Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.420
  Ödül Puanları:
  113

  Bebeğime sütüm yetmiyor ne yapmalıyım?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  emzirme döneminde sütün yetersiz olması,emzirme döneminde sütün az olması,sütüm az ne yapmalıyım,emzirme döneminde sütün yetersizliği hakkında bilgiler
  Emzirme, bebeğin beslenmesi ve gelişiminin yanı sıra anne ile bebek arasındaki ilişki kalitesinin en yüksek seviyede olmasını da sağlar. Anne sütü ile beslenen çocuklarda bulaşıcı hastalıklar daha seyrek görülür. Ayrıca anne açısından bakıldığında ise emziren annede meme ve yumurtalık kanseri gelişme olasılığının azaldığı, doğum sonrası fazla kiloların daha kolay verildiği görülmüştür.

  Annenin sütünün içeriği ve miktarı bebeğinin erken, zamanında veya geç olarak doğmuş olmasına bağlı olarak değişir. Her annenin sütü kendi çocuğunun en ideal besin kaynağıdır ve başkaca hiçbir besin onun yerini dolduramaz. Ancak annelerin büyük bir çoğunluğu, önemli bir yanılgıya düşebiliyor. Bu yanılgı da bebeğin doymadığı kanısıyla ek gıdalara başlanması. Bunun en önemli nedeni annelerin bebeklerine karşı duydukları aşırı sevgi ve koruma isteği. Ve anneler bu yanılgı sebebiyle bebeklerine ihtiyaç olmadığı halde, mama vererek istemeden de olsa zarar verebiliyorlar. Unutmayın, bebeğin ağlamasının tek sebebi acıkması değildir, bunun birçok sebebi olabilir. Sütünüzün yetmediğine lütfen tek başınıza karar vermeyin, bu karar için bebeğinizin doktoru ile de mutlaka görüşün. Çünkü her annenin sütü bebeğine yeter!

  NELER YAPMALI?

  Sütünüzün kalitesi ve miktarı için bunlara dikkat!

  Psikolojik olarak emzirmeye hazırlanmak çok önemli. Estetik kaygılarınızdan kurtulun ve bebeğinizi doğurmadan önce mutlaka emzirme ve anne sütü ile ilgili kaynaklardan faydalanın.

  Emzirme eğitimiyle birlikte meme başının süt vermeye hazır hale getirilmesi için gerekli egzersizleri öğrenmek ve uygulamak üzere, doğumdan önce mutlaka bir çocuk hekimiyle iletişime geçin.

  Sütünüzün gelmesini beklemeden bebeğinizi doğar doğmaz ilk yarım saat içinde mutlaka emzirin.

  Bebek doğduğu andan itibaren istedikçe emzirilmelidir. Yenidoğan bebekler genellikle 8-10 öğün emmek isterler. Öğün sayısı daha sonra giderek azalır. Sık emzirme bol süt gelmesini sağladığı gibi, göğüslerin şişmesini ve acımasını önler. Yani, aslında sütünüzün artmasını bebeğinizin sizi emmesi sağlar.

  Su tüketimi, süt üretimi için olmazsa olmaz bir kuraldır. Ne kadar su, o kadar süt diyebiliriz. Emziren annenin günde 3 litre su tüketmesi gerekir.

  Mama, inek sütü, su ya da başka gıdaların verilmesi, bebeğin aldığı süt miktarını azaltır. Bu da daha az süt gelmesine neden olur. Bu tür ek gıdalara, bebek 6 ayı doldurmadan başlamamak gerekir.

  Bebeğin başka sıvılara hatta suya bile emzirme döneminde ihtiyacı yoktur. Ancak doktorunuzun verdiği bir ilaç ya da anormal bir durum varsa, su verirken biberon kullanın. Biberon bebeğin meme emmesini tümüyle kesebilir. Biberonun gerektirdiği emme şekli, meme emilmesinden daha farklı ve kolay olduğu için biberonu tercih etmesine neden olabilir.

  Geceleri meme isteyen bebeği annenin emzirmesi çok önemlidir. Bu durum hem bebeğin psikolojisi hem de annenin süt veriminin artması açısından son derece önemlidir. Geceleri emzirmek anne açısından güç ve zorlayıcı olabilir. Bu durumda babanın ve aile büyüklerinin bu konuda anneye yardımcı ve destek olması çok yararlı olur. Zaten bu süreç 2. ayın sonuna doğru yavaş yavaş ortadan kalkacak ve geceleri emme ihtiyacı azalacaktır. Gece emzirmesi konusunda bazı aileler bir yanlışa düşerek, bebeği geceleri emzirmek yerine biberon ile beslerler. Bu hem annenin süt verimini azaltır, hem çocuğa doğal olmayan bir beslenme yapılmış olur hem de bebek en yararlı olan anne sütünden mahrum kalır.

  Emziren annenin ruhsal yönden desteklenmesi, huzurlu bir ortam sağlanması ve mutlu edilmesi de son derecede önemlidir.

  Her emzirmede, bir önceki beslenmede en son verilmiş memeden başlanmalıdır.

  Bebeğin emme gücüne bağlı olmakla birlikte her emzirme yaklaşık 20-30 dakika sürmelidir.

