1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.657
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Bebeğimi biberona nasıl alıştırabilirim?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  bebekler biberona nasıl alışır,bebeklerde biberon tutma ,bebeği biberona kolay nasıl alıştırırım,bebeklere biberon alışkanlığı kazandırma hakkında bilgiler
  Bazı anneler ilk zamanlar bebeklerini emzirseler de bir süre sonra çeşitli nedenlerle bebeklerini biberonla beslemeye başlarlar. Fakat bebeği biberonla beslemenin zamanı önemlidir. Bebeği çok geç biberonla tanıştırmak bebeğin biberonu reddetmesine yol açacaktır.
  Fakat diğer yandan annelerin eğer bebeklerini biberonla besleme düşünceleri varsa bunu da hemen yapmamak gerekir. Önce ilk 2 ay kadar bebeği anne sütüyle emzirerek beslemek ve daha sonra biberona geçiş yapmak uygun olacaktır. Çünkü bebeğin annesinden emerek beslenmesi birçok açıdan daha üstün bir yöntemdir. Bebekler bundan çok daha büyük keyif duyar, annesiyle olan bağı çok daha kuvvetli olur.


  < Konu Resmi..>

  ( Bebeğe Biberonu Tutmayı Nasıl Öğretirsiniz? )
  ( Bebeği Biberonla Beslerken )
  ( Bebeği Biberon Kullanmaya Teşvik Etmek )
  Annesinden emerek beslenmeye alışmış bir bebeği hemen biberona alıştırmak kolay değildir. Genelde itirazlar olacaktır, bebek biberonu ilk zamanlar reddedecektir. Üstelik bebeğin biberona geçişi daha geç bir döneme rastlıyorsa bu konuda annenin bir hayli uğraşması gerekecektir.
  Fakat anneler alacakları bazı ek önlemlerle bebeğin biberona daha kolay alışmasını sağlayabilir ve bu konudaki itirazları, reddetmeleri kısa zamanda bertaraf edebilir.
  Bunun için aşağıdaki ek önlemler bebeği biberona alıştrmak için düşünülebilir.
  1. Bebeği biberona daha kolay alıştırmak ve bu konudaki itirazlarını azaltmak için biberonu ilk zamanlar emzirmeyle birlikte vermek mesela öğlen beslenme vaktinde biberonla beslemek, biberona yavaş yavaş alıştırmak için etkili bir yol olabilir. Bebek öğlen öğünlerinde biberona alıştıktan sonra sırasıyla sabah ve akşam öğünlerinde de biberon verilmeye başlanabilir.
  2. Bebeği ilk biberona alıştırma sürecinde güçlü itirazlar varsa başka insanlardan yardım almak faydalı olacaktır. Mesela evin bir büyüğü veya baba bu konuda yardımcı olabilir. Çünkü anne bebeği kucağına alıp biberonla beslemeye başladığı zaman bebek daha önceki alışkanlıklarının etkisiyle annesinden emmek isteyecek ve biberonu reddedebilecektir. Annenin bebek biberonla beslenirken yakınında bulunması da bebeğin biberona alışmasını zorlaştırabilir.
  3. En azından bebek bir süre biberona alışkanlık gösterene kadar yukarıdaki yöntem denenebilir. Anne bebeği biberonla besleme başladığı zaman da yine göğüs bölgesine çok yakın olmayacak şekilde bebeği tutmak faydalı olacaktır.
  4. Bebeğe biberon verirken onunla konuşmak, güzel sözler söylemek, sevginizi hissettirmek oldukça önemlidir. Bebek böylelikle kendini daha rahat ve güvende hisseder. Biberonu daha çabuk kabul eder.
  5. Anne memesinden biberona hemen geçiş yapmak zordur . Bu yavaş yavaş olur. Kimi bebeklerde bu daha kısa bir süre alır kimi beneklerde ise daha uzun. Fakat hemen olması zordur. Dolayısıyla işi aceleye getirip bebeğin biberonla ilgili olumsuz düşünceler geliştirmesine fırsat vermemek gerekir.
  6. Bebeği biberonla beslerken karnının gerçekten aç olması gerekir. Karnı tok bir bebeğe biberonu kabul ettirmek zordur. Karnı aç bir bebek mecburen biberondan beslenmeye daha yatkın olacaktır.
  7. Anne bebeği biberonla beslerken asla zorlayıcı olmamalı ve sakince ve usulca bebeği beslemelidir. Kimi zaman bebek biberonu reddedebilir. Fakat anne sakinliğini korumalıdır. Bebek kimi zaman mızmızlanacaktır, huzursuzlanacaktır. Ama annenin sakinliği karşısında oda zamanla yelkenleri suya indirecektir. Biberonu reddeden bir bebeğe önce bir süre biberonu vermemek ve daha sonra tekrar denemek de etkili bir yöntemdir. Yani ilk seferde çok fazla ısrarcı olmamak gerekir.
  8. Bebek biberona güçlü itirazlarda bulunuyorsa bu sefer biberon başlığına anne sütünden damlatmak ve böyle vermek iyi olabilir. Çünkü anne sütü tanıdığı ve sevdiği bir tattır. Dolayısıyla anne sütünü kabul edeceği için biberonu zamanla kabul edecektir.
  9. Biberon seçimi de oldukça önemlidir. Biberon başlığı ve görünümü yönüyle iyi bir biberon seçilirse bebeğin biberonu kabul etmesi daha kolay olacaktır.


