüsün nenni, tıpış tıpış yürüsün nenni” seramonisi bebeğin neden uyku istediğini anlatan önemli bir kavramdır. Bebeğin cilt ve dışkı rengindeki değişiklikler, kulaklarındaki...
 2. Bebeğim uykuda sürekli sıçrıyor nedeni nedir?

  Bebeğim uykuda sürekli sıçrıyor nedeni nedir?

  bebeklerde sıçrama nedenleri,bebekler neden sıçrar ,bebeklerin uykuda sıçrama nedenleri,bebeklerde sıçra hakkında bilgiler Halk arasında ‘sara’ olarak bilinen epilepsi, ateş ve kafa travması gibi herhangi bir tetikleyici faktör olmadan tekrarlayıcı bilinç kaybı ile bilinçte bozulmanın görüldüğü ataklarla gelişen bir hastalık… Acıbadem Kozyatağı Hastanesi’nden Nöroloji Uzmanı Dr. Uğur...
 3. Bebeğim sürekli kusuyor nedeni nedir?

  Bebeğim sürekli kusuyor nedeni nedir?

  bebeklerde kusama neden olur,bebeklerde kusma nedenleri,bebeklerde kusma normalmi,bebeklerde kusma tedavisi,bebeklerde kusma hakkında bilgiler Yenidoğan dönemi sonrası hemen hemen bütün bebeklerde kusma görülür ve çoğu bebekte kusma olayı düzenli olarak gerçekleşir. Bebeklerin beslenmeden hemen sonra yaklaşık 1 çorba kaşığı kadar kesilmiş süt kıvamında süt çıkarmaları normaldir. Bebek...
 4. Sürekli kaşınıyorum nedeni nedir?

  Sürekli kaşınıyorum nedeni nedir?

  kaşıntı nedenleri,kaşıntı neden olur,kaşıntı hastalık habercisimi,kaşıntıya ne iyi gelir,kaşıntı tedavisi hakkında bilgiler Geçmeyen Kaşıntılar Mide Bağırsak Hastalığı Belirtisi Olabilir İnatçı kaşıntıları önemseyin! Böbrek yetmezliğinden, karaciğer hastalıklarına kadar ciddi hastalıkların habercisi olabilen kaşıntı şikayeti, mide bağırsak hastalıklarının da arka planında kalan önemli...
 5. Sürekli kaşınıyorum nedeni nedir?

  Sürekli kaşınıyorum nedeni nedir?

  kaşıntı nedir,kaşıntı neden olur,kaşıntının sebepleri,kaşıntıya ne iyi gelir,kaşıntının tedavisi,kaşıntı hakkında bilgiler Vücudun genelinde ya da belli bir bölgede hissedilebilir ve inatçı kaşıntılar sinir bozucu bir seviyeye ulaşabilir. Bazı durumlarda kaşıntıyla birlikte ciltte kızarıklık ya da kabartı gibi başka belirtiler de görülür. Egzama benzeri cilt hastalıkları, alerjik...

Sayfayı Paylaş