  Hangi gıdalar süt yapar?

  Hamilelikte hazırladığınız yağ depolarınız doğum sonrası süt yapılması için enerjiye dönüşür, ancak bunun yanında sizin ekstradan 250-300 kalori almanız gerekir. Emzirme döneminde anneler beslenmelerine de özel bir önem göstermelidir. Emziren anne, günde en az 3 litre su, en az 2 bardak süt içmeli veya yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerini yemelidir. Protein gereksinimini karşılamak için kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagiller; et, tavuk, balık gibi yiyeceklerden her öğünde yemelidir. Bol bol sebze ve meyve ihmal edilmemelidir. Ayrıca sütünün az geldiği düşüncesinde olan annelerin pekmez, bal gibi gıdalar tüketmesi tıbben tam kanıtlanmış olmamakla birlikte faydalı olduğu yönündedir. Su tüketmeyen annelere ayran, süt, taze sıkılmış meyve suyu, çorba ve komposto gibi sıvılar önerilir. Ancak bu sıvılar kalori içerir ve almanız gerekenden fazla kalori almanıza neden olabilir. Ayrıca, hamilelik şekeri olan annelerin doğum sonrasında şeker kontrollerini yaptırmaları ve buna göre beslenmeleri önerilir. Rezene ve ısırgan çayının da tıbben kanıtlanmamış olsa da tecrübeler süt üretimine katkısı olduğu yönündedir.

  Özellikle hem süt veriminizi artırmak hem de sütün vitamin kalitesini yükseltmek için balık tüketimi çok önemlidir. Her öğünde vitaminden bol sebze ve meyve tüketilmelidir. Et ve protein içeren yumurta mutlaka tüketilmelidir. Ancak sucuk, salam ve sosis gibi katkı maddeli şarküteri ürünlerinden uzak durulmalıdır.


   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 9 Ağustos 2016
Bebeğime sütüm yetmiyor ne yapmalıyım? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. "Sütüm yetmiyor demeyin"

  "Sütüm yetmiyor demeyin"

  raşit vural yağcı anne sütüm yetmiyor sütüm yetmiyor ne yapmalıyım Prof. Dr. Raşit Vural Yağcı, bebeklerin sık sık meme emme istemesinin anneleri tarafından yanlış algılandığını, ‘doymuyor- sütüm yetmiyor’ endişesine kapılarak ek gıdalara, mamalara başladıklarını söyledi. Bu endişeyle annelerin bebeklerine obez ve reflü olma yolunu da açtıklarını belirten Prof. Dr. Yağcı, “Meme, emmek bebekle...
 2. sütüm yetmiyor nasıl çoğaltabilirim?

  sütüm yetmiyor nasıl çoğaltabilirim?

  sütüm yetmiyor sütümü nasıl arttırabilirim bebeğime sütüm yetmiyor anne ne yapmalıyım Anne Sütünü Nasıl Arttırabiliriz? Emzirmek, annenin bebeğine vereceği en güzel armağan, onun için yapabileceği en iyi şeydir. Bebek için en iyi beslenme, hayata sağlıklı bir başlangıç yapma yoludur. Emzirmenin...
 3. Bebeğimi sütten kesmek için neler yapmalıyım?

  Bebeğimi sütten kesmek için neler yapmalıyım?

  sütten kesme nasıl olur emzirmenin faydaları Merhaba kızlar Hiç şüphe yokki bu hayatta en güzel şeylerden biri emzirmek ama tabiki gün geldiğindede bu son bulucak Peki emzirmeyi bitirmek için neler yapmak gerekir Dr. Dicle İnanç sütten kesme konusunda bazı ipuçlarını şöyle sıralıyor: • Günde bir kez emzirmeyi atlayarak işe başlayın. Kademeli olarak bir öğün-bir öğün azaltın, bebeğiniz...
 4. Bebeği sütten kesecek olan anne ne yapmalı

  Bebeği sütten kesecek olan anne ne yapmalı

  Kızlar bebeğim şimdi 2,5 yaşında ve artık ben emmesin istiyorum ve bebeğimi sütten kesmeye karar verdim sizler ne yapmıştınız tam olarak ağlıyor sızlıyor ya oğluşum bende her defasında dayanamayıp yine veriyorum. Zeki bi çocuk ama hala emiyor beni kuruttu sıpa :) Lütfen bana bebeğimi sütten kesmek için önerileriniz var ise yazar mısınız?
 5. Bebek emziriyorum sütümün artması için ne yapmalıyım?

  Bebek emziriyorum sütümün artması için ne yapmalıyım?

  emzirme dönemi,emzirme döneminde dikkat edilmesi gerekenler,emziren anneler nasıl beslenmeli,anne sütünü artırmanın yolları hakkında bilgiler Gebelik ve emziklilik, herhangi anormal duruma sahip olmayan her kadın için doğal olaydır. Bu dönemler gerek anne gerek bebek için özel zamanlardır ve ileriye yönelik birçok sorunun oluşabileceği ya da engellenebileceği zamanlardır.Bu dönemlerde annenin...

Sayfayı Paylaş