1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  bebeğime emizk verirken nelere dikkat etmeliyim

  Konu, 'Bebeğimiz Ve Gelişimi' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  1- Bebekler emziği neden bu kadar çok severler? Bebeklerin doğumdan itibaren sahip oldukları pek çok refleks vardır. Bebeğin, özellikle doğumu izleyen günlerdeki en güçlü refleksi emmektir. Emme hareketi, bebek için büyük bir memnuniyet kaynağıdır. Emzik onların bu doğal içgüdüsünü tatmin eder ve güven verir. Bu nedenle bebeği ağlayan ve huzursuzlaşan bir annenin çoğu zaman ilk yaptığı şey emzik vermektir. Fakat masumca yapılan bu hareket, ileride bağımlılığa dönüşebilir.

  2- Emzik kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
  Tıp dünyasında, bebeklerin emzik kullanıp kullanmamaları hakkında ortak bir karar yoktur. Bağımlılığa dönüşen emzik kullanımı, çocuklarda hem fiziksel hem de ruhsal sorunlara neden olur.

  3- Bir çocuğun hiç emzik kullanmaması söz konusu olabilir mi?
  Tabii ki olabilir. Bazı çocuklar, zorla emzik alışkanlığı kazandırılmaya çalışılsa bile emziği reddederler.

  4- Emzik kullanmamanın bir Faydası ya da zararı var mıdır?
  Emzik kullanmayan çocuklarda, uzun süre emzik kullanmaya bağlı olarak gelişen diş-damak sorunları, konuşma gelişiminde etkilenme, iletişim ve sosyal gelişimde olumsuzluk gibi sonuçlar görülmez.

  5- Kaç çeşit emzik vardır?
  Emzikler, yapıldıkları materyale göre silikon ve kauçuk olarak iki tiptir.

  6- Hangisi daha sağlıklıdır?
  Kauçuk doğal bir maddedir, elastik ve dayanıklıdır. Dis çıkartan bebeklerin kauçuk emzik kullanması daha uygundur. Ancak kauçuk emziklerin formu daha çabuk bozulur. Silikon maddesiyse silisyumdan üretilir. Bu emziklerin formu kolay bozulmaz, ancak dis darbelerine karsı dayanıklı değillerdir ve dis çıkarmamış bebekler için daha uygunlardır.

  7- Damaklı ve damaksız emziğin/arkları nelerdir. Hangisi tercih edilmelidir?
  Damaksız emzikler, anne memesini andırdığı için bebekler tarafından tercih edilirler. Bu emzikler özellikle 1 yasından sonra damağa baskı yaparak damak yapısını ve üst ön dişlerin sıralanışını bozabilirler. Damaklı emzikse daha elips ve yukarı doğru kıvrık olduğundan, 1-2 yaşları arasında kullanılabilir.

  8- Emziği şekere batırmak doğru mudur?
  Bu hatalı bir davranıştır. Şeker, zamanla bebeğin diş minelerini zedeler ve diş çürüklerine neden olur.

  9- Emzik temizliği nasıl yapılmalıdır?
  Emzik kullanımında hijyen kuralları çok önemlidir. Pek çok enfeksiyonun bulaşmasında temiz olmayan emzikler rol oynar. Kauçuk emzikler özel bir dezenfektan madde yardımıyla soğuk sterilize edilmelidir. Silikon olanlar ise sıcak yöntemle de steril hale getirilebilir. Ebeveynlerin, emziği ağızlarına alıp temizlemeleri hatalı bir davranıştır.

  10- Emziğin kullanım ömrü ne kadar olmalıdır?
  Uzun süreli aynı emziğin kullanılması enfeksiyon riskini artırır. Bu nedenle yıpranmaya başlamış emzikler kullanılmamalıdır.

  11- Emzik hangi yaşta bırakılmalıdır?
  Çocuğunuzu, en geç 2 yasında, emzik kullanmaktan vazgeçirmelisiniz. Emzik kullanımının ve emme alışkanlığının 2 yasından sonra devam etmesi, çocukların anneye olan bağımlılıklarını artırır ve özgüveni eksik bireyler olarak yetişmelerine neden olur.