   
Bebeğimi biberona nasıl alıştırabilirim? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebeklerde diş çürüğü-Biberon Çürüğü

  Bebeklerde diş çürüğü-Biberon Çürüğü

  bebeklerde diş çıkarma oyunları bebeklerde diş çıkarma oyunu lekeleri lekesi çocuklarda lekeleri Bebeklerde meydana gelen çürüklerin tedavisi çok güç olduğundan, koruyucu önlemlerin erken dönemde alınması gerekir. Bebeklerde bazen dişlerin üzerinde sürer sürmez kahverengi lekeler oluştuğu ya da bu dişlerin kırılıp döküldüğü gözlenir. Aslında bu lekeler diş çürükleridir ve dişler de çürük...
 2. bebeğimde biberon çürüğü oluşdu ne yapmalıyım

  bebeğimde biberon çürüğü oluşdu ne yapmalıyım

  Bebeklerde bazen dişlerin üzerinde sürer sürmez kahverengi lekeler oluştuğu ya da bu dişlerin kırılıp döküldüğü gözlenir. Aslında bu lekeler diş çürükleridir ve dişler de çürük nedeniyle kırılır. Bu kadar erken bir dönemde çürük oluşmasının nedeni de biberon çürüğü adı verilen çürüklerdir. Bebek beslenmesinde...
 3. Emzik ve Biberon Temizliği Nasıl Olmalı?

  Emzik ve Biberon Temizliği Nasıl Olmalı?

  biberon, emzik, temizliği, nasıl olmalı, dikkat edilmesi gereken noktalar, ile ilgili bilgiler burada melekler Biberonun içindeki süt kalıntıları zamanla bakteri üretir ve bu bakteriler hızla çoğalır. Bakteriler biberondan vücuda girip kana karışabilir. Biberon, emzik gibi ürünleri suda kaynatıp mikroplardan kurtarabilirsiniz. Sevgili melekler, Bebeklerimizi büyütürken en çok dikkat...
 4. Bebeğim hep emmek istiyor biberon almıyor.

  Bebeğim hep emmek istiyor biberon almıyor.

  Kızlar benim sorunum bebeğimin sürekli emmek istemesi 2 aylık bir kızım var adı tuğçe. İstiyor ki sürekli meme ağzında olsun bir türlü durduramıyorum. Aslında meme ağzında ama emmiyorda acıkınca emiyor ama dediğim gibi meme hep ağzımda olsun istiyor. Biberon veriyorum onuda almıyor. Şaşırdım kaldım ya ne uyku ne bişey bana lütfen destek olun lütfen ama fikirlerinize ihtiyacım var
 5. kuşumu kendime nasıl alıştırabilirim

  kuşumu kendime nasıl alıştırabilirim

  kuşumu kendime nasıl alıştırabilirim ? Merhaba arkadaşlar takip ettiğim kadarıyla bu sitede kuşlar hakkında ve eğitimleri hakkında da yardımcı oluyorsunuz. sizden bir ricam olacak ben kuşumu kendime alıştırmak istiyorum peki nasıl yapacağım:S

Sayfayı Paylaş