1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Bebeğimi emzikten nasıl kesebilirim?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  bebekleri emzikten nasıl kesmeli,bebeğim emziği bırakmıyor,bebekleri emzikten kesmenin yolları,bebeğe emziği bıraktırmanın yolları hakkında bilgiler
  Bebeklerde ani bebek ölümlerini engellemeye yardımcı olmada emzik faydalı olmakla birlikte, 1 yaşını geçmiş çocuklara emzik verilmesi tavsiye edilmemektedir. Emzik kullanmak bebeklerde sakinleştirici ve uykuya geçmeyi kolaylaştırıcı bir etki yaratmaktadır. Fakat 1 yaş sonrasında emzik kullanmayı bıraktırmak tavsiye olunmaktadır. Bir ebeveyn olarak çocuğunuza emziği bıraktırmak için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz.
  < Konu Resmi..>
  1. Çocuğunuza emzik kullanmayı bırakmanın zamanı geldiğini açıkça söyleyin ve bunu biraz öncesinden çocuğunuza söylemeye başlayın ve bir zaman verin. Örneğin “Bu emzik kullanacağımız son hafta. Bu haftadan sonra emzik kullanmayacağız” şeklinde önceden hazırlayıcı sözler söyleyin. Böyle zaman çizelgeleri çocukları emzik bırakmaya hazırlanmalarında yardımcı olabilir. En azından bu konuda tam başarı sağlamazsanız bile bunun zamanını geldiğini çocuğunuz bilir.

  2. Çocuğunuza emziği bıraktırırken eğer bunu zaman yaymak isterseniz çok baskıcı olmayın ve yavaş gidin. Örneğin emziği sadece yatma zamanında veya sadece kendi yatak odasında kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu yöntemi kullanacaksanız bunu nda çocuğunuza söyleyin. “ Artık bundan sonra bir süre emziği sadece yatarken kullanacağız” şeklinde söyleyebilirsiniz.

  3. Emziğe kötü bir tat verebilecek ve çocuk için güvenli olan bir sıvı çözelti için hekime danışarak bunun için bir ürün temin edilip, kullanılabilir. Bu çözelti emziğe uygulanarak çocuğa verilir. Çocuk bunun tadından hoşlanmaz. Ve zamanla emziğe karşı olumsuz bir duygu geliştirerek emziği bırakır.

  4. Çocuğunuzu emzik kullanmayan diğer arkadaşlarıyla birlikte olmaya teşvik edin. Çocuğunuz arkadaşlarının emzik kullanmadığını gördüğü zaman emziğe karşı daha mesafeli durur. Ayrıca çocuğunuza emziğin küçük bebekler için olduğunu, artık büyüdüğünü ona örnekle göstermiş olursunuz.

  5. Çocuğunuza emzik kullanmayı bıraktırırken emziği asla bir rahatlama aracı olarak kullanmayın. Çocuğunuz ağladığında ona emzik vermeyin. Sorununu anlamaya çalışın ve başka bir çözüm bulun.

  6. Eğer çocuğunuz gece emziğiyle uyuyorsa ve emzik ağzından düşürse emziği tekrar ağzına koymayın. Bu şekilde uyumaya devam etsin.


   
Bebeğimi emzikten nasıl kesebilirim? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bebeğimi Sütten Nasıl Kesebilirim

  Bebeğimi Sütten Nasıl Kesebilirim

  Kızlar selamlar, bebeğimi sütten kesmek istiyorum ama bunu nasıl yapacağım hususunda kararsızım. Bu benim ilk kızım yani ilk çocuğum. Daha önceden bebeğini sütten kesen hanımlar sormak istiyorum. Bunu en iyi nasıl yaparım bebeğimi nasıl olurda sütten keserim. Yardım lütfen ?
 2. hıçkırığı nasıl kesebilirim ?

  hıçkırığı nasıl kesebilirim ?

  Sabahın köründen beri hıçkırıyorum, işe gelene kadar minibüste utancımdan yerin dibine girdim.Ne yapsam durmadı gitti.Nasıl kesilecek bu hıçkırık, şimdi telefonlar da başlar çalmaya , yardım edin ne olur :S
 3. iştahımı nasıl kesebilirim ?

  iştahımı nasıl kesebilirim ?

  Merhaba.Benim sorunum önü kesilmez iştahım.Herşeyi uyguluyorum iştahım azcık azalsın diye ama nafile. Hala çok yiyorum, bir iki gün ancak dayanabiliyorum sonra yine eskisi gibi..:( Az yiyenler bunu nasıl başarıyorsunuz, az yemek için ne yapmalıyım ?
 4. oğluma emziği nasıl bıraktırabilirim?

  oğluma emziği nasıl bıraktırabilirim?

  20aylik oglumu bgun babasi doktora goturdu kontrolu wardi. doktor oglumun agznda emzik gorunce kizmis wermeyin die disleri yamuk cikarmis..simdi uykusu geldi agliyo wermedim emzigi dye ne yapmalyim yawas yawasmi uzaklastirmalym biandami braktirmalyim anlamadm ltfn yardm edn..
 5. hıçkırığımı nasıl kesebilirim

  hıçkırığımı nasıl kesebilirim

  Zaman zaman çok fena hıçkırık tutuyor beni, ne yazpsam geçmiyor.Acaba hıçkırığı hemen kesmenin bir yolu varmı?

Sayfayı Paylaş