  12- Emzik gece de kullanılabilir mi?
  Çocukların gece uyurken emzik kullanmalarını önermiyoruz. Eğer bebeğiniz emzik olmadan uykuya dalamıyorsa, damaklı emzik kullanmalı ve uykuya daldıktan sonra emziği ağzından alınmalıdır.

  13- Bebeğe her ağladığında emzik vermek doğru mudur?
  Yapılan bu hareket, ileride çocuğunuzda emzik bağımlılığının gelişmesine yol acar. Bağımlılığa dönüşen emzik kullanımı çocuklarda orta kulak iltihabı riskini artırabilir, ağız ve diş yapısını bozulur, konuşma sorunlarına yol açabilir.

  14- Emzik kullanma alışkanlığı önlenebilir mi?
  Annelerin, bağımlılık acısından dikkat etmeleri gereken nokta; bebeklerinin gergin, sinirli ve huzursuz olduğu anlarda emziği susturmak için tek çare olarak görmemeleridir. Anne-babalar, bebeği sakinleştirmek için müzik dinletmek, şarkı mırıldanmak, kucağa alıp onunla konuşmak gibi yöntemler de geliştirmelidirler.

  Kaynak: Parents Dergisi

   
bebeğime emizk verirken nelere dikkat etmeliyim konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebek emzirirken nelere dikkat etmeliyiz

  Bebek emzirirken nelere dikkat etmeliyiz

  3 aylık bebişim var bebeğimi emzirirken tam olarak nelere dikkat etmeliyiz, dikkat edilmesi gerekenler ve hususlar neler arkadaşlar. Zaten zor bela emiyor bebişim, birde bu benim ilk çocuğum bu bilgilerle daha iyi bir anne olacağıma inanıyorum. Çok evhamlıyım. Bilgi verin lütfen.
 2. Bebeğinizi Emzirirken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

  Bebeğinizi Emzirirken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

  Bu konu; bebek emzirirken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, taze annelerin tecrübesizlikleri sebebiyle çekindikleri konulardan biri de bebek emzirmedir. Nasıl yapacağım, bebeğim memeyi tutacak mı, sütüm yetecek mi düşünceleriyle bebeklerini emzirmeye çalışan anneler daha sonra bunun içgüdüsel olarak kolay bir hale geldiğini farkedip...
 3. Tüp bebek yaptırdım nelere dikkat etmeliyim?

  Tüp bebek yaptırdım nelere dikkat etmeliyim?

  tüp bebek sonrası neler yenmeli,tüp bebek sonrası nelerden uzak durmalı,tüp bebek sonrası nelere dikkat edilmeli,tüp bebekte beslenme,tüp bebek tedavisinde yapılmaması gerekenler hakkında bilgiler Tüp bebek tedavisi yaptıran anne adayları tedaviden sonra doktorun talimatlarına mutlaka uymalıdır. Tedaviden sonra cinsel yaşam: gebelik sonuçlanmadan çiftler cinsel ilişkiye girmemelidir....
 4. Bebek Kıyafeti Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

  Bebek Kıyafeti Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

  bebek kıyafeti alırken nelere dikkat etmeli,bebek kıyafeti seçerken neler göz önünde bulunmalı,bebek kıyafet alışverişi,bebek kıyafeti seçerken nelere dikkat etmeliyim,bebek kıyafeti alışverişi hakkında bilgiler 1. Bebeğinizin boyuna değil, kilosuna göre kıyafet almalısınız. İlk aylarda bebekler çok hızlı büyüdüklerinden 0-6 aylık kıyafet ve tulumlar alınmalıdır. 2. 1 yaşına...
 5. Bebeğe isim verirken nelere dikkat etmeli?

  Bebeğe isim verirken nelere dikkat etmeli?

  Yeni doğan çocuğa kısa bir süre içinde güzel bir isim koymak anne ve babaların en önemli görevlerindendir. Çocuğa konulan isim hem bu dünyada hem de ahirette geçerlidir. Rasulullah (sav) sadece çocukların değil, büyük insanların ismiyle dahi ilgilenmiştir. Kötü bulduğu bazı isimleri değiştirme yoluna gitmiştir. Yine konulması gereken güzel isimler hakkında bilgiler vermiş, zaman zaman bizzat...

Sayfayı Paylaş